Нові коментарі
15 листопада 2024 18:15
Шановна пані Галино, дякуємо Вам за Вашу творчість! Ми виправили вказану Вами неточність. Дякуємо за проявлену увагу. З повагою, адміністрація сайту
З Божою правдою
3 липня 2024 02:48
Щиро вам дякую за увагу до моєї казки з книги казок ''Богданія''. На кожному з двох сайтів, з якого ви могли передрукувати цю казку, у змісті
З Божою правдою
Українські Книги Онлайн » Саморозвиток, Самовдосконалення » Пророк у своїй вітчизні. Франко та його спільнота (1856 –1886) - Грицак Я.Й.

Пророк у своїй вітчизні. Франко та його спільнота (1856 –1886) - Грицак Я.Й.

Читаємо онлайн Пророк у своїй вітчизні. Франко та його спільнота (1856 –1886) - Грицак Я.Й.
Свій політичний — і то досить голосний — дебют галицькі селяни зробили в австрійському парламенті у 1848 р.21 Під час відкриття галицького сойму у 1861 р. адміністрація ще не втручалася у вибори, а тому до сойму було вибрано 18 польських та 17 українських селян із загального числа 150 депутатів. Більшість виступів селянських послів стосувалися тих феодальних пережитків, які упривілейовували поміщиків селянським коштом. Соймова активність селян не могла становити загрози для політичної монополії великих землевласників, але принаймні вона їх дратувала. На противагу селянському гаслу «Хлопи, вибирайте хлопів» шляхта кинула свій клич «Хлоп — то ворог». Різними способами — підкупом, адміністративним тиском чи й просто насильством — вибори провадилися так, що у наступних двох каденціях (1876-1889) у соймі не було жодного селянського депутата22.

Політичний дебют русько-українського національного руху в Галичині приніс перші обнадійливі результати співпраці інтелігенції та селянства. Але вона не потривала довго. Запанувала пореволюційна реакція 1850-х років, і їхні шляхи розійшлися. Головним питанням, яке тоді займало селян, була боротьба за т.зв. «сервітути» («ліси» і «пасовиська») - землі, якими селяни до 1848 р. користувалися спільно з поміщиками, а після реформи позбулися такої можливости. Найактивніше боротьба навколо «лісів і пасовиськ» точилася від початку 1850-х до кінця 1860-х років; з 1870-х років вона пішла на спад23. У момент найвищої селянської активности руська інтелігенція була, однак, зайнята своїми справами: т.зв. «азбучною війною» - боротьбою проти спроб польської адміністрації краю запровадити в руську мову латинську азбуку [47: 549-650].


«Відчуження інтелігенції від народу, його життя й інтересів було повне, - писав Франко про часи своєї молодости. - Зарівно українство народовців, як і московство москвофілів було чисто теоретичне... Ані основ конституційного життя, ані азбуки еконмічної та соціяльної науки ніхто не пробував вияснити народові. До самого 1880 року вся маса нашого народу жила в поглядах, що найвищу і одиноку власть у державі має цісар, що він може все зробити і від його волі все залежить» [41: 473-474].


Оцінка Франка назагал слушна, проте надто узагальнювальна і різка - бо і серед народовців, і серед русофілів були діячі, які серйозно займалися селянським питанням. Значна частина руської інтелігенції поділяла етос Просвітнитцтва, і працювали серед селянства без огляду на те, мало чи не мало воно політичну вагу. У лоні греко-католицької церкви існувала група «народних священиків»24. Особливо помітним серед них був о. Іван Наумович, який у 1870-х роках заопікувався популярними виданнями, написаними простою, «селянською мовою». Ширення просвіти серед народу було метою також українофільської «Просвіти» (1868) та русофільського «Общества имени Михаила Качковского» (1873). Зі свого боку, верхівка греко-католицького духовенства у 1860-х роках узялася за боротьбу з алкоголізмом, у якому вбачала головну причину матеріяльного та духовного занепаду руського селянства. Видання «Просвіти» й «Общества Качковского» мали наклад від 1 до 5 тис. примірників, а книжечка «Грамота тверезости» (1874) розійшлася у 45 тисячах примірників - що дає приблизне уявлення про можливості мобілізації селян25.


У ставленні руської інтелігенції до селянства у 1860-1870-х роках було, однак, багато патерналізму і мало розуміння та співчуття. Характерним є приклад нагуєвицького священика о. Осипа Левицького, який хрестив Франка. О. Левицький був одним із перших т.зв. національних будителів, уславленим автором галицько-руської граматики. «Захисник народу», він однак зумів швидко налаштувати проти себе значну частину парафіян, як тільки опинився у Нагуєвичах. Справа дійшла до церковного суду. У свідченнях, що їх о. Левицький давав перед перемиською консисторією на своє виправдання, постає його образ Нагуєвичів - розгнузданого, розпитого села, моральність якого щоденно падає. Народ з охотою йде у єврейську корчму і там пропиває свій маєток. У нагуєвицькій школі о. Левицький якось застав пологи сільської дівчини: вона боялася родити вдома, де її безчестя побачать батьки26.


Для нашої розповіді неважливо, наскільки правдивою є ця характеристика. Важливо, що саме так о. Левицький бачить ввірену йому парафію і місцевих селян. Приклади такого ставлення можна помножити. У серпні 1875 р. у Галичі відбулося народне віче, скликане «Обществом


Качковского». Коли Михайло Павлик вніс пропозицію надрукувати руською мовою «Біблію», то священики із товариства, створеного задля того, щоби ширити просвіту серед народу, заявили: «Мьі, по принципу, не должньї допускать никакой популяризации, ни даже перевода святого писания на простонародньїй галицкий язьік, потому-де, что за ними последуют, как в Немеччине XVI века, церковная реформация имужицкие войньї»27. Один із лідерів іншої освітньої організації, «Просвіти», твердив під час загальних зборів, що «наш селянин — як скотина, як му будемо систематично давати науку — то здохне»28, ще один пояснював бідність народу його лінивством, розтратністю і пияцтвом29.


Такі заяви виходили з уст патріотів, які вважали (і, правдоподібно, цілком щиро), що «ґрунтом нашим єсть народ: его звичаї, успособленя, обичаї і т.д.»30. Розходження між справжнім і вигаданим образом селянина особливо яскраво виявлялося в художній літературі. Селянська тема стала в русько-українській літературі центральною в XIX столітті. До того селяни рідко виступали в художніх творах, а коли й виступали, то або як декоративно-сентиментальні «пейзани» (у латинській поемі «Roxolania» Кльоновіча (1584), чи в «Канівському замку» Ґощинського, чи в «Пані Тадеуші» Міцкевіча), або ж в образі голоти, дичі, гайдамак і придуркуватих пияків (єзуїтські драми і коляди, поширені на руських землях Речі Посполитої). Зміни зазначилися у XVIII ст., але перелом прийшов із романтизмом, через його захоплення фольклором і селянським побутом як підставою національного життя. Хоч і не всі головні літературні герої є селянами, але навіть «неселянські» персонажі найчастіше діють на селі, живуть серед селян, зайняті проблемами селянського життя31.


Традиції романтизму в русько-українській літературі були дуже живучі. На початку 1860-х років Анатоль Вахнянин, один із молодих народовців-українофілів, писав, що «малоруський чоловік» «спадщину батьківську ховає <...> непорочну у своїм серці та устах під сільською стріхою. Там жиє він, вдячний своїм дідам; там родить пісні та думи за них, щоб безсмертну пам’ять внукам передати. У сільській хатині родить він геніїв: родить Тараса [Шевченка] і інших, родить Маркіяна [Шашкевича] - різних синів. Через них співає він світу свою долю і горе, через них передає в будучу долю героїв та їх пам’ять безсмертну»32.


Відповідно до живучости романтизму, селянська тема в українській літературі довший час зводилася головно до етнографічно-описового, часто - досить поверхового зображення народного життя. Стало майже обов’язком «дивитись на світ і на людей очима співучого селянина, афектувати селянську наївність» [33: 238]. Супроти такого способу письма повставали ті літератори та літературні критики, що обстоювали реалізм як головний творчий метод. Вони покликалися на авторитет Тараса Шевченка, який сам висміював таких романтиків: «Прочитали собі по складах

Відгуки про книгу Пророк у своїй вітчизні. Франко та його спільнота (1856 –1886) - Грицак Я.Й. (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: