Українські Книги Онлайн » Класика » Мартин Боруля - Іван Карпенко-Карий

Мартин Боруля - Іван Карпенко-Карий

Читаємо онлайн Мартин Боруля - Іван Карпенко-Карий
Вiн боїться iти в ха­ту.

Мартин. Чи ти не зду­рiв? Чо­го вiн боїться?


Трохим. Та ко­ней на­ших пок­ра­ли в го­ро­дi.


Мартин. Як?.. О гос­по­ди! Но­ва на­пасть… Тяг­ни йо­го сю­ди, за чу­ба тяг­ни! (Бi­жить до две­рей.) Омелько! Iрод! Су­по­с­тат! Iди в ха­ту!


Входе Омелько, бо­сий.


Мартин. Де ко­нi, азi­ят?


Омелько. Ук­ра­ли.


Мартин. Ук­ра­ли?


Омелько. I чо­бо­ти, i ко­бе­няк ук­ра­ли…


Мартин. Як же в те­бе го­ло­ви не вкра­ли?


Омелько. Бо нi­ко­му не пот­рiб­на: у кож­но­го є своя, хоч по­га­ненька.


Мартин. Що ж ме­нi те­пер з то­бою ро­бить? Га? Що?.. Бо­дай ти га­луш­ки не про­ковт­нув, щоб ти ва­ре­ни­ком по­да­ви­в­ся, ка­жи: шку­ру з те­бе здер­ти?.. Роз­ка­зуй, анах­те­ма, як бу­ло дi­ло?


Омелько. Та так бу­ло дi­ло. То як приїха­ли ми з па­ни­чем, за­раз по­на­хо­ди­ло тих су­дей­ських ви­ди­мо-не­ви­ди­мо. П­ос­ла­ли за го­рiл­кою, па­нич дос­та­ли са­ло, ку­рей i прий­ня­ли­ся тро­щить та пить. А да­лi, спа­си­бi їм, i ме­не по­час­ту­ва­ли; а чар­ка та­ка, що й со­ба­ка не пе­рес­ко­чить; я дов­го не хо­тiв ви­пить по­вяої i та­ки ви­пив; ви­пив, за­ку­сив са­лом - у ме­не з до­му бу­ло своє са­ло i хлiб…


Мартин. Мер­щiй роз­ка­зуй! Ти з ме­не пе­чiн­ки ви­тяг­неш.


Омелько. Не пе­ре­ба­ран­чай­те, па­не, бо ви ме­не зiб'єте з пан­те­ли­ку.


Мартин. Я те­бе з нiг зiб'ю i шерсть на то­бi вис­ку­бу!


Омелько. От я й за­був, що ка­зав.


Мартин. Го­во­ри, го­во­ри, бi­со­ва па­тя­ка, бу­ду мов­чать, го­во­ри!..


Омелько. Ви­пив, за­ку­сив са­лом.


Мартин. Ну?


Омелько. У ме­не з до­му бу­ло своє са­ло i хлiб.


Мартин (крiзь зу­би). Чув, чув!..


Омелько. На­поїв ко­ней i хо­тiв спать ля­гать, а тут, спа­си­бi їм, ще пiд­нес­ли… По­тiм тре­тiй раз по­час­ту­ва­ли, i вже не ска­жу вам: чи час­ту­ва­ли ще й чет­вер­тий раз, чи нi, бо не пам'ятаю, як i зас­нув. Вран­цi, до схiд сон­ця, про­ки­нув­ся - не мо­жу го­ло­ви пiд­вес­ти… По­чав при­га­ду­вать: де я? Не при­га­даю. Гля­нув на­бiк: чиїсь бо­сi но­ги на по­луд­раб­ку. Що во­но за твар, ду­маю со­бi, втис­ла­ся до ме­не на по­воз­ку, чи не Гор­пи­на. Да­лi ду­маю: ко­ли є но­ги, то по­вин­на буть i го­ло­ва, - а го­ло­ви не вид­ко, тiлько моя, та й своєї го­ло­ви не ба­чу, а чую, що на в'язах щось та­ке важ­ке те­лi­пається, мов хто на­че­пив клу­нок з пiс­ком… По­ма­лу-по­ма­лу пiд­вiв я го­ло­ву. Див­люсь: нi­ко­го не­ма, кру­гом чу­жа осе­ля… Бо­же мiй! Тут зра­зу го­ло­ва моя зро­би­лась лег­ка, як вiв­ся­на по­ло­ва, i я до­га­дав­ся, де я i що зо мною бу­ло! Схо­пивсь… сю­ди, туд'и - не­ма нi ко­ней, нi чо­бiт, нi ко­бе­ня­ка! Сiв я та й зап­ла­кав.


Мартин. Зап­ла­кав?


Омелько. Зап­ла­кав. Гiр­ки­ми сльоза­ми зап­ла­кав: чо­бо­ти бу­ли нас­то­ящi шка­по­вi i ко­бе­няк…


Мартин. Лу­ци­пiр! А ко­ней то­бi не жаль?


Омелько. Та ко­нi знай­дуться, бо там який­сь су­дей­ський, з мiд­ною бля­хою на гру­дях, спи­сав усе: i як ко­ней звуть на ймен­ня, i до яко­го по­луд­раб­ка кот­ра ко­ня­ка бу­ла прив'яза­на, i по­луд­раб­ки розг­ля­дi­ли, - усе як слiд, я роз­ка­зав усi при­к­ме­ти. За­пи­са­ли i те, що як уда­риш ба­то­гом, то Кул­кат кру­тить хвос­том со­бе а, Зо­зу­ля кру­тить хвос­том ца­бе, -все за­пи­са­ли, ко­нi знай­дуться!.. (Зiт­хає.) А чо­бо­ти i ко­бе­няк…


Мартин. Геть з очей, пар­ши­вий ро­бiт­ник! То­бi гиндика пас­ти, а не ко­ней гля­дiть! Са­мi кра­щi ко­нi про­па­ли! Бу­деш же ти одс­лу­жу­вать ме­нi за ко­ней шiсть лiт.


Омелько. А бу­ду. Та­ке дi­ло. (На­бiк.) А хто ж ме­нi одс­лу­же за чо­бо­ти та за ко­бе­няк? Як­би не ти, то я б їх i не брав.


Мартин (до Тро­хи­ма). Бi­жи до Си­до­ро­вич­ки, вiзьми на­та­чан­ку чи вi­зок, зап­ря­гай ко­ней, та хоч уно­чi поїде­мо до ста­но­во­го.


Трохим вий­шов.


(Омельковi). Ти чо­го стоїш? Пi­шов, не пе­чи моїх очей!


Омелько. Та тут ще лист вiд па­ни­ча.


Мартин. Чо­го ж мов­чиш? Да­вай мер­щiй, ше­ле­па!


Омелько (дос­тає з шап­ки). Та не гри­май­те ж хоч за лис­та, ба­чи­те, за­шив як да­ле­ко - бо­яв­ся, щоб хто не вкрав. Ду­маю: "Хоч шап­ку i вкра­де, то лист бу­де цi­лий, чор­та з два най­де". На­те.


Мартин (про­чи­тав­ши). Що йо­го ро­бить?.. Же­них обi­щав приїхать, як ко­ней приш­лю за на­та­чан­кою… Тут гра­бiж… там ко­ней пок­ра­ли!.. Па­мо­ро­ки за­би­ло… (До Омелька.) Iди, ро­зум­на го­ло­во, на­дi­вай пос­то­ли, поїдем зо мною у стан, а Тро­хим поїде в го­род за­раз же, щоб завт­ра i на­та­чан­ку при­вiз… Уп­ряж де ти зос­та­вив?


Омелько. Зло­дiї взя­ли, тiлько че­рез­сi­дельник зос­тав­ся.


Мартин. Щоб ти на ньому по­вi­сив­ся! I уп­ряж по­зич в Си­до­ро­вич­ки.


Омелько. А ко­ней яких зап­ря­гать?


Мартин. Не пи­тай ме­не!.. I до­ро­гою не ба­ла­кай до ме­не, бо я те­бе, кап­ло­уха со­ба­ко, чис­то всього об­пат­раю!


Омелько. Ну й сер­ди­тий… Що то пан! (Пi­шов.)


Мартин (один). I язик став як кi­лок, i в ро­тi пе­ре­сох­ло!.. А си­нок… си­нок!.. Я тут iз шку­ри ви­ла­зю, щоб йо­го в лю­де ви­вес­ти, а вiн там п'янствує…


Входе Омелько.


Ти чо­го зно­ву у вi­чi лi­зеш? Кор­тить, щоб пос­куб?


Омелько. Письмо­во­ди­тель ста­но­во­го приїхав, пи­тає­ть­ся, чи ви до­ма, та я не знав, що й ска­зать, бо­яв­ся, щоб не ла­яли… Що йо­му ска­зать?


Мартин. Зви! Про­си! Ба­чиш - до­ма, хi­ба то­бi по­ви­ла­зи­ло?


Омелько вий­шов.


Мар­тин бi­жить до бо­ко­вих две­рей.


Палажко! Письмо­во­ди­тель приїхав… I-i! Я й за­був, що її не­ма! Ма­ри­сю! Пош­ли за ма­тiр'ю до Си­до­ро­вич­ки, а са­ма ва­ри ва­ре­ни­ки, пе­чи кур­чат, не­хай дiв­ча­та пе­че­риць наз­би­ра­ють, у сме­та­нi нас­ма­жиш, та яєць зва­ри ус­нят­ку i мо­ло­ка спар!.. Не­хай Омелько по­ро­ся за­ко­лить… Та квас, квас щоб був, бо вiн раз у раз з пох­мiл­ля… Пев­но, при­вiз ут­верж­де­нiє в дво­рянст­вi. Оте­пер, па­не Кра­совський, я то­бi по­ка­жу, яке я бид­ло i яке те­ля мiй син… (До две­рей.) А, Не­фо­дiй Оси­по­вич! По­жа­луй­те, по­жа­луй­те, до­ро­гий гос­тю!..


Завiса.  





ДIЯ ТРЕТЯ




Декорацiя та ж.



ЯВА I



Мартин. Цi­лу нiч з до­са­ди не спав! Як про­чи­тав Не­фо­дiй Оси­по­вич бу­ма­гу, щоб ме­не бе­зот­ла­га­тельно ви­вес­ти з iмєнiя Кра­совсько­го, то на­че п'ять ко­тiв вско­чи­ло у гру­ди i ра­зом по­ча­ли дря­пать там своїми гост­ри­ми кiг­тя­ми!.. Ну, па­не Кра­совський! Си­пеш ти грiш­ми, щоб ме­не ви­вес­ти звi­д­цi­ля, - i я по­сип­лю, де тре­ба, щоб те­бе у ост­рог по­са­дить!.. Не­фо­дiй Оси­по­вич за гра­бiж узяв за­яв­ле­нiє, ка­же: це уго­лов­не дi­ло!.. Кра­совський хва­литься та пох­ва­ляє­ть­ся!.. Хва­лись, хва­лись!.. Ко­ли б ме­нi ще розд­ра­ту­вать йо­го, щоб вiн роз­бiй який зро­бив, та на Си­бiр… Що Си­бiр? На ка­тор­гу йо­го!.. Бу­деш ти знать Бо­ру­лю i дi­тям за­ка­жеш!.. Я не бу­ду хва­литься, нi, а тим ча­сом i в ост­рог, i в Си­бiр, i на ка­тор­гу те­бе зап­ру… О, не я бу­ду! Як­би не ждав сьогод­ня

Відгуки про книгу Мартин Боруля - Іван Карпенко-Карий (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: