Походи Богдана Хмельницького. 1648–1654 - Юрій Володимирович Сорока
Наслідки Пилявецької битви стали дуже важливими як для Речі Посполитої, так і для козацького війська. Перша зрозуміла, що має діло не з бунтівним гетьманом і кількома тисячами козацтва, з яким можна домовитися й залишити все в Україні так, як було до війни. Тепер на сході Речі Посполитої виростала справжня самостійна держава — Козацька республіка з власним військом, гетьманом і самоврядуванням. І з цією державою потрібно було рахуватися. Козаки ж, та й не тільки козаки, а й десятки тисяч тих, хто ще зовсім недавно гнув спину на іноземного пана, усі вони зрозуміли, що спроможні вплинути на свою долю і долю своєї батьківщини. Побачили, як біжить коронне військо, що успішно потопило в крові повстання Косинського і Наливайка, Павлюка і Остряниці, побачили й повірили у власні сили і свого гетьмана. І хоч такий настрій людей не був матеріальним надбанням, він коштував навіть більше, аніж захоплені під Пилявцями трофеї. Хоча й трофеї ті були колосальними. Серед них близько сотні гармат, десятки тисяч гаківниць, мушкетів, аркебуз, пістолетів та іншої вогнепальної зброї, що її до цієї пори так бракувало козацькому війську. Кількість спорядження була не меншою, аніж кількість гармат і рушниць — тисячі діжок мушкетного і артилерійського пороху, гори ядер, куль і свинцю, сотні пудів обладунків та іншого спорядження. Вражала й кількість знамен, хоругов і штандартів, що їх покидала, утікаючи, польська шляхта. Золото, срібло й коштовності рахували возами (велика кількість коштовностей обумовлювалась тим фактом, що шляхта Лівобережжя, яка раніше втекла від повстання Хмельницького, прибувала у табір коронних рейментарів мало не з усім своїм майном). Після побиття під Пилявцями Річ Посполита нагадувала пораненого звіра, котрому необхідно було відповзти у лігво й зализати рани. Але Хмельницький і не думав зменшувати натиск. Пройшовши тріумфальним маршем Поділля, пригрозивши Кам'янцю, козаки обложили Львів, обложили настільки серйозно, що у батьків міста й львівського міщанства не залишилося ілюзій з приводу власної долі у разі непокори козацькому війську. Після недовгої облоги вони урочисто запропонували Хмельницькому ключі від міста і велику контрибуцію. Задовольнившись цим, гетьман ослабив хватку на горлянці центру Руського воєводства й обложив Замостя.
Україна, звільнена від лядського панування, залишилася позаду. Попереду лежала Польща, і вона тріпотіла перед тим, кого рік тому примусила рятувати життя серед плавнів Великого Лугу. Польські матері лякали козацьким гетьманом дітей, а обивателі блідли від чуток, які нагороджували Хмельницького даром чаклуна — характерника і нахилами людожера, у котрого навіть кубок, з якого він п'є, зроблено з людських костей.
Не повів Хмельницький на Польщу свої полки осінню 1648 року. Надто багато справ залишилося в Україні у десятків тисяч людей, змушених пристати до війська, руки, що стискали зброю, не менш вправно могли тримати плуг хлібороба або реманент ремісника. Дочекавшись жовтневого елекційного сейму і обрання короля, яким став Ян II Казимир Ваза, Хмельницький відвів військо в Україну й посів з генеральним урядом в Києві. Кампанію 1648 року було закінчено.
Осада ЗбаражаЗборівська угода
Наступного 1649 року війна тривала, не дивлячись на попередні домовленості й угоди, що стало логічним продовженням битв 1648 року. Річ Посполита була ще надто сильною, щоб потерпіти незалежність України. На початку року відбулася дипломатична спроба ослабити Хмельницького. Для цього до Києва виїхало посольство на чолі з Адамом Киселем. Хмельницькому було запропоновано реєстр у 20 тисяч козаків і цілу низку