Історія цивілізації. Україна. Том 1. Від кіммерійців до Русі (Х ст. до н.е. — ІХ ст.) - Михайло Юрійович Відейко
Варто зазначити, що і дзеркало, і віяло з люстрами були встановлені саме біля голови — точніше, біля обличчя — похованої. Адже люстра у давніх людей вважалися віддзеркаленням душі людини, тому в могилі їх клали або біля обличчя, або з лівого боку грудей, біля серця. У сарматів іноді практикувався звичай розбивання дзеркал перед вміщенням у могилу — зі смертю людини потрібно було «вбити» її віддзеркалення. Щоправда, в Соколовій Могилі всі дзеркала чомусь були цілими.
Біля ніг розташувалася група інших посудин — ритуальних і туалетних. Поряд із типово сарматською глиняною курильницею стояла китайська мармурова ступка з ручками у вигляді фігурок зайців, прикрашена меандровим орнаментом. Вона асоціюється з китайським міфом про зайця, що сидить на Місяці і готує в ступці еліксир безсмертя для Володарки звірів Сіванму. Поруч — алебастровий лекіф тонкої єгипетської роботи і унікальний кам’яний горщик. У ньому зберігся вміст — смоляниста речовина темно-коричневого кольору з різким запахом, що нагадує смолу і цвіль. Проте аналізи змогли лише визначити його рослинне походження, а склад залишився таємницею.
Ще одна група унікальних речей лежала в ногах могили, ймовірно, на купі квітів (так визначили склад залишків підстилки під ними палеоботаніки). Тут знаходилися дві тарілки римського виробництва — кругла з червоного скла і фаянсова у вигляді раковини Cauri. Поряд із ними лежало ще одне віяло. Воно зроблене також із червоної шкіри, має різьблену кістяну ручку, увінчану зображенням дволикого Януса.
Якщо вміщення в жіночу могилу косметичних засобів і туалетних посудин — річ звична, то наявність в ній таких суто чоловічих атрибутів, як точило й ножі, вельми незвичайно. Адже склад заупокійних дарів строго регламентувався ритуалом, і жодна річ не потрапляла до могили випадково. Чим же займалася ця жінка за життя, якщо в її похованні такий дивний набір речей? Відповідь на це дала знахідка залишків сумочки біля правого стегна похованої.
У ній лежала велика кількість різноманітних предметів: намистини та підвіски з мушель, кістки, напівкоштовних камінців (сердолік, яшма, агат, порфиріт, гематіт), бурштину, геширу, вапняку; намистини зі скла, золота каблучка із сердоліковою вставкою; залізні та бронзові персні з гемами, римська кістяна еротична статуетка; скіфське бронзове вістря стріли VI ст. до н. е., поодинокі і подвійні відерцеподібні підвіски із заліза та золота, бронзова підвіска у вигляді кисті руки, фалос із залізної конкреції, мініатюрна срібна посудина; підвіска з половини насіння італійської сосни пінії, що ніколи не росла на наших теренах, закінчення кістяного стилю для письма у вигляді кисті руки. Тут таки знайдено бронзового пінцета та голку.
До магічних предметів, що втілюють, найімовірніше, сили родючості, сармати віднесли римську вакхічну статуетку, що невідомо яким чином потрапила до них. Тут і зуби викопної акули, і раковина Cyprea, яка живе в Індійському океані, і насіння італійської сосни пінії — словом, будь-яка екзотична річ годилася як амулет. З іншого боку, сармати були знайомі і з античними уявленнями про амулети — адже саме в Римі в цій якості використовувалися підвіски у вигляді кисті руки і залізні персні. Магічною силою, за уявленнями сарматів, володіли намистини у вигляді жаб, жуків-скарабеїв та змій — якраз такі, які входили до складу намиста і діадеми жінки, похованої в Соколовій Могилі.
То хто ж вона була — цариця або жриця? Звичайно, безліч предметів із золота й срібла, багатий одяг вказують на те, що покійна належала до заможного прошарку. Проте величезна кількість амулетів говорить про те, що ця пані суміщала адміністративні функції з культовими. Але що цікаво: більшість її амулетів служила хтонічним, тобто підземним, темним силам. Саме їх символізували жаби, змії, риби, жуки. Найімовірніше, вона була не просто жриця, а чаклунка й віщунка. За патологічними змінами на кістках антропологи встановили, що ця жінка була хвора на сифіліс у важкій формі і, можливо, від нього й померла.
Найбільшою сенсацією була знахідка в могилі фрагментів шовкових тканин із золотим гаптуванням. Річ у тім, що найбільш ранні з відомих науці до розкопок цього кургану зразків золотного шиття були на тисячу літ молодшими. Абсолютно невідомою і вельми складною виявилася і техніка прядіння золотих ниток. Між цією знахідкою і відомими раніше зразками золотного шиття лежить тисячолітній розрив.
Шовкові тканини із Соколової Могили — поза сумнівом, східного походження. Як відомо, шовк стали культивувати на Заході не раніше IV ст. н. е. Однак у вигляді готових тканин він потрапляв туди ще раніше, Великим Шовковим шляхом з Китаю через Середню Азію та Близький Схід. Шовк із Соколової Могили фарбований найкоштовнішими червоними барвниками давнини — пурпуром та карміном, якими фарбували тоги римських імператорів. Речі з Соколової Могили — фібули, бронзове відерце, посудини, нашивні бляшки і деякі інші — датують це поховання серединою І ст. н. е.
Ось так, у буквальному розумінні слова — блискуче археологія підтвердила слова стародавніх авторів про сарматських цариць. А матріархат тут ні до чого…
Сарматські дракони проти римських орлів
Олександр Симоненко
Невдовзі після опанування північних берегів Понту сармати виявилися втягнутими у війни проти Риму. Це протистояння тривало кілька століть — аж до падіння Римської імперії у V ст. При цьому полем бою ставали по черзі то Таврика і її околиці, то береги Дунаю — від Буджацьких степів до Центральної Європи. Змінювалися імена племен та царів, консулів та імператорів, але сармати лишалися непримиримими та грізними супротивниками однієї з наймогутніших держав Давнього Світу.
Під стягами Мітрідата Понтійського
Наприкінці ІІ ст. до н. е. трон Понтійського царства на півночі Малої Азії посів Мітрідат VI Євпатор. Цей талановитий і честолюбний монарх задумав створити з невеликого царства могутню державу, щоб протиставити її Риму на шляху до світового панування.
Мітрідат завоював Колхіду (Західне Закавказзя), потім, скориставшись скіфо-херсонеським конфліктом, увів свої війська до Криму, розгромив скіфів, подавив путч Савмака, що спалахнув у цей час на Боспорі, і приєднав до Понту Боспорське царство. Перелякані перспективою воєн із сарматами та скіфами причорноморські грецькі міста-держави попросили у могутнього царя протекції, і Мітрідат розмістив свої залоги у Херсонесі та Ольвії. Його регіментар Неоптолем нейтралізував кочовиків, із другого боку, схиливши їх до союзу з Понтом 101 р. до н. е.
Мітрідат приєднав до своїх володінь землі у Анатолії — Галатію і Пафлагонію, поповнивши військо галатськими солдатами (причому у завоюванні Галатії брали участь його союзники-сіраки. Потім він захопив Каппадокію та Віфінію, опір яких і спричинився першій Мітрідатовій війні проти Риму.
Ведення війни римський сенат доручив відомому полководцю Луцію Корнелію Суллі. З його гнівної промови в сенаті ми дізнаємося, що вже у першій війні на боці Мітрідата виступили причорноморські «варвари» : «У тебе заздалегідь було це вирішено наперед, і, сподіваючись, що ти пануватимеш над всією землею, якщо переможеш римлян, ти вигадував ці мотиви, щоб приховати свій план. Доказом цьому є і те, що, іще не воюючи ні з ким, ти уклав союз з фракійцями, скіфами, савроматами...». Римський історик Аппіан у своїй праці Мітрідатові війни серед військ Архелая, полководця Мітрідата, називає скіфів. Імовірно, за античною традицією під цією назвою Аппіан поєднав усіх кочовиків — і скіфів, і сарматів.
На початку війни передовий загін Мітрідата, що складався зі 100 сарматських (сіракських) вершників, на кордоні