В серце Небесних гір - Михайло Тимофійович Погребецький
Тюрбан — головний убір східних народів: смуга тонкої тканини обмотується кілька разів навколо тюбетейки, фески тощо.
(обратно) 34Тімур, або Тамерлан (1336–1405) — середньоазіатський полководець і завойовник. Зробив ряд походів у Туркестан, Персію, завоював Багдад і Месопотамію, а пізніше частину Індії та Сірії. Завоювання Тімура супроводжувались масовим знищенням населення і нещадним спустошенням цілих країн.
(обратно) 35Джети — жителі Могулістану (країна монголів). У перекладі на нашу мову джети — розбійники. Так звали цих жителів при Тімурі. Могулістанське ханство було розташоване у східному Туркестані.
(обратно) 36Сахіб-уль-Кирам (народжений під щасливим сузір'ям) — арабський титул Тімура.
(обратно) 37Семиріччя (Джетису) — географічна область у південно-східній частині Казахської PCP між озером Балхаш і хребтами Джунгарського Алатау та північного Тянь-Шаню. Назва походить від семи головних рік цього району.
(обратно) 38Калимом у східних народів звався викуп за дівчину, який платили колись при одруженні. Радянськими законами карається як злочин.
(обратно) 39Той — свято на честь різних родинних подій — народження сина, заручин, весілля тощо.
(обратно) 40Достархан — угощення, звичайно солодощі, які подаються на підносі або скатерті.
(обратно) 41Байбича — старша з жінок.
(обратно) 42Альмагуль — квітка з яблуні.
(обратно) 43Арча — середньоазіатські види ялівцю.
(обратно) 44Узун-кулак — так іронічно називають жителі в Середній Азії взаємну інформацію про всі новини, які передаються від однієї людини до іншої.
(обратно) 45Ні, начальнику. Хто ж годуватиме моїх маленьких дітей?
(обратно) 46Це ярмарок. Чай буде, пельмені будуть, кумис буде.
(обратно) 47— Барданкул, чи далеко телефон?
(обратно) 48— Близько, зовсім близько, навіть однієї версти немає…
(обратно) 49Кизинка — дівчинка (від киз — дівчина).
(обратно) 50Марко Поло (1254–1323) — італійський мандрівник, венеціанець. У 1271–1295 роках подорожував через Центральну Азію в Китай, де прожив близько 17 років. Одним з перших ознайомив європейців з Центральною Азією та Китаєм.
(обратно) 51Сланці — гірські породи, характерні орієнтовним розміщенням мінералів, які їх складають. Розрізняють сланці кристалічні і неметаморфізовані.
(обратно) 52Пірит — сірчаний або залізний колчедан, дуже поширений мінерал. Зустрічається у формі світло-жовтих кубічних кристалів і суцільної зернистої маси. Застосовується для одержання сірчаної кислоти, сірки, залізного купоросу.
(обратно) 53Палеозойська ера (група), або палеозой, — стародавня третя ера історії Землі. Поділяється на п'ять періодів: кембрійський, силурійський, девонський, кам'яновугільний і пермський. Розпочалась палеозойська ера 510 мільйонів років тому, а закінчилась 185 мільйонів років тому. В цю еру відбувалися могутні горотворні процеси, які викликали велику складчастість поверхні землі, зокрема підняли Тянь-Шань. Розвивались деревовидні папороті та інші рослини, які дали матеріал для утворення кам'яного вугілля. Тваринний світ розвивався від примітивних морських хребетних до наземних плазунів із складною будовою.
(обратно) 54Мезозойська ера (група), або мезозой, — четверта ера геологічної історії Землі, ера середнього життя, наступна після палеозойської ери. Характерна розвитком гігантських плазунів, виникненням кісткових риб, птахів, а також листяних дерев. Горотворні процеси значно слабші? ніж у попередню і наступні ери. Для Тянь-Шаню характерні в цю еру спокійні прояви горотворних сил і значне руйнування рельєфу.
(обратно) 55Кайнозойська ера — найновіша ера геологічної історії Землі. Характеризується розвитком ссавців. Наприкінці цієї ери з'явилась людина. Кайнозойська ера поділяється на два періоди — третинний і четвертинний.
(обратно) 56Третинний період {система) — перший період кайнозойської ери. Початок періоду — 70 мільйонів років тому, закінчення — 1 мільйон років тому. Період характерний розвитком ссавців, птахів. У цей період виникла більшість сучасних гірських пасом (Альпи, Карпати. Кавказ, Памір та ін.).
(обратно) 57Пенеплен — колишня гірська ділянка, згладжена протягом тривалого часу протічними водами та