Нові коментарі
15 листопада 2024 18:15
Шановна пані Галино, дякуємо Вам за Вашу творчість! Ми виправили вказану Вами неточність. Дякуємо за проявлену увагу. З повагою, адміністрація сайту
З Божою правдою
3 липня 2024 02:48
Щиро вам дякую за увагу до моєї казки з книги казок ''Богданія''. На кожному з двох сайтів, з якого ви могли передрукувати цю казку, у змісті
З Божою правдою
Українські Книги Онлайн » Сучасна проза » Мир хатам, війна палацам - Юрій Корнійович Смолич

Мир хатам, війна палацам - Юрій Корнійович Смолич

Читаємо онлайн Мир хатам, війна палацам - Юрій Корнійович Смолич
Центральної Ради. Персонально ви, Юрію Леонідовичу, могли б стати… заступником голови. Вам, звичайно, зрозуміло, — він зробив невиразний, але промовистий жест рукою у повітрі, — що після таких пертурбацій її головою не залишиться цей… цей…

— Зрозуміло! — урвав П'ятаков.

На мить він замислився.

Він — персонально він — як і Винниченко — теж розумів революцію не як боротьбу широких мас, а тільки як змагання між партіями. Яка партія складе кращу комбінацію, та й буде зверху. Яка буде зверху, та й встановить жаданий для неї режим. Але був П'ятаков вдачі грубої, тому й запитав прямо:

— Що ви хочете за цю… пропозицію?

Винниченко помовчав — тепер вже умисне, бо відчув, що знайшов стежку до серця сггіврозмовника, — і заговорив певніше:

— В Петроградській Раді біля керівництва — меншовики: Чхеїдзе, Церетелі й інші, — ваші давні партійні колеги та й, нам це відомо, — персонально ваші особисті приятелі. В більшовицькій фракції Петроградської Ради — теж чимало ваших однодумців — «лівих». Ваш авторитет — «Київського» — поміж усіх цих товаришів безсумнівний. А нам треба, щоб Петроградська Рада підтримала домагання Центральної Ради перед Тимчасовим урядом.

П'ятаков пирхнув:

— Але ж вам добре відомо, що я — противник «українства» в будь–яких його формах та проявах!

Винниченко знизав плечима. Це йому було добре відомо. З П'ятакова був, так би мовити, стереотипний екземпляр вульгарного русотяпа. Киянин зроду, він, проте, завжди ставився з упередженням до всього неросійського і особливо — «малоросійського». На селян він казав «хохли», а коли чув, що українською мовою говорить інтелігент, зневажливо пирхав: «Покиньте! Ну кому це потрібно? Ви ж чудово знаєте російську мову!»

А втім, — ні: зовсім не через великодержавницький обивательський снобізм став П'ятаков запеклим противником поривань українців до свого національного життя. Ідеями космополітизму П'ятаков захопився ще на шкільній лаві — задовго до того, як натрапив на марксизм і оголосив себе переконаним інтернаціоналістом. Зерна великої науки про єдність пролетарів усіх країн зростали в душі П'ятакова на спаскудженому грунті ідеології безбатченків. Здійснення програми інтернаціоналізму він вбачав у стиранні граней між національностями і проповідував чудернацьку «безнаційність». Заявивши себе соціал–демократом, він приймав, що в епоху імперіалізму соціальна ситуація визначається так: з одного боку — монополістичний капітал кожної з капіталістичних країн змагається за світове панування своєї нації над іншими; з другого — пролетаріат усіх націй спільно бореться проти капіталізму. Але твердив, що цю боротьбу можна вирішити лише в світовому масштабі — світовою революцією. Буржуазія бореться способом націоналізму, пролетаріат — способом інтернаціоналізму. З цього твердження — в суперечках з Леніним — він робив висновок, що в пролетарській революції боротьба за національне визволення є… контрреволюцією.

— Це нам відомо! — сказав Винниченко і з ненавистю поглянув на П'ятакова. — Відомо хоч би з останнього вашого виступу на засіданні київського комітету більшовиків, присвяченому питанню: підтримувати чи не підтримувати більшовикам український визвольний рух? Ви сказали тоді, що — цитую — «підтримувати українців нам невигідно: Росія не може існувати без української цукрової промисловості, українського вугілля, українського хліба…» Відомо! — трохи підвищив він голос, бо П'ятаков зробив рух, щоб щось сказати, — відомо і те, що вашу позицію в національному питанні Ленін вважає продовженням політики Миколи Другого…

— Слухайте! — заревів П'ятаков. — Ми з вами, здається, домовилися вже не посилатись на Леніна, а то я пригадаю вам ще, як той же Ленін висловився про вашу порнографічну писанину!

— Добре, добре! — замирливо, але надто поспішно — щоб П'ятаков не здійснив своєї погрози — сказав Винниченко. — Не про те мова зараз! Мова про те, що проти українства — персонально ви а програма вашої партії, навпаки, обстоює принцип національного визволення так само, як і соціального! Отже, ви, як член партії, побудованої на принципі демократичного централізму, повинні коритися партійній програмі і виконувати її!

П'ятаков мовчки застебнув ланцюжок між двома лев'ячими головами на пелерині, насунув капелюх на очі і взяв палицю в руку. Подібно було, що він збирається йти, вважаючи розмову вичерпаною, і Винниченко примусив себе стримати свої пристрасті:

— Крім того, Юрію Леонідовичу, ви ж мусите знати, що наші домагання зараз зовсім скромні: ми вимагаємо тільки національно–територіальної автономії. Це менше навіть проти того, чого вимагає для України в своїх тезах Ленін і схвалила ваша партія… Пробачте! — похопився він. — Зірвалось: про Леніна не будемо згадувати. Тим паче, — додав він улесливо, — що зараз, перед з'їздом вашої партії, ще зовсім невідомо, хто ж очолить її після з'їзду — Ленін чи, може, П'ятаков…

— Чого ви ще домагаєтесь?

— Ми домагаємось ще… українських національних частин в армії…

П'ятаков сердито пирхнув:

— Армії існують для того, щоб воювати. А партія більшовиків, з думкою якої, — додав він єхидно, — ви почали так рахуватись, як вам відомо, — проти війни! І тут ви вже не можете відокремити мене персонально, як це ви весь час наполегливо підкреслюєте, бо вам добре відомо, що я — пораженець.

— Я теж, — скромно нагадав Винниченко.

— Що — теж?

Відгуки про книгу Мир хатам, війна палацам - Юрій Корнійович Смолич (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: