Афера з бонусом - Наталія Ольшевська
Ярина
Для мене у житті існує мало речей, які я не люблю: підлість, зрада, лицемірство, жадібність, брехня. Та є й те, що я ненавиджу – похорони. За останні шість років їх було надто багато – це уже четвертий. Спочатку дідусь, тоді хвороба забрала маму, а через рік не стало і бабусі. А тепер, заціпенівши, спостерігаю, як земля забирає останню близьку мені людину. Нехай дідуся Семена я і знала лише три роки, але він був добрим, хоч як старанно не намагався це приховати постійним бурчанням – я знала, що це так. Хоч він і до кінця відмовлявся зізнаватися, та у біді допоміг саме він, а не мій біологічний батько.
Коли мама захворіла і потрібні були гроші на лікування – ледве випитала у бабусі, хто мій батько і чи можна звернутися до нього за допомогою, бо мама так і не зізналася. Та лише тоді, коли дізналася, хто він – зрозуміла причину: багатий, успішний, одружений. Його син старший від мене на чотири роки, отже я – дитя гріха. Я не вправі була звинувачувати маму за зв’язок з одруженим чоловіком, тим паче це не мало жодного сенсу, адже єдине, чого я хотіла – аби вона одужала. Та навіть величезні гроші виявилися безсилими перед хворобою.
Я дізналася, де він працює, записалася на зустріч, але почувши причину моєї появи у його кабінеті – відмовив у допомозі, назвавши аферисткою. Та після зустрічі хоча б відпало питання, звідки у мене карі очі та темне волосся, якщо мама та бабуся були блакитноокими білявками.
- Ну все, припини плакати. Не можу на це дивитися, - обіймає за плечі Соня, поки я душу всередині себе схлипи, коли насправді хочу вити на увесь голос. Та замість мене це уже робить Єлизавета, дружина мого так званого татка, наче й не вона ще місяць тому радісно щебетала під дверима реанімації, що «нарешті цей день настав» і разом зі своїми дітьми взялася ділити спадщину, поки я лише молилася, аби дідуся врятували.
- Чому ти не підходиш до нас? – поруч з’являється Евеліна, донька батька і єдина нормальна людина у цій сімейці. Але язик не повертається назвати її сестрою.
- Я прийшла, аби попрощатися з дідусем. Я не маю жодного наміру лізти до вашої сім’ї, - відповідаю, знайшовши сили опанувати власний голос.
- Ярино, припини. Ти ж знаєш, що я хочу з тобою спілкуватися. Тато теж намагається. Дай йому шанс.
- Я давала. Він його не використав.
- Яка свята простота! – поруч з’являється Єлизавета. – А ті гроші, які мій чоловік перераховує тобі замість того, щоб вкласти їх у сім’ю тебе влаштовують, так?
- Не влаштовують, - відрізаю грубіше, ніж хотілося б. – Я його про це не просила. І гроші вашої сім’ї мені непотрібні, усе до копійки за ці два роки я віддавала їх тим, кому вони допоможуть. Мені від вас не потрібно нічого.
- Справді? І сюди ти припхалася, бо любила старого? Не розповідай казок! Якщо у твоєї матусі нічого не вийшло провернути, то сподіваєшся, що тобі вдасться?
- Мамо…
- Мовчи, Евеліно! Ця самозванка хоче забрати те, що належить нашій сім’ї! Я цього не дозволю!
- Моя мама нічого у вас не просила. Я прийшла лише для того, аби попрощатися з Семеном Васильовичем. Сподіваюся, що більше ми ніколи…
- Лізо, ти знову за своє? - поруч з'являється й батько. - Можеш хоча б на похороні мого батька не влаштовувати вистав? Дай Ярині спокій!
- Андрію, ніби ти не знаєш, навіщо вона тут! Очікує на ласий шмат від спадку!
Не хочу більше цього слухати. Мовчки розвертаюся, перехоплюю Соню під руку та йду до виходу з цвинтаря.
- Яринко, якщо колись я буду багатою, пообіцяй, що прикінчиш мене до того, як стану такою ж огидною снобкою. Ну й родичі…
- Ти ніколи такою не станеш, - стискаю її руку, поки всередині все болить. Тепер окрім Соні та Юлі у мене не лишилося нікого.
- Ярино Олексіївно, зачекайте! - чую за спиною. Сповільнюю крок одночасно з хваткою на лікті. Так до мене ніхто не звертається. Спантеличено переводжу погляд на худорлявого лисуватого чоловіка років п’ятдесяти.
- У чому справа?
- Мене звати Марченко Анатолій Степанович, я – нотаріус Семена Васильовича. Через дві години, - риється у кишені пальта, дістає клаптик паперу та простягає мені, - прибудьте за цією адресою.
- Навіщо?
- Для оголошення заповіту.
- А я тут до чого?
- На цьому наполягав Семен Васильович.
- Я не приїду, - простягаю йому папірець, але чоловік робить крок назад та заперечливо мотає головою.
- Заповіт буде оголошений лише за вашої присутності. Це головна умова заповідача. 16:00 за вказаною адресою, - чоловік розвертається та йде.
Таки ховаю папірець до кишені, розвертаємося та йдемо з Сонею до зупинки.
- І що плануєш робити? – запитує подруга, щойно сідаємо на лавку, очікуючи свого автобуса.
- Не хочу туди йти. Сподівалася, що бачу ці обличчя востаннє. Але цього хотів дідусь. Не можу не виконати його останнє побажання після усього, що він зробив.
- Ох, Ярусю… Я хвилююся за тебе. Я їду через два дні. Тепер тебе тут точно ніхто не тримає. Можливо, таки надумаєш поїхати зі мною?
- Подумаю, - зітхаю, адже тепер мене тут дійсно майже нічого не тримає. – Мені потрібно хоча б два місяці, аби завершити усі справи. Раніше відповіді тобі не дам.
Добираємося до міста за пів годин. Виходжу на зупинку раніше за Соню та плетуся додому. На порозі зустрічає кошеня, яке так ніхто й не погодився забрати. Знімаю куртку та взуття і беру клубочок на руки, притискаючи до себе.
- Ну що, малюк? Залишишся? Тепер, окрім тебе, мені немає про кого дбати.
На кухні підігріваю для пухнастика молоко, заварюю собі величезну чашку солодкого чорного чаю з м’ятою та видаляю дописи з соцмереж про прилаштування кошеняти.
- Тепер це твій дім, - присідаю біля малюка, який досі посьорбує молоко. – Тобі потрібне ім’я. Будеш Захаром раз я зустріла тебе разом з ним. Зіб’ємо з нього трохи пихатості. Не блохастий він… - бурчу, погладжуючи котика по спинці.