Останній рейс «Сінтоку-мару» - Леонід Михайлович Тендюк
— Ось так, земляче, — закінчив Трохимович. — Світ, як бачиш, тісний, і дороги людей часто між собою перехрещуються. До речі, в бібліотеці Джека Лондона серед інших довідкових книжок про море стоять два томи — наукова праця колишнього командира «Витязя», адмірала Степана Осиповича Макарова «Витязь» і Тихий океан».
Все у житті взаємозв'язано, переплетено…
Кілька років тому відомий американський письменник, автор художньої біографії про Джека Лондона «Моряк у сідлі» Ірвінг Стоун, відвідав Україну й, дізнавшись, що я — витязянин, зробив на своїй книжці такий напис: «Моєму українському другові, матросу з «Витязя».
ЕПІЛОГСвою книжку про «Сінтоку-мару» та її екіпаж я закінчив майже що тим, чим починається повість відомої японської письменниці Яеко Ногамі «Шхуна «Кайдзін-мару», яка була видрукувана і в нашій країні.
Дійові особи твору Я. Ногамі — прості японські моряки-транспортники, жертви океанської стихії, які, потрапивши в скруту, вдалися до найстрашнішого — канібалізму.
Обирати персонажами книжки тих чи інших людей — воля автора… Особисто я не вдавався до літературного вимислу: надто красномовна правда, той матеріал, з яким я зіткнувся, мандруючи по далеких Курилах.
Втім, імена людей та назву шхуни довелося змінити.
Хто з вас побуває на далекосхідній околиці нашої Вітчизни, може побачити, як біля одного з Курильських островів ще й понині лежать рештки японської шхуни-порушниці, на борту якої в радянські води під виглядом рибалок була послана зграя шпигунів, завербованих розвідками США і Японії.
Один із них, людина в подобі звіра, вижив. Його видворили з Радянського Союзу.
Під час відвідин Японії, коли наше судно зайшло в Йокогаму, я дізнався — про це писалося в тамтешніх газетах, — що «рибалка» з розбитої шхуни, який вижив завдяки крайності — звірству, заподіяв собі смерть. До родичів учасників плавання на горезвісній шхуні просочилася правда, як дехто «загинув». Тоді-то людожер і наклав на себе руки.
Але це тема іншої книжки, і її вже написали самі японці.
ЗМІСТОСТАННІЙ РЕЙС «СІНТОКУ-МАРУ» (Повість)
ОПОВІДАННЯ
Мандрівка на край землі (Романтичний щоденник)
«Витязь» і «Софі Сазерленд»
ЕПІЛОГ
Примітки1
Тобто «Свята Доброчесність». «Мару» (дослівно: «круглий»), як правило, додається до назви японських цивільних суден. (Тут і далі примітки автора.)
(обратно) 2Ледве живий (япон.).
(обратно) 3Сан — прикладка до японських імен і прізвищ, що засвідчує повагу й шанобливість.
(обратно) 4В японській міфології приборкувач хвиль, покровитель мореплавців.
(обратно) 5Курильські острови. Буквально: тисяча островів (япон.). Тут і далі, де події відбуваються до 1945 року, деякі географічні назви подано такими, як вони були на той час.
(обратно) 6Морська капуста.
(обратно) 7За японським народним повір’ям, томамо — дев'ятихвоста лисиця, що, перетворившись на скелю, розбризкує смертельну отруту.
(обратно) 8Давня назва Японії.
(обратно) 9Так японці називали Сахалін («Березовий острів»), який 1945 р. був звільнений радянськими військами.
(обратно) 10Пілоти-смертники.
(обратно) 11Тут: у значенні «матрос» (япон.).
(обратно) 12Нинішній Корсаков.
(обратно) 13Протока Лаперуза.
(обратно) 14Вулкан Фудзіяма.
(обратно) 15Меч (япон.).
(обратно) 16Грошові монети, остання з яких чималої вартості.
(обратно) 17Шанобливе звертання до людини, старшої за віком. Дослівно: «вчитель» (япон).
(обратно) 18Рисова, як правило, трохи підігріта горілка.
(обратно) 19Добре (япон.).
(обратно) 20Воїну (япон.).
(обратно) 21Ідіот (япон.).
(обратно) 22Мат. циновка