Обре, сховайся добре! - Костянтин Артемович Когтянц
Рахмани — двійники живих людей, що живуть у підземному царстві.
(обратно) 59Наопак — інакше.
(обратно) 60Рагани — особлива категорія відьом, що згадується у литовському та латвійському фольклорі.
(обратно) 61У двадцяті роки XVII ст. на Чернігівсько-Сіверські землі, недавно відвойовані Польщею у Росії, переселилося багато литовців. Ще й досі там понад сто сіл мають литовські назви, а Боян у 1649 р. не міг не застати литовських переселенців.
(обратно) 62Тобто час, який потрібен, щоби п’ять раз прочитати «Отче наш».
(обратно) 63Посадка — манера вершника триматися у сідлі
(обратно) 64Ложі більшості рушниць були прямими, тому цілитися, притиснувши приклад до плеча, було важко. Якщо вага рушниці та віддача дозволяли, то приклад притискали до щоки так, щоб мульок опинився на одній лінії з оком.
(обратно) 65Навіть під час наполеонівських війн (через півтора століття) влучити в людину з найкращого пістоля можна було не більше як за двадцять-двадцять п’ять кроків (не метрів, а кроків), а в голову — з десяти-дванадцяти. Якщо ж пістоль був дешевий, то ще менше.
(обратно) 66Праща у вигляді розщепленої палиці вживалася стародавніми євреями, зокрема саме такою Давид здолав Голіафа.
(обратно) 67Бика (заст.).
(обратно) 68Цей опис не повинен дивувати читача: зарубати людину шаблею не просто важко, а дуже важко: на одному з козацьких черепів з-під Берестечка залишилися сліди сімох шабельних ударів. Тільки шостий виявився смертельним, сьомий — контрольний.
(обратно) 69Від гангрени, зараження крові або правця.
(обратно) 70Лупу — вовк (латиною та румунською мовою) — прізвисько Молдовського князя Василя. Значна частина українських істориків вживає неправильну форму «Лупул».
(обратно) 71Драгон помилявся: відомості про «сорок тисяч страчених» містяться в двох незалежних одне від одного джерелах, але станом на середину 1640-х років, тобто на той час, коли він покинув Молдову. За сім років його вигнання княжі кати не скаржилися на безробіття.
(обратно) 72Ідеться про Зборівський договір.
(обратно) 73За загальними уявленнями, на первістка не діяли лихі чари.
(обратно) 74Точніше — каган. Боян правив у 60-ті роки VI cт. Сам факт, що це ім’я вживалося — хоча й рідко — в Київській Русі, а також те, що українському фольклорові відома справжня назва аварів — обри, свідчить про те, де знайшли притулок недобитки аварські.
(обратно) 75Слово «король» походить від імені Карла Великого.
(обратно) 76Це повір’я було дуже поширене в Україні, та й не тільки. Воно згадується в міфах фіно-угорських народів та деяких варіантах легенди про Мерліна.
(обратно) 77Твоє ім’я (нім., неточно).
(обратно) 78У ногайській мові існувало шість чи сім діалектів, у власне кримськотатарській — три, які значно відрізнялися один від одного.
(обратно) 79Здатність Богуна з'являтися в двох місцях зразу — історичний факт, що досі не знайшов раціонального пояснення. Деякі історики навіть висунули гіпотезу про наявність в одному полку двох полковників — Івана Федоровича Богуна та просто Івана Федоровича. Проте навіть це припущення пояснює не всі випадки. Так, наприклад, під час оборони Умані Іван Богун керував захистом верхнього замку і був тяжко поранений у плече, а через кілька хвилин він же атакував поляків із тилу на чолі кінного загону й особисто рубався, чого поранений у плече робити не може, бо однією рукою треба керувати конем, а другою — тримати шаблю. І то таких «подвоєнь» було досить багато.
(обратно) 80Польський хроніст Коховський, що знав Богуна особисто, вперто називає його «полковник Дуня». Жоден історик навіть не пробував дати цьому факту якесь пояснення.
(обратно) 81Історичний факт. Наказ про арешт дружини Богуна — єдиний відомий нам випадок, коли Хмельницький поширив репресивні заходи на дружину того, на кого гнівався. На нашу думку, це підтверджує, що