Пандем - Марина та Сергій Дяченко
— Ви…
— Так, я теж. Коли я починав оце все, — Нікас повів рукою довкола, — мало хто вірив, що я хоч би хатинку збудую… Але ось — повноцінна лабораторія, точніше, мережа лабораторій. Ми ведемо дослідження у двох напрямках — зсередини, так би мовити, і ззовні. Ловимо Пандема в собі — у психіці, в мозку… І ловимо Пандема на Землі — у нас ціла система супутників, деякі нам дісталися задарма — наприклад, старі добрі супутники зв’язку…
— Як мені відомо, такі роботи ведуться постійно ось уже двадцять п’ять років, — сказав Кім.
Нікас кивнув:
— Так… Але у нас у перших позначилось якесь просування.
Кім промовчав. Нікас з розумінням усміхнувся крізь бороду:
— Не вірите… Я вже років п’ятнадцять живу поза Пандемом. Я, певно, чи не перший на землі безпандемник… І всі мої працівники безпандемні. Просто-таки стерильно-безпандемні. Інакше його не можна досліджувати, зрозумійте… Я відповів на частину ваших запитань? Що б ви ще хотіли довідатися?
— По-вашому, Пандем — не особистість?
— Ні.
Кім чомусь чекав, що бородань відповідатиме довго. Що він добиратиме слова, жестикулюватиме, замовкатиме, потиратиме долоні…
— Хто ж він? Або — що він?
— Ми намагаємося це зрозуміти, — лагідно нагадав Нікас.
— Бачите…
— Я знаю, ви були одним з перших контактерів. Він прийшов до вас двадцять п’ять років тому у вигляді людини, у вигляді хлопчика, і його поява була пов’язана, з одного боку, з потрясінням, з другого боку — з потужною позитивною емоцією… Те саме було й зі мною.
— Невже?!
— Я теж контактер. До мене він теж свого часу прийшов… Як бачите, з усього, що я говорю, аж ніяк не випливає, що Пандем — зло. Розумієте, Пандем узагалі поза категоріями добра і зла… Хоч з самої своєї появи він неявно оперує цими категоріями, домагаючись найефективнішого «злиття» з людиною. Встановлюючи контакт, він діяв, виходячи з того, що кожен з нас хотів почути. Говорячи, наприклад, з вами, він намагався відповідати вашому розумінню добра — приблизно-християнському, помірно-ліберальному уявленню. Ні?
Кім мовчав.
— У вас склалося уявлення, що саме до вас Пандем ставиться по-особливому? Виділяючи вас з усього іншого людства? Поздоровляю, таке саме враження склалося і в мене. І в кожного — свідомо, підсвідомо…
— Ви вважаєте, що Пандем — маніпулятор?
— Коли ми підемо в лабораторію, я вам покажу наші маніпулятори, це такі гнучкі хапалки, які переміщають об’єкти всередині експериментального простору… Кіме, що досконаліші засоби зв’язку, то більше людей одночасно піддається маніпуляції. Пандем — досконалий засіб зв’язку. Результати його практичних зусиль вражають. Людство рвонуло вперед на багато сотень років — у всьому, крім того, що стосується розвитку особистості…
— І ви думаєте, буцімто знаєте, що ним керує? Ви можете сказати мені про його мету?
— Ми над цим працюємо, — Нікас дивився в очі Кімові великими, схожими на добрі каштани очима. — Щодо його мети в нас нема, чесно кажучи, жодної хоч трохи обґрунтованої гіпотези — поки що. Але нам цілком ясно, що він не досягає цієї мети — і тому міняє тактику. Спершу відхід в альтанки, потім повний перегляд методів виховання… Він намагається виростити нових дітей, причому головна з рис, які він наполегливо формує, — та сама воля, від якої перше пандемне покоління так легко відмовилось… Як прогност, я вам можу сказати майже напевно, що через кілька років система виховання зміниться й посилиться так, що замість доброго друга діти вбачатимуть у Пандемі не цілком зрозуміле, проте дуже суворе верховне божество… Інший імовірний сценарій — він передоручить примус і покарання людям-вихователям, а сам виступатиме богом-утішальником. Але цей другий сценарій менш імовірний саме тому, що так би вчинила розумна людина. Пандем розумний, але він не людина…
— Ви вважаєте, йому потрібне людство, в якого є воля, — пробурмотів Кім.
— Можливо… Та це тільки та частина правди, яку ми бачимо. Є ще один дуже цікавий ефект — статистичний… Розумієте, якщо в допандемному світі амплітуда між силою сильних особистостей і слабкістю слабких була велика, то тепер вона просто колосальна. Людство схоже не на ліс з різним рівнем верхівок, а на поле, де велетенські дерева сусідять не з пеньками навіть… З ямами в землі! Величезна різниця потенціалів… І якщо припустити — гіпотетично, — що ось Пандем припиняє свою присутність… Припустити як експеримент… Ті кілька тисяч людей з гіпертрофованою волею автоматично підкоряють собі мільярди інфантилів! Створюються нові жорстокі імперії — за місяць!
А чи справді він розумний, подумав Кім розгублено.
— …До речі, дещо про Пандемову мету може сказати аналіз екіпажу Першої космічної експедиції, — бородатий Нікас уважно спостерігав за ним.
— Невже? — Кім підняв голову.
— Еге ж… Сто шістнадцять душ, чоловіків і жінок, усі вони народилися або при Пандемі, або незадовго до нього. Різні етнічні групи, різні типи темпераменту, що складаються, проте, в гармонійний візерунок екіпажу, якому доведеться прожити в замкнутому просторі чортзна-скільки років… Усі чудово соціалізовані. У всіх розвинена здатність до волевиявлення. Якщо відкинути деякі специфічні критерії… усе-таки це космічна експедиція, до кожного члена її висуваються чисто «технічні» вимоги… є гіпотеза, що команда Першої — дібрані Пандемом за відомими йому ознакам вдалі особини, які десь там складуть вдалий соціум… Даруйте, Кіме, але в мене на сьогодні заплановано роботу. У вас ще є питання?
Розділ двадцять третійМишко Каманський терпіти не міг шкільної практики.
Торік — якось — був єдиний раз, коли Мишко на практиці