Нові коментарі
15 листопада 2024 18:15
Шановна пані Галино, дякуємо Вам за Вашу творчість! Ми виправили вказану Вами неточність. Дякуємо за проявлену увагу. З повагою, адміністрація сайту
З Божою правдою
3 липня 2024 02:48
Щиро вам дякую за увагу до моєї казки з книги казок ''Богданія''. На кожному з двох сайтів, з якого ви могли передрукувати цю казку, у змісті
З Божою правдою
Українські Книги Онлайн » Наука, Освіта » Походи Богдана Хмельницького. 1648–1654 - Юрій Володимирович Сорока

Походи Богдана Хмельницького. 1648–1654 - Юрій Володимирович Сорока

Читаємо онлайн Походи Богдана Хмельницького. 1648–1654 - Юрій Володимирович Сорока
про подальше продовження війни з козаками і оголошення посполитого рушення. Військо, згідно ухвали сейму, мали очолити князь Домінік Заславський, коронний хорунжий Олександр Конецпольський і коронний підчаший Микола Осторог.

Вже в серпні польські полки почали групуватися у призначених для збору війська місцях — в районі Глинян (Львівщина) і в районі селища Човганський Камінь (сучасне місто Теофіполь Хмельницької області). Цього разу Річ Посполита змогла виставити армію значно потужнішу, аніж та, що втратили безталанні коронні гетьмани. Вона нараховувала 32 тисячі вояків шляхетного посполитого рушення, 8 тисяч німецьких найманців і близько 50 тисяч шляхетських слуг і обозної челяді. Артилерія складалася з 92 гармат різних калібрів. Одночасно з цими приготуваннями сейм лицемірно призначив комісію для переговорів з козаками. За задумом, переговори мали закінчитися перед призначеним на 6 жовтня елекційним (тобто зібраним для обрання короля) сеймом. Однак Богдан Хмельницький не дав ввести себе в оману лукавими обіцянками миру. Швидко давши знати у полки, він вирушив до Маслового Ставу (нині с Маслівка Миронівського району Київської області), де було призначено збір. А за тиждень гетьман вже виступав назустріч польським рейментарям з тридцятитисячним військом і шістьма сотнями татар, котрі залишилися у його розпорядженні після того, як Тугай — бей відбув до Криму.

Біля Пилявців (нині с. Пилява Старосинявського района Хмельницької області) військо Богдана Хмельницького зупинилося на початку вересня. Там до нього приєдналися полки, очолювані Максимом Кривоносом, що від літа проводили на Поділлі досить успішну кампанію проти князя Вишневецького, а тепер поєднали свої сили для того, щоб одним потужним ударом раз і назавжди вигнати польських панів з рідної землі. Ранком 21 вересня війська почали шикуватися для битви. Поляки зайняли лівий берег річки Іква, козаки Богдана Хмельницького — правий. Крім того, козаки утримували греблю, що перегороджувала річку в районі невеличкого Пилявецького замку, побудувавши на лівому березі шанці й укріплення, які й займав тепер невеличкий козацький відділок.

Від початку битви відчувалося, що у польському командуванні немає єдиного погляду на проведення битви, як, власне, й дисципліни. Якщо ми звернемося до записів відомого польського історика Голінського, то дізнаємося, що шляхта вважала не гідним для себе слухатися команд своїх рейментарів: «…кожен панок бажав бути гетьманом і ставав туди, куди хотів, а не туди, куди йому було наказано…» Не кращою була атмосфера й серед командирів, котрих Богдан Хмельницький влучно і саркастично охрестив: «Латина, Перина і Дитина!», натякаючи на належність більше до наукових кіл, аніж до полководницьких Миколи Осторога, похилий вік Домініка Заславського і молодість Олександра Конецпольського. Тож не дивно, що не встигло військо приготуватися до бою, як київський воєвода Тишкевич, не очікуючи на дозвіл командування, розпочав бої за переправу через Ікву. Йому вдалося швидко вибити з шанців невелику козацьку залогу на греблі, але відчути радість перемоги воєвода не встиг — вже за півгодини козаки вибили звідти жовнірів і знову закріпилися у шанцях. Князь Заславський мусив у екстреному порядку ужити заходів, щоб зменшити психологічний тиск від поразки, котру Тишкевич потерпів перед очима всього війська ще до початку ломової битви. Для цього до греблі були відряджені кілька сотень драгун і піхотний полк королівської гвардії, котрі вдруге вибили з неї козаків. Яким же було здивування Заславського, коли козаки, перегрупувавшись, змусили поляків відступити й цього разу. Коронний гетьман почав втрачати терпець. Третього разу на окопи за греблею вирушив цілий полк піхоти і важка кіннота поляків, що отримала наказ переправитись через Ікву за десять верст від греблі і вдарити в тил козакам. Нарешті гребля і плацдарм на правому березі опинилися в руках поляків. Ніч, що насувалася, не дозволила коронним хоругвам продовжити наступ, тож до ранку всі залишилися на своїх позиціях. Заславський тільки наказав розширити окоп біля греблі й посадив туди 1200 піхотинців, залишивши їм для прикриття кавалерійські хоругви.

Наступного дня бойові дії призупинилися. Поляки почали облаштовувати табір, який, з огляду на несприятливий рельєф місцевості, укріпити й підготувати до захисту так і не вдалося, і він фактично являв собою шість розрізнених осередків оборони на пагорбах над болотом, пов'язаних між собою досить умовно. Успіх, отриманий напередодні, ніхто розвивати не збирався. І якщо у штабі Хмельницького раніше думали, що бої за греблю є частиною стратегічного плану польського командування, то тепер стало зрозумілим, що такий план у поляків взагалі відсутній. Власне, навіть у своїх реляціях до сейму, котрі князь Домінік Заславський пізніше повинен був писати, виправдовуючись за розгром війська, він не зміг пояснити, з якою метою було проведено захоплення греблі і перехід частини війська на правий берег Ікви. У листах Адама Киселя епізод з греблею роз'яснюється не менш туманно — брацлавський воєвода пише, що атаки на греблю були потрібні для підняття бойового духу війська і забезпечення коней водою. З подій, що відбулися на полі битви 22 вересня, особливо потрібно відзначити смерть під час герцю уманського полковника Івана Ганжі, одного з найближчих соратників гетьмана. Відчайдушний полковник не звик відсиджуватися за спинами своїх козаків, тому одним з перших прийняв участь у сутичках, котрі за законами війни того часу передували основним подіям на полі бою. Ганжа успішно провів кілька поєдинків, викликаючи загальне захоплення у козацькому таборі, однак під час чергового двобою удача зрадила сміливцю. Його вбив поручик однієї з найманих хоругов надвірного війська князя Вишневецького.

Увечері 22 вересня прибула нарешті очікувана Хмельницьким татарська кіннота, що її привів Айтимір — мурза. З приводу кількості татарської кінноти і сьогодні точаться суперечки — її нараховують від чотирьох до тридцяти тисяч. Але не підлягає сумніву той факт, що Богдан Хмельницький очікував на союзників і одразу ж по їх прибутті зібрав військову раду, де й призначив початок великої битви на ранок 23 вересня. Згідно з розробленою гетьманом диспозицією на світанку Айтимір — мурза з частиною татар повинен був форсувати Ікву нижче греблі і при підтримці козацьких піхотних полків вдарити на лівий фланг ворожого війська. Одночасно з ним Максим Кривоніс з іншою частиною татарської кінноти, якою командував Адлаєт — мурза, мали забезпечити атаку на правому фланзі поляків, а у разі відступу ворога під тиском основних сил, якими командував Хмельницький, оточити його.

Рокотання литавр, спів бойових сурм, тривожне іржання коней і лязкіт обладунків розірвали ранкову тишу 23 вересня 1648 року. Рейментарі польського війська вперше від початку битви побачили перед собою полки Богдана Хмельницького, вишикувані й готові до

Відгуки про книгу Походи Богдана Хмельницького. 1648–1654 - Юрій Володимирович Сорока (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: