Нові коментарі
15 листопада 2024 18:15
Шановна пані Галино, дякуємо Вам за Вашу творчість! Ми виправили вказану Вами неточність. Дякуємо за проявлену увагу. З повагою, адміністрація сайту
З Божою правдою
3 липня 2024 02:48
Щиро вам дякую за увагу до моєї казки з книги казок ''Богданія''. На кожному з двох сайтів, з якого ви могли передрукувати цю казку, у змісті
З Божою правдою
Українські Книги Онлайн » Сучасна проза » І-цзін. Книга змін, Є. М. Тарнавський

І-цзін. Книга змін, Є. М. Тарнавський

Читаємо онлайн І-цзін. Книга змін, Є. М. Тарнавський
хорошому коні. Сприятлива стійкість — у труднощах. Й ось, якщо будеш вправлятися в застосуванні бойових колісниць, то сприятливо мати куди виступити».

4

Уся ця ситуація схильна для діяльності зовні. Тому ця діяльність зовні вже посилюється заспокійливими образами. Якби вона і становила собою якусь небезпеку, то «Книга змін» поспішає попередити, що тут у ситуації виховання великим небезпеки дії зовні не існує, вона може тільки здаватися. Щоб збагнути образ, в якому зашифрована ця думка в цій пам’ятці, треба згадати, що в Стародавньому Китаї був звичай: для того щоб зробити безпечними роги бика, йому одягали на роги дошку, влаштовану особливим чином. «Книга змін» тут не згадує навіть про бика. Вона каже про телятко, яке і без захисної дошки не страшне, тим більше воно є чимось абсолютно безпечним, якщо на нього одягнена захисна дошка. Тому в тексті, не позбавленому певної дотепності, читаємо: «Слабка риска — на четвертому місці. Захисна дошка теляти. Початкове щастя».

5

Горішня триграма, що символізує зовнішнє, своєю чергою, ділиться на два типи рисок: перша — четверта та шоста риски, які, будучи зовнішніми, характеризують тільки зовнішній бік діяльності зовні, й інший тип — п’ята риска, яка характеризує внутрішній бік тієї ж діяльності зовні. Тому для того, щоб знову підкреслити тут безпеку дії зовні, обраний дещо інший образ. Якщо роги можуть бути зрозумілими, як щось, що стирчить назовні, то ікло більше може бути зрозуміле, як зброя, захована всередині тварини. Тому тут ідеться про ікла. Але щоб підкреслити безпеку цих іклів, «Книга змін» каже про вихолощеного вепра. Якщо вепр може бути страшним, то вихолощений вепр позбавлений люті. Ось чому в тексті знаходимо образ: «Слабка риска — на п’ятому місці. Ікла вихолощеного вепра — щастя».

6

На попередній позиції може бути досягнуте все, чого можна досягти в цій ситуації, і шоста позиція є лише перерозвиненою. Якщо для всієї гексаграми характерний вихід назовні, то надмірне подовження такого виходу назовні було б, власне кажучи, виходом у небо, але там немає жодних доріг. Тому передбачається тільки подальший розвиток тих шляхів, які були вже намічені в минулому, і тих шляхів, які намічаються в наступній гексаграмі — № 27. Тому і в тексті знаходимо: «Сильна риска — нагорі. Які мо­жуть бути дороги на небі?! Розвиток».

№ 27. I. Харчування

Для того щоб збагнути цю ситуацію, необхідно звернути увагу на складові її Штриграми. Горішня триграма, так звана гень (гора), — ознака стійкості, непорушності. Нижня триграма чжень, яка образно виражається в блискавці, репрезентує, навпаки, повну рухливість. Отже, щось нерухоме — нагорі і щось рухається, діє — внизу. Таке ж видно в дії щелеп: горішня щелепа нерухома під час їжі, а нижня щелепа рухається. Але цей образ діючих щелеп був переосмислений відповідно до техніки мислення авторів «Книги змін». Оскільки нижня триграма є символом внутрішнього або особистого життя, а горішня — зовнішньої діяльності або спільного суспільного життя, де можлива допомога один одному, то тут, де в зовнішньому є символ непорушності, допомога один одному відпадає. Власне кажучи, все, що мало б бути зроблено для допомоги один одному, вже виконано на попередньому етапі. Тут можлива дія тільки кожного на власний страх і ризик. Тому текст пропонує: «Харчування. Стійкість — на щастя. Споглядай щелепи. Вони самі добувають те, що наповнює рот».

1

Ця ситуація розглядається не тільки з боку способу щелеп, а й з боку їхньої діяльності, їхньої участі в харчуванні. Ось чому на першій позиції насамперед рекомендується звернути увагу на харчування. Воно має бути для людини в цій позиції цінніше, ніж будь-що. Ми мали вже нагоду бачити, що з точки зору авторів «Книги змін» найцінніше — пророкування оракула. Для певних цілей оракули в Китаї користувалися черепахою. Тут заради харчування має бути відкинута навіть така цінність, як черепаха, потрібна оракулові. Але й інше, те, що було вже зазначено у вступі — самостійність дій кожної людини, — тут продовжує відігравати не менш значну роль. Тому пожадливе прагнення майна іншої людини не може призвести до чогось хорошого. Ось чому в тексті читаємо: «Сильна риска — на початку. Ти закинеш свою чарівну черепаху і, задивляючись на моє [добро], розтулиш рот від жадібності. Нещастя».

2

Уже зазначено, що передусім тут мова може йти про харчування, але про самостійне харчування. Тому розраховувати на якусь допомогу зовні тут не доречно. Позаяк друга риска стоїть відповідно до п’ятої, то допомога зовні, як би і була надана, то тільки з боку того, хто займає п’яту позицію. Але п’ята риска тут характеризується слабкістю. Тому в образі самої гексаграми вказана цілковита неможливість допомоги зовні. Розраховувати на допомогу як виняток можна було б тільки при поверненні назад до першої позиції, яка у всій цій гексаграмі є головною. П’ята ж позиція, показана в образі піщаного пагорбу в цьому тексті, настільки слабка, що не може навіть знайти задовільного виходу для самої себе. Піщаним пагорбом вона названа тому, що слабка (неміцний пісок), а пагорбом — тому, що вона нагорі. Рух (передбачається рух вгору до п’ятої риски) може призвести лише до лиха, до жалю. Тому будь-який вихід назовні, будь-який похід може бути тут тільки несприятливим. І текст каже: «Слабка риска — на другому місці. Харчування навиворіт. Відхилити від основи, щоб харчуватися на піщаному пагорбі. Похід — до жалю».

3

Тема виходу назовні, позначена раніше, тут повторюється ще раз, що цілком відповідає третій позиції — позиції виходу із внутрішнього у зовнішнє. Але як ми бачили вже у суті цієї гексаграми, вихід назовні означає збитися зі шляху. Якщо людина навіть збагнула це, але все ж продовжує рухатися вперед, зберігаючи колишній напрямок, то такий рух не може увінчатися успіхом. Навпаки, він повинен як можна довше (як каже «Книга змін», десять років) не діяти, бо в дії він не може знайти нічого сприятливого. Тому і текст каже: «Слабка риска — на третьому місці. Збилося харчування; стійкість — до жалю. Десять років не працюй. Нічого сприятливого».

4

Природний рух у розвитку ситуації, як він показаний у символах гексаграм, це — рух угору. Але тут такий рух був би неефективним. Причини цього вже вказані при поясненні другої риски. Тут насамперед треба збагнути, що основна діяльність для цієї ситуації висловлена в тому, що було сказано про першу риску. Рух униз — неприродний для «Книги змін», але він якраз має опинитися на цій позиції. Однак четверта риска тяжіє до п’ятої, бо є лише вступом до неї. Але в цьому якраз і небезпека, що загрожує в цій ситуації, яка показана в образі тигра. Цей тигр тільки загрожує і не кидається, бо можливий вихід униз, до першої межі. Текст каже про те, що осуду не буде. Повністю в образах тексту це показано так: «Слабка риска — на четвертому місці. Харчування навиворіт — на щастя. Тигр дивиться пильно. Його бажання — погнатися вслід. Осуду не буде».

5

На п’ятій позиції бачимо

Відгуки про книгу І-цзін. Книга змін, Є. М. Тарнавський (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: