Мир хатам, війна палацам - Юрій Корнійович Смолич
— Андрій Іванов, Василь Боженко, Федір Королевич…
Дем'ян здивовано зводить плечі. Його увага, нарешті, привертається до листа. Що за люди? Про таких чує вперше. Чого це вони, незнайомі, пишуть йому листа?
— Слухай! — раптом скрикує Дзевалтовський. — Нечипорук!
Він рвучко відштовхується спиною від стовбура грубезного граба, до якого стояв прихилившись. Лист він бгає в руці і неуважно суне його собі в кишеню, наче свій. Якась гаряча думка враз пронизала його. Про лист він забув, але слова, мигцем вхоплені з листа, народили в нього цю гарячу думку, яка пронизала його раптом: «Нехай російський солдат викликає німецьких солдатів на братання!»
— Ходім! — кидає Дзевалтовський і біжить по стежці — туди, до позицій. Дем'ян розгублено поспішає за ним. Вгя не збагне, що трапилось, але якась надія зогріває йому серце: Дзевалтовському щось раптом спало на думку!
А Дзевалтовський біжить, випереджаючи носіїв з гнилим сухим борщем і з сталевими поросятами на плечах, біжить, інколи штовхає когось і дістає лайку навздогін:
— Помалу! Гей, господин прапорщик, підтягни штани! Тю, ще один! Куди це вони так скоро? Вмирати біжать, чи війна закінчилась?
Братання! Ну, певне ж — братання! Як він не подумав зразу про це? На Перше травня, наприклад, солдати вийшли з окопів з білим прапором: «Камрад! Герман — камрад!» З буханцями хліба і з махоркою в капшуках. І німці вийшли теж і міняли хліб на шоколад, махорку — на сигарети, байдуже, що на що: то була не комерція, а вияв симпатії, спільної ненависті до війни, солідарності. Братання на фронті, до якого закликає партія більшовиків!
Ах, як же потрібна була порада, — і от цю пораду вони мають. З листа, що одержав з дому солдат Нечипорук — від батька, дядька, сусіди і ще якихось невідомих товарищів. Порада: братання!
Дзевалтовський біжить, і Дем'ян ледве поспіває за ним.
7
За півгодини над другою лінією гвардійських окопів звився білий стяг — на двох багнетах, наче транспарант в час вуличної демонстрації. Він був зроблений з кількох солдатських бязевих рушників, нашвидкуруч обкиданих суровою ниткою з солдатського окопного ужитку. На плакаті був напис розмоченим хімічним олівцем: «Брюдер! Браття!» В бінокль з німецьких окопів це можна було добре вчитати. І зразу, наче сміючись з посвисту куль, в російському окопі заграла гармонь: «Вдоль да по речке, вдоль да по Казанке». Хор застуджених солдатських голосів підхопив шпаркий мотив.
Німці зразу збагнули, що воно таке, і віяло куль враз перестало сікти бруствер. Кулемет, звичайно, рокотів, але кулі летіли тепер «по молоко».
І якась німецька пісня теж подала голос. Кулемети вторили їй. Але то також був тільки голос — спеціально для начальства: війна відбувається далі, кулемети стріляють — чого ж вам треба? Кулемети стріляли в ясний божий день.
Та на заваді були ще гармати. Смертна зона, нічийна земля, була в штабі акуратно пографлена на квадрати, і артилеристи повинні були неодмінно ці квадрати прострілювати, хай там хоч що. Для того, щоб від обстрілу звільнився якийсь квадрат, потрібно було, щоб той, з чийого боку б'є артилерія, — першим вийшов з свого окопу. Коректувальники в стереотруби побачать своїх, — і по своїх артилеристи не будуть стріляти: їм же зовсім просто пересунути попадання на один–два квадрати вбік…
І німці звелися перші. На далекому німецькому бруствері з'явився солдат. Він вимахував білим прапором.
Тієї ж хвилини Дем'ян вистрибнув на свій бруствер. За ним на бруствер висипали зелені гімнастерки. А на німецькому — вже маячили густо сіро–блакитні мундири.
І дві лінії — лінія солдатів російської армії і лінія солдатів армії німецької — рушили смертним, тепер вже не смертним, полем назустріч одна одній.
Офіцери цьому на заваді не ставали. Це ж мав відбутися просто «базар»: обмін продуктами, яких в одної сторони був надлишок, а в другої бракувало. Війна вже витворила свою, воєнну, мораль і встановила свої, воєнні, звичаї.
Лінії зближались, і з обох боків солдати вимахували кашкетами, кепі, просто руками.
— Камрад! — гукали німці.
— Камрад! — відгукувались росіяни.
Слово «камрад» уже ввійшло в інтернаціональний лексикон.
Гармошка награвала польку–кокетку. І під задьористий мотив вже не один гвардієць викаблучував на смертному полі. Лінії зближались, виспівуючи та весело пританцьовуючи.
Дем'ян біг попереду — вистрибом, наче хлопчисько: він конче мусив добити першим до своїх, обійняти когось, котрогось поплескати по плечу, глянути будь–кому в очі.
А з окопу посеред смертного поля люди виходили повагом, згинаючись під тягарем: йшли сорок два і несли вони тридцятьох.
Лінії зійшлись. В руках у людей були буханки хліба, сигарети, махорка. І обмін почався зразу — жваво і весело, з смішливою примовкою — нехай і незрозумілою, однаково — доречною: все одно вона викликала дружний регіт.
Поручик Нольде стояв на бруствері свого окопу, курив цигарку в довгому бурштиновому мундштуку, дивився в бінокль і презирливо посміхався: черговий факт братання мав місце на ділянці його батальйону, і ще сьогодні ввечері його покличуть в полк і накажуть зняти шаблю. Його питатимуть, одвівши очі набік, і він відповідатиме, теж скосивши око. І ті, що питатимуть, знатимуть наперед, як він скаже: німці, мовляв, вийшли перші й запропонували міняти шоколад на хліб. Просто — «базар» — і ніякої політики! Що він міг зробити солдатам? Революція ж! Свобода! Так би