Обре, сховайся добре! - Костянтин Артемович Когтянц
Німецький офіцер та його слуга, зранені під Білою Церквою, ні в кого не викликали підозри, хіба що до дівчат різні п’янички чіплялися все частіше, втім, Бендікс уже ходив майже як здоровий, тож давав відсіч — поки що язиком (не кожен навіть із п’яниць займатиме пораненого воїна).
Перед одним з литовських сіл і з’явилося відчуття небезпеки.
— Звертаймо!
Рудольф — зразу видно бувалого воїна — і питати не став, звернув на кригу якоїсь річечки, жінки зойкнули, у Бояна зайшлося серце, проте санки не провалилися, а німець мовчки вказав на майже такий самий слід: вони не перші, хтось уже сьогодні на санях їхав.
Кирин перевалився через борт саней, усе тіло пронизав біль… «Тільки б рани не повідкривалися…»
— Was ist das?
— Подивитися треба. Як п’ять разів свисну, то повертайтеся, бо пішки не дожену.
Боян притиснувся до обриву, так він бачив шматок дороги, а його самого було важко помітити, тим більше що Кирин знову зібрав свої сили, щоб подати сигнал:
«Ти не придивляєшся до річки! Хто б ти не був, ти не придивляєшся до річки!».
Вершників було троє, одягнені та озброєні як дрібна шляхта, але… Драгон стис зуби. Останній із трійці був з його рушницею.
«Тепер я знаю, який ти, Петре!»
Шпеги — а ким вони ще можуть бути? — проїхали, і раптом… Навіть через триста п'ятдесят років психологічна наука не завжди зможе дати відповідь, як виникають у свідомості людини ті чи інші асоціації, Боян же й слів-то таких не знав, але в голові ворожбита чомусь…
«Йолоп! Тарабарських мов не дві, а три!»
Кирин відійшов далі, посковзнувся на кризі, впав — знову страшенний біль прорізав усе тіло, але це було вже пусте.
«Третя тарабарщина — лише на письмі, її й поважні люди вживають, не лише розбійники. Я щось чув. Точно. Беруть літери. Не всі, приголосні. Пишуть їх у два ряди. Не все, не все, ще було щось! А! Один із рядів пишуть задом наперед! І замінюють літери!»
Боян від хвилювання навіть вихопив з-за халяви ножа, написав літери на снігу. «Першу частину невідомий писав офенею, слова „пельмиги“ — я не знаю, найпевніше, воно означає „наказ“ (Боян майже не помилився, воно означало „папери“), отже, „наказ із Москви у крамниці“, далі він перейшов на тарабарщину, бо в офені немає імен, а назви лише їхні, московські, — „наказ із Москви у крамниці Пітера Вайса у Кнайпхофі“. Маємо адресу! А це ще що?»
— Я ж вам наказав повернутися лишень тоді, коли свисну!
— Цікаво було подивитися, що ти тут робиш. Якби тебе помітили, нас би все ’дно знайшли по сліду, а гуртом легше битися навіть зраненим.
— Бригіто, спитай у Рудольфа, де в Німеччині місто Кнайпхоф?
«А що як воно не місто, а село, маленьке, що тільки свої знають?» — та побоювання виявилися даремними.
— Навіщо питати, я сама знаю. В Кеніґсберзі.
— Як Поділ у Києві?
— Майже так. Кеніґсберґ, Крулевець — це назва замку. Навколо нього три міста та десяток містечок,[193] хоча вони зрослися давно.
«Нам треба туди, але нас випередили суперники».
* * *Їхати легко, але ж треба і з санок сходити… Біль та слабкість не проходили, рагана зробила, мабуть, більше, аніж можливо, але ясно, що до Крулевця приїдуть не два бійці, а двійко хворих. Жінок, ясна річ, теж рахувати треба, та… Невесело від таких підрахунків.
— Питися холофой трепа. — Рудольф про те ж саме думав.
— Битися, може, й головою, та рубати шаблею. Ти своїм палашем зараз когось порубаєш?
— Порубаєш. Шкарлуп фіт яйкі.
— Краще б подякували, що живі лишилися, воно вам і не світило. — Бригіта підійшла нечутно, втім, у галасі трактиру їх однаково ніхто не чув.
— Вдячні до скону, та й не лише за це.
Рагана взяла кухля, з якого Рудольф тягнув пиво, понюхала, похитала головою.
– І як це можна пити?
— А тшо мошна?
— Молоко! Я домовилася, нас проведуть потаємними тропками.
Німець був, м’яко кажучи, дуже здивований.
— Ми мошем їхати яфно. Ich bin…[194]
— Du bist[195] глуха тетеря! Скільки разів при тобі згадувалося, що Маріора виконувала наказ когось значного! Може й таке бути, що його, — відьма штовхнула козака, — прикмети в кожного митника!
…Провідник справді виявився схожим на розбійника (а також і на ведмедя), так що Боян намагався не показувати свою слабкість і не відводити руку далеко від аркебузи, хоча відчуття тривоги й не попереджало ні про що. Утім, стежка виявилася не такою вже й таємною, десь години зо дві до козаків нею пройшла ціла валка.
Біда, як завжди, вдарила несподівано — у першому німецькому селі.
* * *Село було як село… Драгон помітив, що рагана чомусь спохмурніла, та питати було ніяково.
Якийсь собака оббріхував санки, все було як завжди… Раптом старий, що, власне кажучи, од вітру хитався — маленький, зморщений, у якомусь дранті — латка на латку, — витягши з рота люльку, на собаку прикрикнув, Боян навіть не розібрав, що саме було сказано.
Бригіта сіпнулася, неначе її хтось нагаєм оперезав, злетіла з коня, підбігла до