Пацифікація - Автор невідомий
Припадок хотів, що того самого дня 4 жовтня, 1930 приїхав зі Львова до Тишковець ревізор від ревізійного Ооюза укр. кооператив Іван Василик, замешкалий у Львові, вул. Словацького 4. Поліція ухватила його, завела до громадського уряду і з криком вдарила його 4 рази кулаком в лице, а відтак двайцять кілька разів палицею по тілі.
Дня 5 жовтня, 1930 поліція принявши гостину від зверхносте громадської в Пото-зисках полишила це селю в спокою, та удалася до маленького села Колінки, котре ще не спромоглося на власний будинок читальяяний. Тому ограничилась тут пацифікація на бібліотеці читальні і на шибах з шафи на книжки. Зайшли тут однак два характеристичні випадки. Поліція хотіла перепровадити ревізію в голови читальні Антося Чернецького та помилилася і перевела подібну як усюди ревізію в його брата. Тепер загрозив постерунковий, що Антося Чернецького це не мине. До справника кооперативи Івана Кедика сказав переводячи пацифікацію поліціянт: «Жид мається до склепу брати, а ти іди до плугу». В господаря Івана Товарницького поробив відділ поліції дня 5 жовтня, 1930 слідуючі шкоди: розшив хату, стодолу, стайню, солому розкидав і перемішав з гноєм сім кіп ячменю, 9 кіп жита, 15 кірців пшениці, 6 кірців жита. 1/9 кірця фасолі і У* кірця сімя перемішав з житною мукою, змішав з попелом і глиною, сто-лець столярський поломив на кускі, 8 дзержонів без пчіл. Притім пропало 25 зол. готівкою. Шкода виносить 5.100 зол.
З огляду на те, що порозбивані вікна, двері, сцени, бібліотеки по сільських читальнях повикидувані з коопеїратив товари, пілляті нафтою і повигадувані у придорожні рови, поломані шкільні лавки, понищене поліцією навіть збіжжа призначене для погорільців, — надто вже було ударяюче, а вісти зі столичного центра Варшавського подані в польських Газетах впевняли, що власть центральна не хоче нищити культурних центрів українського народу, а мала намір лиш покарати винних саботажників (доказ колучена тут «Ґазета Поранна»). З огляду на те все явне иротиділаня ни-щих орґанів влади догіускаючихся злочинів і надужиття власти урядової і насильства публичного з § 83, 85, 93 і 101 карн. удалися провідники Пов. Філії Просвіти і Союза Кооператив до Начальництва Суду в Городенці, щоб здержав ті надужиття. Начальник відказався однак від цего обовязку, заслинюючись акцією державною проти саботажу в краю, котрій в рамя впадати не може, бс суд є в тім згляді під адміністрацією. Коли думаємо інтервенцією нашою щось осягнути, то маємо удатися до Суду окружного, а головно до п. Прокуратора при Окружнім Суді, котрий має стичність з цею акпівю поліції». З тим ми відійшли.
Доказ: Д-р Комаринський адвокат, Білинсьгай інжінір, д-р Теофіль Окуневський адвокат в Городенці.
Та зараз слідуючого дня, т. є. 6 жовтня 1930, зявився той сам відділ поліції і стражників на подвірю Народнього Дому в самій Городенці під проводом б. командант поліції Йосифа Збоженя зі Оганислава. Поліція позганяла тут при помочи палок переходячих попри Народний Дім людей і джаґанами забраними в сусідних жидівських склепах приказала зривати та вибивати вікна з футринами, двері, сцену, куртину, підлогу, печі, часть бляшаного даху, відтак так само в льокалю «Бесіди» вирвавши тут вікна, підлогу, двері, свринку від клявятури в фортепяні, понищено бібліотеку. Так само зроблено в сусідній «Міщанській Родині», де ще обпороли білярд, так само в Бояні.
Доказ: свідки Анна Фудько, вдова по сторожі в Народнім Домі, Володимир Вальчикевич, управ. Народиьої Торговлі, інжінір Іван Семків, Ярослав Курилюк, Кор-нило Панічевський з Городенки і Павло Малик та Федір Процентів з Дубок.
Оцінені в самім будинку Народи. Дому шкоди виносять 4.565 зол Суд Город-ський назвав ту всю чинність поліції мимо того, шо поліція проти постанови § 149 проц. цив. нікого з Управи Народнього Дому не взивала легальною ревізією, як то-свідчить ухвала з 8 жовтня, 1930 К. 0. 486/30 а просьбу о спростовання цеї ухвали хотьби тому, що поліція не в 48 годинах, але пізніше о цілу добу просила о затвердження її, подаючи фальшиву дату, якоби ревізію переведено 7 жовтня, 1930 Суд Го-роденський не узгляднив.
Народний Дім в Городенці вніс просьбу до Городенського Суду до мисли § 85 проц. цив о забезпечення доказу шкоди проти невідомим поліціянтам. Та Суд Горо-денський відмовив цему жаданню. Проти цего рішення вніс Народний Дім відклик до Окружного Суду в Коломиї, виказуючись фотографією вигляду знищеного Народнього Дому — рекурсу цего Суд окружний на основі декрету надвориого з 14/3 1806 ч. 756 не узгляднив.
Читальня «Просвіти» в Городенці, кут Фільварковий (нутро), знищена 7/Х. 1930.
Поліція державна, перевела те такі самі ревізії на передмістю Городенськім в читальни Кутиновецькій і Фільварковій дальше в Незвисках і знищили дім парохії в Корневі. В читальни Фільварковій переводила поліція «ревізію» в присутностл господаря читальні Стефана Павчака, котрий сам ту читальню в 1927 р. будував. Коли той господар знаходився в другій кімнаті читальні «знайшов» поліціянт під підлогою якийсь патрон з льонтом, будьтоби під підлогою, і то дало принуку до рубання підлоги. Заалярмований тою подією Отефан Павчак казав собі той патрон подати, а оглянувши його знайшов, що патрон має на собі дату фабрикації 1930 р. а він прецінь підлогу вставляв 1917 року. Поліціянти замнялися і здається цего інціденту до протоколу не взяли.
Доказ: свідки Отефан Павчак, Роман Бурик с. Стефана в Городенці.
Шкоди в поломанню, та виваженню вікон, дверий, столів та підлоги виносять 180 зол. В Незвиській читальни вибито 6 вікон, знищено підлогу, 2 дверей, з печі, 2 столи, 2 лавки, б метрові дошки, 6 крісел, б кулісів, 9 шабель театральних, театральні строї, 60 пуків соломи з даху, бібліотеку, 2 портрети, 1 лямпу, все р&ом на 620 ЗОЛ. ШКОДИ.
Доказ: свідки: Дмитро Максимів, с. Василя, Василь Максимів, с. Дмитра, Дмитро Гу-менюк, с. Андрія, Онуфрій Ковбусяк, Дмитро Карач, с. Огефана, Дмитро Озарук і Михайло Кушнірик з Незвиск.
Пращаючись з робітниками, котрих змушено розбивати читальню, поліція сказала: «подзенковаць пану комендантові, же вас пшийонл до роботи, а тераз пйорунем розейсць сен».
В Михайла Шинкарука, бібліотекаря читальні роздерла поліція 8 міхів вартости 24 зол., 4 поволоки від подушок вартости 24 зол., чвертку огірків висипано в оонічник вартости 5 зол., 25 кґ. пенцаку 9 зол., іН кґ. шпона вартости 3 зол., 75 кґ. сонічника, вартости 21 зол., 100 кґ. пшениці, вартости 28 зол., 25 кґ. лензі, вартости 6 зол., 75 кґ. жита, вартости 10 зол., ЗО штук