Нові коментарі
15 листопада 2024 18:15
Шановна пані Галино, дякуємо Вам за Вашу творчість! Ми виправили вказану Вами неточність. Дякуємо за проявлену увагу. З повагою, адміністрація сайту
З Божою правдою
3 липня 2024 02:48
Щиро вам дякую за увагу до моєї казки з книги казок ''Богданія''. На кожному з двох сайтів, з якого ви могли передрукувати цю казку, у змісті
З Божою правдою
Українські Книги Онлайн » Фентезі » Обре, сховайся добре! - Костянтин Артемович Когтянц

Обре, сховайся добре! - Костянтин Артемович Когтянц

Читаємо онлайн Обре, сховайся добре! - Костянтин Артемович Когтянц
вона відігравала значну політичну роль.(обратно) 82

Історичний факт. Лоренцо Крассо прямо вказує, що гетьман не сповідався навіть і перед смертю.

(обратно) 83

Посада генерального осавула відповідала пізнішому «генерал для особливих доручень».

(обратно) 84

Під Вінницею Богун командував з’єднанням із п’яти полків, крім того, до нього приєдналися рештки Брацлавського. Полковник Глух прийшов йому на допомогу теж із кількома полками.

(обратно) 85

Це сталося у 1621 році.

(обратно) 86

Нобілітація — присвоєння шляхетства (від латинського «нобіль» — знатний).

(обратно) 87

Аспр — візантійська срібна монета. Після падіння Візантії слово продовжувало вживатися на Балканах як загальна назва дрібних срібних грошей.

(обратно) 88

Нобілітація вбитого за два роки до того Ганжі — історичний факт.

(обратно) 89

Роман Каторжний (Валечний) — козацький старшина, був у рабстві на турецькій галері, очолив повстання бранців, потім був офіцером іспанської армії. За часів Хмельниччини — наказний полковник.

(обратно) 90

Калмики (головним чином, плем’я торгоутів) з’явилися в Європі у 1634 році і в 1640-му перейшли Волгу.

(обратно) 91

Так звана «Большая Засечная черта». В російських документах XVII ст. чітко вказується, що ці велетенські перешкоди було побудовано не проти зовнішніх ворогів, а для того, аби перешкодити російським кріпакам тікати з Росії.

(обратно) 92

Повну незалежність Голландської та Швейцарської республік («держав, що виникли із заколоту») було визнано Вестфальським конгресом у 1648 році. Польський канцлер В. Оссолінський з великою тривогою говорив на сеймі, що в Україні може повторитися голландський сценарій, а через сім років після подій, що тут описуються, польський дипломат Я. Лещинський напише: «…козаки думають, що вони можуть бути голландцями чи швейцарцями»; отож міг знати про цей прецедент і Богун.

(обратно) 93

Італійський олівець — шматочок чорного сланцю, вставлений у металевий держак.

(обратно) 94

Обушок — кистень.

(обратно) 95

У легендах — велет, що живе в лісі й харчується мавками.

(обратно) 96

Шпага! (Нім.)

(обратно) 97

Могила (тут) — курган. Гетьманові Андрію Могилі не поталанило — навіть факт його гетьманства звичайно не згадують у літературі або називають його наказним гетьманом. Проте документи однозначно свідчать, що він був обраний гетьманом Правобережної України на козацькій раді у січні 1684 р. і залишався на цій посаді до самої смерті у 1689 р. В усіх сучасних документах він іменується гетьманом, без слова «наказний». Його заслуги перед Україною великі та беззаперечні — А. Могила зробив великий внесок у звільнення Поділля від турецької окупації і, головне, домігся відновлення автономії частини Правобережжя.

(обратно) 98

Жмудини — литовське плем’я. Небаба, як і більшість людей XVII ст., називає так усіх литовців.

(обратно) 99

Ненімці — офіційна назва прибалтійських народів у державах, створених хрестоносцями, в тому числі у Пруссії, частина якої перебувала у васальній залежності від Польщі. Геноцид та примусова асиміляція прусів (народу, спорідненого з литовцями) завершилися якраз у XVII ст.

(обратно) 100

Хоча така категорія відьом, як рагани, згадується лише у литовському та латиському фольклорі, проте в тих же переказах «столицею» раган уперто називається Київ.

(обратно) 101

У XVII ст. казали та писали Вишньовецький, а не Вишневецький.

(обратно) 102

Октава квартауна (у польській вимові — «октава колюбрина») — шестифунтова гармата, найбільше поширена в польському війську.

(обратно) 103

Карваш — наруч. Усе сказане до цієї миті — точний переказ історичних джерел. Далі полковник перекинув шаблю у ліву руку і довго боронився. Чомусь жоден історик не поставив двох простих запитань: яким чином атакований з двох боків Небаба зміг перекинути шаблю з відрубленої правиці у ліву руку? Як він, не маючи змоги накласти джгута, ще довго бився лівою?

(обратно) 104

«Служилые люди» — загальна назва професійних воїнів у Московській державі.

(обратно) 105

Майбутній кошовий

Відгуки про книгу Обре, сховайся добре! - Костянтин Артемович Когтянц (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: