Нові коментарі
15 листопада 2024 18:15
Шановна пані Галино, дякуємо Вам за Вашу творчість! Ми виправили вказану Вами неточність. Дякуємо за проявлену увагу. З повагою, адміністрація сайту
З Божою правдою
3 липня 2024 02:48
Щиро вам дякую за увагу до моєї казки з книги казок ''Богданія''. На кожному з двох сайтів, з якого ви могли передрукувати цю казку, у змісті
З Божою правдою
Українські Книги Онлайн » Сучасна проза » І-цзін. Книга змін, Є. М. Тарнавський

І-цзін. Книга змін, Є. М. Тарнавський

Читаємо онлайн І-цзін. Книга змін, Є. М. Тарнавський
Звершення. Сприятлива стійкість. Брати дружину — на щастя».

1

Для того щоб збагнути образи афоризмів цієї гексаграми, необхідно взяти до уваги те, що будь-яка гексаграма може бути розглянута як символіка людського тіла, де горішня риска символізує голову, а нижня риска — ноги. Цим, власне кажучи, можна пояснити поступовий розвиток образів, які подані в афоризмах цієї гексаграми. Так, у першій рисці маємо вказівки на взаємодію, яка ще тільки починається. Оскільки початок гексаграми міститься внизу, то в образі людського тіла зустрічаємо тут вказівку на ноги. Так, символічною мовою, замість того, щоб сказати про початок процесу взаємодії, в «Книзі змін» сказано: «Слабка риска — на початку. Взаємодія. Вона торкнеться лише твого великого пальця на нозі».

2

У цій гексаграмі йдеться тільки про процес взаємодії, але не про те, що може бути досягнуте в результаті такої взаємодії. Безпосередньо приступити до якоїсь діяльності тут було б передчасно, бо взаємодія ще не доведена до кінця. Тому, вказуючи на наступний щабель розвитку цього процесу взаємодії, «Книга змін» застерігає від поспішної та необдуманої діяльності. Ось чому тут йдеться: «Слабка риска — на другому місці. Взаємодія. Вона торкнеться лише твоїх гомілок. Нещастя. Але якщо будеш стояти на місці, то буде щастя».

3

Тут маємо лише подальший розвиток того, що було позначено в другій рисці. Однак криза, характерна для третьої риски, дається взнаки. Тому тут не можуть бути рекомендовані дуже самостійні дії та виступи. Тільки досконала пасивність і віддача того, хто досяг уже повного розвитку процесів взаємодії, тобто тому, кого символізує остання, шоста риска, може призвести до позитивного вирішення ситуації. Образ, поданий в афоризмі, пояснюється тим, що вже було позначено, як символіка тіла в поясненні першої риски. Тому в тексті сказано: «Сильна риска — на третьому місці. Взаємодія. Вона торкнеться лише твоїх стегон. Тримайся того, за ким ідеш. Якщо виступиш — пошкодуєш».

4

Четверта риска характеризує ту ситуацію, яка є несамостійною та тяжіє більше до того, що символізувала п’ята риска. Тут дуже потрібне спілкування, бо процес взаємодії починає виявлятися зовні. Ця взаємодія має бути повністю безперервною, бо тільки така взаємодія може призвести до правильного місця в житті. При цьому дуже важливо пам’ятати про те, що взаємодія має на меті подальшу діяльність людини в світі, тобто діяльність не лише для себе, але і для інших. Якщо ця діяльність в тому сенсі, який вказаний тут, проводиться з повною стійкістю, то вона може гарантувати щасливе вирішення ситуації. Тому необхідність спілкування вказується в тексті так: «Сильна риска — на четвертому місці. Безперервне спілкування. Друзі підуть за твоїми думками. Стійкість — на щастя. Каяття зникне».

5

Тут вже позначається та тема нерухомої стійкості, тієї сталості, що як приватний момент такої ситуації буде розвинена в наступній гексаграмі. Як образ чогось нерухомого, того, що наче є стрижнем усієї ситуації, тут вибирається образ спини, адже спина характеризується триграмою гень, яка сама по собі в «Книзі змін» має афоризм, який вказує на нерухомість. Ця сталість призводить до того, що якщо в попередній діяльності і були якісь упущення, то тут їх можна буде виправити. Тому і текст каже: «Сильна риска — на п’ятому місці. Взаємодія. Вона торкнеться лише твоєї спини. Каяття не буде».

6

Взаємодія, позначена тут, має на меті подальшу діяль­ність, яка може передусім проявитися в зверненні до оточення, в промові, але при цьому «Книга змін» не каже про сприятливість чи несприятливість оточення, бо тут символізується лише взаємодія набутого знову знання і досвіду, накопиченого раніше. Як цей синтез використає людина, залежить вже не від цієї ситуації, а від діяльності самої людини, що символізується в наступних гексаграмах. Тому «Книга змін» мовчить про сприятливість або несприятливість результату цієї ситуації і лише каже: «Слабка рис­ка — нагорі. Взаємодія. Вона торкнеться лише твоїх зубів, щік і язика».

№ 32. Хен. Сталість

Уже в попередній гексаграмі, коли ми говорили про п’яту риску, намітилася тема сталості. Якби взаємодія не була підпорядкована якимось певним і постійним непорушним і незмінним законам, то вона не могла б набути своєї ознаки єднання.

Тому як приватний момент попереднього процесу розглядається ситуація, що має назву сталості. У перенесенні на символіку сім’ї це — сталість шлюбу, про який було сказано в попередній гексаграмі при розгляді її в цілому. Однак сталість має на меті підготовку до подальшої діяльності людини. Тому тут треба мати на увазі не тільки саме сталість, а й майбутній вихід назовні. Це символізують триграми, які складають цю гексаграму. Нижня триграма має своєю ознакою проникнення, навіть взаємопроникнення. Тут вказується та те, що було набуте як результат взаємодії на попередньому щаблі. Горішня триграма «блискавка» має своєю ознакою найактивнішу діяльність, тобто вихід назовні, що проявляється в цій найактивнішій діяльності, коли треба напрочуд суворо дотримуватися закону сталості. Ось чому в тексті цієї гексаграми йдеться: «Сталість. Звершення. Сприятлива стійкість. Осуду не буде. Сприятливо мати куди виступати».

1

У попередній ситуації найважливішим було звернути увагу на те, щоб виникла взаємодія. Тут же, навпаки, акцентується момент нерухомості. Але ця нерухомість, як вказується у вступі, не може бути замкнута виключно в собі. Якщо нижня триграма показує внутрішній світ, то перша риска показує найбільші глибини цього внутрішнього життя, ті глибини, в яких людина замкнута винятково на собі. Тому ця позиція є символом якраз того замкнутого перебування в собі, стійке дотримання якого може призвести лише до несприятливого результату. Ось чому в «Книзі змін» читаємо: «Слабка риска — на початку. Поглиблена сталість. Стійкість — до нещастя. Нічого сприятливого».

2

Тут, мабуть, пошкоджений текст, бо бракує самого афо­ризму, а є тільки ворожильний висновок із нього, який каже: «Сильна риска — на другому місці. Каяття зникне».

3

Третя позиція, що репрезентує перехід до зовнішньої діяльності, в ситуації, де мова йде про дотримання сталості саме у зовнішній діяльності, може мати своїм поганим наслідком порушення порад, тобто втрату своєї сталості — стійке перебування на місці. Тому текст тут звучить попередженням: «Сильна риска — на третьому місці. Не будеш постійним в своїх перевагах. А, може, потрапиш із ними і в незручне становище. Стійкість — до жалю».

4

Одна з необхідних чеснот мисливця, яка йому дуже потрібна, — витримка й уміння чекати. Лише тоді він може розраховувати здобути на полюванні дичину. На четвертій позиції, яка є першою в триграмі, що позначає дію, саме сталість, тобто витримка, може бути втрачена. Мовою мисливця це може означати невдале полювання. Всі шанси тут за те, що людина може втратити свою сталість при першому зверненні до реальної діяльності. Тому лаконічний образ «Книги змін» тут каже: «Сильна риска — на четвертому місці. На полі немає дичини».

5

Якщо на третій позиції йшлося про втрату сталості, то на п’ятій позиції, яка є найінтенсивнішим проявом цієї ситуації, сталість досягнута й існує

Відгуки про книгу І-цзін. Книга змін, Є. М. Тарнавський (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: