Нові коментарі
15 листопада 2024 18:15
Шановна пані Галино, дякуємо Вам за Вашу творчість! Ми виправили вказану Вами неточність. Дякуємо за проявлену увагу. З повагою, адміністрація сайту
З Божою правдою
3 липня 2024 02:48
Щиро вам дякую за увагу до моєї казки з книги казок ''Богданія''. На кожному з двох сайтів, з якого ви могли передрукувати цю казку, у змісті
З Божою правдою
Українські Книги Онлайн » Класика » Мартин Боруля - Іван Карпенко-Карий

Мартин Боруля - Іван Карпенко-Карий

Читаємо онлайн Мартин Боруля - Іван Карпенко-Карий
го­ре! Дво­ря­ни­на батько­вi в зя­тi схо­тi­лось. О бо­же мiй! Та де ж на всiм ши­ро­кiм свi­тi знай­деться дво­ря­нин, щоб так ме­не лю­бив, як лю­бить мiй Ми­ко­ла? I я? Ко­го так щи­ро по­люб­лю, щоб про­мi­нять йо­го, за­буть? О, нi­ко­го, нi­ко­го! Кра­ще смерть, нiж за­мiж за дру­го­го!..

Входе Па­лаж­ка.


Мати! Во­ни, пев­не, не зна­ють нi­чо­го… Ма­мо!


Палажка. Чо­го, ди­ти­но моя?


Марися. Що в нас ро­биться? Чом батько вiд Ми­ко­ли ста­рос­тiв не прий­ня­ли? Я ж вам дав­но ка­за­ла, що люб­лю йо­го, що вiн бу­де ме­не сва­тать, i ви са­мi то­му ра­дi­ли…


Палажка. Ох, ди­ти­но моя! Не прис­та­ло то­бi те­пер iти за Ми­ко­лу. Батько ка­же, що ми в дво­ря­не вий­шли - па­на­ми ста­ли, а Ми­ко­ла не дво­ря­нин i че­рез те не­рiв­ня то­бi.


Марися. Не­рiв­ня?.. Бо­же мiй! А хто ж нам рiв­ня? Хi­ба хо­че­те, щоб я дiв­кою по­си­вi­ла?


Палажка. Не жу­рись, доч­ко, не по­си­вiєш - же­них є… гар­ний… i чин має.


Марися. Є?! Хто?


Палажка. Отой су­дей­ський, що приїздив до нас з Стьопою на мас­ля­нiй… Ти йо­му упо­до­ба­лась… Пам'ятаєш? Що грав на ги­та­рi i спi­вав… Чин ве­ли­кий на ньому… рос­ти­ра­тор, ли­бонь…


Марися. Ма­мо, го­луб­ко моя! Я вже дав­но люб­лю Ми­ко­лу, а то­го су­дей­сько­го тiлько раз ба­чи­ла, не знаю йо­го - i знать не хо­чу.


Палажка. Ох, не зав­да­вай же i ме­нi жа­лю! У ме­не у са­мої сер­це бо­лить за Ми­ко­лою, я са­ма йо­го люб­лю… та що ж нам ро­бить, що нам ро­бить, ко­ли те­пер не при­хо­диться те­бе за прос­то­го вiд­дать, бо ми в дво­ря­не вий­шли.


Марися. Ма­мо! Жи­ли ж ми пер­ше без дво­рянст­ва, i всi бу­ли щас­ли­вi!.. На­що ж дво­рянст­во нам зда­ло­ся, ко­ли во­но го­ре при­но­се? Ко­ли че­рез нього ви хо­че­те ме­не не­щас­ною зро­бить, за­на­пас­тить мiй вiк мо­ло­дий!.. Ма­мо! Я ж ва­ша кров, - не гу­бiть ме­не, вiд­дай­те за­мiж за Ми­ко­лу. Я не хо­чу буть дво­рян­кою! Кра­ще жить на свi­тi щас­ли­вим му­жи­ком, нiж не­щас­ним па­ном, - це вся­ке знає!..


Палажка. Прав­да твоя! Ох, прав­да, моя доб­ра ти, моя ро­зум­на ди­ти­но!.. Ти по­ба­ла­ка­ла зо мною - i в ме­не на­че по­лу­да з очей упа­ла. Са­ма ба­чу, що дво­рянст­во нам бi­ду ро­бе. А поч­ну батько­вi ка­зать, щоб не ви­ду­му­вав нi­чо­го, щоб жив по-ста­ро­ви­нi, - то зак­ри­чить, за­то­па но­га­ми, поч­не чи­тать ме­нi якiсь бу­ма­ги про дво­рянст­во, за­тур­кає ме­не, ча­гир­кає, зiб'є з пан­те­ли­ку, i я ду­маю: мо­же, ми й справ­дi вже дво­ря­не, - i по­чи­наю по-панськи прив­чаться, i са­мiй то­дi хо­четься те­бе за бла­го­род­но­го вiд­дать за­мiж!.. Те­пер не знаю, шд й ка­за­тi, що i ро­бить, ви­му­чи­лась зов­сiм i оду­рi­ла. От вже дру­гий день ход­жу до Си­до­ро­вич­ки, вчу­ся дво­рянським зви­ча­ям, щоб прий­нять же­ни­ха, бо вiн сьогод­ня i приїде.


Марися. Сьогод­ня?! Ма­мо! Уго­во­рiть же тат­ка, щоб не гу­би­ли ме­не!


Палажка. Ох, не мо­жу, доч­ко, не мо­жу, тiлько пос­ва­ри­мось, ди­ти­но моя, а тов­ку не бу­де! Ще й поб'ємось на ста­рiсть, бо вже два ра­зи ма­ло-ма­ло не би­лись…


За ко­ном го­лос Мар­ти­на: "Сю­ди, сю­ди, по­ма­лу тiлько!"


Батько iде!.. Хо­дiм звiд­цi­ля. (Пiш­ла.)


Марися. Що ме­нi ро­бить?.. Ще батько­вi упа­ду в но­ги…


(Пiш­ла.)



ЯВА V



Мартин, а за ним хло­пець вно­сить п'яльця; по­тiм Ма­ри­ся.


Мартин. Отут, хлоп­че, пос­тав та й iди со­бi.


Хлопець ста­вить п'яльця на мiс­то i ви­хо­дить.


П'яльця! I не­хит­ра шту­ка, а за­раз кра­су гос­по­дi при­да­ли. Якось аж ве­се­лi­ше гор­ни­ця ди­виться. Не­хай Ма­ри­ся вчиться. Си­до­ро­вич­ка обi­ща­ла по­ка­зать, спа­си­бi їй. От i бла­го­род­на ку­ма в при­го­дi ста­ла! Ку­мiв зав­ше тре­ба ви­би­рать знач­них i бла­го­род­них! А як, бог дасть, Ма­ри­ся вий­де за­мiж, то пер­во­го ону­ка он як ох­рес­тю: ку­мом вiзьму, пол­ков­ни­ка Ляс­ковсько­го, а за ку­му - ге­не­ральшу Яловську.


Входе Ма­ри­ся i па­да йо­му в но­ги.


Що це?!


Марися. Не гу­бiть ме­не, не то­пiть ме­не - я у вас од­на!


Мартин. Ото гос­по­ди, як зля­ка­ла, аж но­ги зат­ру­си­лись… Встань! Чо­го то­бi?


Марися. Не вiд­да­вай­те ме­не за­мiж за то­го же­ни­ха, що приїде з го­ро­да, - я йо­го не люб­лю, я за нього не хо­чу…


Мартин. Як?! За бла­го­род­но­го чо­ло­вi­ка не хо­чеш? За ко­го ж те­бе то­дi вiд­дать?


Марися. Вiд­дай­те ме­не за Ми­ко­лу.


Мартин. Свiт на­ви­во­рiт. Пан­ноч­цi - му­жи­ка за­ба­жа­лось!.. Не смiй ме­нi про це й заїкаться!


Марися. Я люб­лю Ми­ко­лу, i вiн ме­не лю­бить, ми бу­де­мо щас­ли­вi…


Мартин. Що то за сло­во та­ке - лю­бить? Ка­жи ме­нi, що то за сло­во та­ке?.. Га? Що во­но оз­на­ча: чи­на чи дво­рянст­во?


Марися. Я не вмiю роз­ка­зать… Я…


Мартин. Ви­дум­ка! Вит­ре­беньки! Баб'ячi хи­ме­ри­ки! Чи­на, дво­рянст­во тре­ба лю­бить, а дру­гої лю­бо­вi не­ма на свi­тi!..


Марися. Я со­бi смерть за­по­дiю, ко­ли…


Мартин. Не сердь ме­не, бо я пор­ву на со­бi всю оде­жу!.. Чуєш?.. Зду­рi­ла дiв­ка, ще й не розг­ля­дi­ла доб­ре бла­го­род­но­го же­ни­ха, а вже єре­тується! Та же­них та­кий, що хоч би яка пан­ноч­ка, то з охо­тою пiш­ла б за нього, - от приїде, то по­ба­чиш!.. А про Ми­ко­лу i не ду­май! Та я ско­рi­ще вб'ю те­бе, нiж вiд­дам за му­жи­ка; я те­бе з до­му ви­же­ну, я те­бе!.. Та я не знаю, що зроб­лю!.. От дiт­ки! Ти для них пiк­луєшся, по­би­ваєшся, з шку­ри лi­зеш, а во­ни, за­мiсть дя­ки, сер­це то­бi над­воє роз­ди­ра­ють! Ма­ло ме­нi му­ки з Кра­совським i так, та ще те­бе вiд­дам за му­жи­ка, щоб вiн зу­би ска­лив?.. Iди! Же­них, мо­же, вже з го­ри з'їжджає… Iди одяг­ни­ся ме­нi у но­ве плат­тя, а цих ре­чей щоб я бiльше не чув!


Марися. Та­ту?..


Мартин. Який я та­то? Що то за та­то?


Марися. Па­пiнька!


Мартин. I слу­хать не хо­чу! Iди ро­би, що ве­лять.


Марися пiш­ла.


Не знає сво­го щас­тя; ска­за­но: мо­ло­де - дур­не… Ох, дi­ти-дi­ти! Як­би ви зна­ли, як-то хо­четься ба­чить вас хо­ро­ши­ми людьми, щоб ви не черст­вий хлiб їли… Як­би-то зна­ли… то­дi б ви зро­зу­мi­ли, що батьки не во­ро­ги вам… От тро­хи пог­ри­мав, а вже й жаль!.. Во­но ж, дур­не, ду­ма, що я їй во­рог! Во­рог за те, що ви­тя­гаю з му­жи­чест­ва… А чо­го ме­нi це кош­тує?.. Ко­лись по­дя­кує.


Входе Омелько.


Iдуть?



ЯВА VI



Омелько (за­ди­хав­ся, не мо­же го­во­рить). I-ї-ду-уть!


Мартин. Чо­го ти так за­са­пав­ся? Со­пеш, як пiд­па­ле­ний кiнь. Да­ле­ко?


Омелько. Ху-ху-ху!.. Уто­мив­ся…


Мартин. Ти ж ко­нем їхав?


Омелько. Де там! Упав, к бi­со­во­му батько­вi, з ко­ня…


Мартин. Я ж ка­жу, що так!.. Да­ле­ко?


Омелько. Нi, за­раз за мо­ги­лою i впав! Тiлько що ви­лiз на Ра­ка, а…


Мартин. Не про те! Не про те я пи­таю! Чи да­ле­ко їдуть?


Омелько.

Відгуки про книгу Мартин Боруля - Іван Карпенко-Карий (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: