Нові коментарі
15 листопада 2024 18:15
Шановна пані Галино, дякуємо Вам за Вашу творчість! Ми виправили вказану Вами неточність. Дякуємо за проявлену увагу. З повагою, адміністрація сайту
З Божою правдою
3 липня 2024 02:48
Щиро вам дякую за увагу до моєї казки з книги казок ''Богданія''. На кожному з двох сайтів, з якого ви могли передрукувати цю казку, у змісті
З Божою правдою
Українські Книги Онлайн » Класика » Українські поезії - Петро Петрович Гулак-Артемовський

Українські поезії - Петро Петрович Гулак-Артемовський

Читаємо онлайн Українські поезії - Петро Петрович Гулак-Артемовський
своєму віршованому трактаті «Про поетичне мистецтво» радив авторам не квапитися з публікацією написаного, а дати йому відлежатися дев’ять років: «nonum prematur in annum» («Ad Pisones», 388).

20 - Романов Олексій Михайлович (1629-1676), російський цар в 1645-1676 рр. За його царювання відбулося возз’єднання України з Росією (1654).


21 - Йдеться про окольничого Великого-Гагіна Данила Степановича, який у березні 1663 р. очолив російське посольство, що мало представляти царський двір під час виборів нового гетьмана Лівобережної України на Чорній раді в Ніжині. Посольство підтримало вибір гетьманом І. Брюховецького, який обіцяв зберігати вірність Переяславській угоді. Стольник Хлопов Кирило Осипович входив до складу посольства й був залишений при гетьмані. Саме Гагіну й Хлопову було доручено розглядати численні скарги і доноси на І. Брюховецького, що надходили до Москви внаслідок міжусобних чвар серед козацької старшини. Похвальний відгук про І. Брюховецького - уривок з їхнього рапорту цареві - П. Гулак-Артемовський цитує тут за відомим історичним твором «История русов или Малой России» (М., 1846, с. 158), який хоч і був надрукований пізніше, але ще на початку XIX ст. поширювався в рукописних копіях.


22 - Йдеться про Брюховецького Івана Мартиновича (?-1668), гетьмана Лівобережної України з 1663 по 1668 р. Був відомий своєю зажерливістю й безпринципністю. Ставши гетьманом завдяки демагогічним обіцянкам покласти край старшинському свавіллю і нещадному визискові трудящого люду, відзначився ще гіршими здирствами, внаслідок чого був убитий повсталими козаками.


23 - Хай буде сховане на дев’ять років (лат.).- Ред.


24 - Вода шуміла, вода підступала до берега; над водою сидів молодий рибалка і спокійно, з незворушним серцем, поглядав на поплавець. Гете (нім.).- Ред.


25 - До цього рядка в публікації журналу «Вестник Европы» автор зробив таку примітку: «Кто учился у дьячка по старинному славянскому букварю, тот знает, что значит: тма, мна, здо, тло, где, кто, что, мню и проч. Сколько воспоминаний! N.».


26 - В скрутних обставинах не забувай тримати рівновагу і радість стримувати при надмірі щастя. (Горацій, кн. II, ода 3).- Ред.


27 - Не допитуйся, Левконоє,- того не можна дізнатися,- коли мені, коли тобі кінець приречено богами; не ворожи й на вавілонських числах. Краще змиритися з майбутнім, яким би воно не було. Горацій, кн. І, ода 11 (лат.).- Ред.


28 - В шинку над бочкою горілки! - До цього рядка в публікації «Вестника Европы» автор зробив таку примітку: «Кто с чувством беспристрастия вникнет в дух некоторых од Горация, равно как и в настоящую, тот сознается, что его философия немногим чем различествует с философией наших малороссийских Пархомов: Фалернское и горилка - вот вся разница!.. N».


29 - Поки стара пере ганчірки… - Мається на увазі смерть.


30 - Ех, Постуме, Постуме! Мчать непомітно літа швидкоплинні, і вся твоя побожність не зупинить ні старості зморщок, ані невмолимої смерті (лат.).- Ред.


31 - До слова «тютюнкову». П. Гулак-Артемовський зробив у авторизованому списку таку примітку: «Водка из бочки, под которую кладут листья табаку-бакуну».


32 - А там і «содухів» весільних як утнуть! - тобто заупокійну молитву на «весіллі» людини зі смертю.


33 - Щоб од кирпатої гидзою одкупиться? - До слова «кирпатої» П. Гулак-Артемовський зробив примітку: «смерть».


34 - Наполеон І Бонапарт (1769-1821) - французький державний і військовий діяч, перший консул (1799-1804) та імператор Франції (1804-1814), зазнав поразки у війні проти Росії 1812 р.


35 - Сірко Іван Дмитрович (?-1680) - кошовий отаман Запорізької Січі, активний учасник народно-визвольних рухів проти польських і турецько-татарських загарбників та зрадницької політики старшинської верхівки. Був засланий до Тобольська; повернувшись на Запоріжжя, очолював кілька успішних походів проти Кримського ханства.


36 - Богдан - Хмельницький Богдан (Зіновій) Михайлович (бл. 1595-1657) - гетьман України, видатний державний і військовий діяч, керівник народно-визвольної війни проти польсько-шляхетського поневолення (1648-1654), ініціатор воз’єднання України з Росією.


37 - Мазепа Іван Семенович (1644-1709) - гетьман Лівобережної України в 1687-1708 рр. Зміцнював владу козацької старшини за рахунок визиску трудящих мас, уклав зрадницьку угоду з польським та шведським королями, прагнучи відірвати лівобережну Україну від Росії.


38 - Палій Семен Пилипович (40-ві роки XVII ст.-1710) - козацький полковник, керівник визвольної боротьби на Правобережній Україні проти польсько-шляхетських загарбників. За безпідставним доносом І. Мазепи був засланий до Сибіру, згодом повернутий Петром I. Брав участь у Полтавській битві 1709 р. на боці російських військ.


39 - Не весь час ідуть з хмар дощі на поля, що поросли колючим бур’яном, і не безперервно гуляють Каспійським морем бурхливі хвилі (лат.).- Ред.


40 - Звелів не некрута, а козака з нас брать… - Йдеться про набір у Полтавській та Чернігівській губерніях «козацького ополчення» для участі в придушенні польського повстання 1830-1831 рр. Спроба перевести ополченців у регулярне військо викликала невдоволення козаків, П. Гулак-Артемовський допомагав залагодити цю справу.


41 - Рєпнін-Волконський Микола Григорович (1778-1845), російський державний і військовий діяч, з 1816 до 1834 р. військовий губернатор Полтавської та Чернігівської губерній.


42 - Паскевич Іван Федорович (1782-1866), російський військовий діяч, генерал-фельдмаршал. Керував придушенням повстання 1830-1831 рр. у Польщі, після чого дістав титул князя Варшавського і був призначений намісником Царства Польського.


43 - …могорич в Варшаві запивали! - йдеться про капітуляцію польських повстанців у Варшаві 7-8 вересня 1831 р. після того, як царські війська штурмом здобули варшавське передмістя Воля.


44 -

Відгуки про книгу Українські поезії - Петро Петрович Гулак-Артемовський (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: