Афера з бонусом - Наталія Ольшевська
- Допомогти? – запитую з порогу, коли проходжу до останньої кімнати, спостерігаючи, як Ярина вкладає дрова у пічку, зігнувшись навпіл.
- Я сама. Хіба хочеш спробувати? – повертається, усміхаючись.
- Та ні… - навіщо? Окидаю поглядом і цю кімнату. Вона більша від тієї, що з ліжками, під стіною більш-менш сучасний диван, навпроти – старий телевізор, як і казала Ярина. – Довго плануєш тут бути?
- Зачекаємо до вечора, чи ніхто не прийде. Прогріємо будинок, трохи тут приберуся, навідаюся до тітки Марії, візьмемо з собою консервацій і можна їхати вечірнім автобусом додому.
- Консервацій? – вловлюю лише єдине слово. Помідори я оцінив. Майже усю банку сам з’їв з еротичною смаженою картоплею. – Ти сама їх робила?
- Ну, так, - коли спалахує вогонь і починають тріскотіти дрова, Ярина зачиняє пічку і випрямляється. – Щоліта так роблю.
- Навіщо? Хіба не простіше все купити?
- Можливо, простіше. Але звичок важко позбутися. Та й мені подобається порпатися в городі і на кухні. Люблю бути зайнятою. А ти, якщо хочеш допомогти, можеш розчистити сніг і вибити килимки.
Все одно зайнятися нічим, тому погоджуюся. Поки Ярина ганяє туди-сюди, то з хати, то в хату – гребу величезною лопатою сніг. Тоді виношу усі ті химерні доріжки, розстеляю на снігу та вистукую якимсь дивним предметом, схожим на тенісну ракетку.
Я б міг цього не робити. Сказати Ярині, що погано себе почуваю чи ще чого наплести, але не хочу. Поруч з нею заряджаюся якоюсь дивною енергією та бажанням їй допомогти, адже розумію, що вона робитиме це сама і через це зовсім не дратуюсь від таких нетипових для мене занять.
До четвертої години так ніхто і не прийшов, крім її сусідки, яка принесла цілу торбу сиру, яєць та якісь заморожені тіла: чи то кролик, чи то курка – не розібрав, заглянув туди лише одним оком, але вже фантазую, ковтаючи слинки, як Ярина все те готуватиме. Тепер лише бутербродів, які вона взяла з собою нам на обід, мені мало. А цілий день на свіжому морозному повітрі пробудив у мені звірячий апетит. Не можу дочекатися, коли опинимося вдома і Ярина приготує смачнючу вечерю.
Нарешті у пічці вогонь повністю гасне, поки разом спаковуємо велику сумку з продуктами. Зараз смутно пригадую, як колись мама розповідала про своє життя в гуртожику і як возила з села такі ж величезні клумки та підгодовувала тата. Вона до цього часу згадує, що спочатку він полюбив її голубці, а згодом і її. Ще не так давно вважав ці слова якоюсь черговою романтичною нісенітницею, але щось у цьому є. Для чоловіків їжа ще важливіша за секс.
- А ти вмієш готувати голубці? – запитую про важливе, коли виходимо з подвір’я і бредемо на зупинку під снігопадом, який почався ще годину тому.
- Декілька разів готувала. Бабуся навчила. А що? Закортіло поласувати? Я зроблю.
- Та ні, так запитав, - не хочу піти стопами батька, бо й без голубців відчуваю, що починає пахнути смаленим.
Бреду попереду, прокладаючи Ярині стежку по переметеній дорозі. Двадцять хвилин шляху стають схожими на дві години роботи у спортзалі.
- Не важко?
- Нормально, - пихчу, перебираючись через замети, і тягну за собою величезну торбу.
- Точно? Давай ще я понесу, - тягне за ручки.
- Я сам, - перекладаю сумку в іншу руку, аби вона в десятий раз не смикала її на себе. – Тут що, доріг не розчищають?
- Ні, це ж село. Добрий вечір! – гукає до якогось мужика, що розчищає сніг у дворі.
- Яринко, як поживаєш?
- Як завжди! – бадьоро відповідає і зупиняється.
- А ви куди бредете в таку хуртовину?
- На вечірній автобус.
- Так його не буде. Дороги перемело, усі рейси скасували.
- О… Нам доведеться повертатися, - кидає на мене винуватий погляд, ніби це через неї того проклятого автобуса не буде.
От саме тому я руками і ногами за життя в місті! За комфорт, де не потрібно два кілометри йти до траси, щоб іще годину трястися в якомусь допотопному драндулеті, аби потрапити в цивілізацію.
Як на зло, сніг тепер січе в обличчя. Хурделиця тільки набирає обертів, починаючи засипати наші сліди, по яких ми намагаємося йти. Добре, що встигли пройти лише половину шляху, а не пробрели усю дорогу до зупинки і там обламалися. Не впевнений, що тоді б не заплакав.
До хати добираємося уже в цілковитих сутінках. Доріжка, яку я розчищав вдень, повністю зникла під снігом. Руки задубіли, обличчя не відчуваю. Замерз, як пес. Добре, що хоча б тепер у мене є шапка!
На відміну від першого разу, радію, коли нарешті опиняємося в будинку. Там досі тепло. Лишаю сумку на кухні, роздягаюся та слідом за Яриною йду до кімнати, де пічка, також прикладаючи руки до теплої поверхні. К-а-а-а-йф.
- Вибач, я не розраховувала тут ночувати. Сподіваюся, завтра дороги розчистять і вдасться виїхати.
- А кіт?! – вигукую, не розуміючи чому згадую про кудлатого. Він починає мене дратувати. Постійно лізе до мене спати. Другий ранок прокидаюся з котячою мордою поруч.
- Вилізу на горище і зателефоную подрузі, аби його погодувала.
- На горище? – схоже, Ярина перемерзла трохи більше, ніж я.
- Тут поганий мобільний зв’язок. Не дивуйся так, - широко посміхається. – І потрібно щось приготувати на вечерю. Коли діставала з льоху консервації – натрапила на гарбуз. Зваримо кашу? І висушимо насіння. З сількою. Ням-ням. Діємо далі так: я телефоную подрузі та тітці Марії, аби дала молока. Поки я впораюся з гарбузом – ти сходиш за молоком.
- Як скажеш, - каша – не голубці, але теж добре.
- Принеси той пакунок, який ми привезли з міста. Там чиста постільна білизна. Ляжемо тут, - киває на диван.
- Разом?!
- Боїшся зі мною лягати спати? Я не буяню уві сні, - підморгує та виходить, поки я думаю про вміст її шухлядки. Вона ж нічого з собою не прихопила?
Плетуся до сусідньої кімнати, у якій значно прохолодніше, та забираю речі.