Хіба ревуть воли, як ясла повні - Мирний
- Що там? пожежа?..
- Чiпка людей порiзав... усю Хоменкову сiм'ю виполонив!
- О-о-о... - якось чудно загула Христя. Очi в неї розкрилися, боязко й страшно повела вона ними по хатi.
- Уже погнали в город... в тюрму, - каже Грицько.
- А Галя? а мати? - ледве чутно спитала Христя,
- Не знаю... здається, дома...
Христя мерщiй за кожушанку, хапаючись накинула її наопашки та чимдуж побiгла з хати.
Грицько гукав, завертав, кликав. Вона нiчого того не чула, - була вже далеко.
Перегодя трохи вернулася, - як з хреста знята. Вступивши в хату, перехрестилася.
- А що? - спитав Грицько.
- Галя... - знову перехрестилася: - повiсилась...
- Отуди к лихiй годинiї - виторопивши очi, сказав Грицько та й замовк.
Цiлий день вони обоє мовчали: смутнi, блiдi, неспокiйнi, мов дожидали смертi. Двоє дiток їх, хлопчик та дiвчинка, помiтили це, та не розумiючи, вiд чого воно, сидiли собi тихо на печi й шепталися:
- Чого це тато та мама сердитi? - питав стиха хлопчик.
- Не знаю... - одмовила дiвчинка й замахала на хлопчика пальчиком. - Ци-ить! мовчи... битимуть!..
Це вже було туди пiд осiнь, на другий рiк. Сонце заздалегоди, почувши її, надолужало своїм теплом: не грiло, а пекло. Дощ, як затявся, i трохи не на корх лежало на шляху пилу, та стояв вiн i в воздусi, як сивий туман, лiз у вiчi, душив у горлi... Люди знай їздили по шляху: настала саме гаряча пора возовицi. По тому ж самому шляху простувала в Сибiр, на каторгу, цiла валка скованих по руках, по ногах рештантiв, Кругом їх цiлий звод москалiв з ружжями.
Пройшовши Пiски, валка стала коло волостi, на вигонi, на перепочинок. То був Чiпка з своїм товариством.
Як почули люди, то стали збiгатись з усього села - старе й мале, мов на ярмарок.
У той час Грицько вертався з поля з снопами, аж трьома возами. Вiн - за одним, Христя - за другим; а син - хрещеник Галин - сидiв на третiм поверх снопiв, тiльки головка манячила. Побачивши зборище, вони спинили волiв, а самi пiшли до гурту... та й поторопiли обоє! Не швидко вже Грицько опам'ятався, пiдступив ближче.
- Що це, брате Чiпко? - журливо, з самого глибу серця, обернувся до його Грицько.
У тому запитаннi, в його голосi, не було нi докору, нi помсти, а вчувався тяжкий жаль - шкода пропащого брата...
Чiпка скоса зиркнув, здвинув густi брови - та й одвернувся.
Грицько стояв, як пришиблений, дивився мовчки.
Незабаром старший москаль, що вiв етап, скомандував у дорогу.
Рештанти стали пiдводитись, забряжчали важкими цепами. Почалося прощання, обнiмання, почувся плач, голосiння... Плакали люди, обнiмаючи своїх безталанних братiв; подавали їм на прощання - кожен по своїй спроможностi: той шага, той копiйку, а хто й гривню... Плакали розбишаки, навiки прощаючись з рiдним селом, з своїми людьми - рiдними й нерiдними. Один Чiпка не плакав. Як той сич насуплений, стояв вiн нарiзно всiх, звiсивши на груди важку голову, в землю потупивши очi, - тiльки коли-не-коли з-пiд насуплених брiв посилав на людей грiзний погляд... Не знайшлося душi, щоб підійшла до його, попрощалася... Брязь!.. дзень!.. брязь!.. дзень!.. Валка рушила.
- Хай тобi бог помагає на все добре, - крикнув навздогiн Чiпцi Грицько.
Чiпка озирнувся - i од гукнув з дороги:
- Грицьку! поклонись матерi... Скажи: хай мене дожидає в гостi, коли не сконiє до того часу...
- Господи! - заливаючись сльозами, мовила Христя: - напути його на все добре! - та разом з Грицьком й повернули до возiв.
- Воно таки правда, що цей Чiпка непевний...
- Такий i батько був...
- I вродився, так, - прости господи!
Балакали люди, проводжаючи очима потонувшу в сiрiй курявi валку. Довгенько ще вони стояли, судачили, рахували, - поки не перевели розмову на врожаї, на посiви та другi хазяйськi турботи; а тодi вже й порозходились по домiвках.
Мотрю взяв Грицько догодувати до смертi. Швидко пiсля того вона й умерла.
Чiпчину хату опечатали, забили. У нiй однi сови та сичi плодилися та тiчки собак товклися по вгороду, що весь зарiс бур'яном, як лiсом. Через рiк - веселе колись мiсце опустилося, зглухло. Облупана пустка стояла ще страшнiша, нiж та, котру купив Хрущ. Люди знову стали її вiдхрещуватись, як проходили мимо; а малi дiти боялися й здалека глянути на того чоловiчка; що, як те страховище, позирав з ворiт на шлях своїми витрiшкуватими очима.
А недалеко од Пiсок, над самим шляхом, коло Хоменкового хутора, насипано високу могилу, а на нiй стоїть височенний хрест - оглядає навкруги хутори, гела, всi околицi... Пiд ним тлiє вiсiм безневинних душ, загублених в одну нiч "страшним чоловiком".
А посеред села насупроти похилої церковцi, тоне в саду, як у раю, видивляється на свою красу в ставковi води, поновлений палац - у позолотi, у розкошах. В йому тепер живе новий хазяїн Пiсок - перший ду-кач на все Гетьманське, перша голова в повiтi, найщи-рiший земець, предводитель, предсiдатель, банкiр, за-водчик-сахаровар - Данило Павлович Кряжов. I як тепер весело в тому палацi! Якi бувають iнодi гулянки... встала б генеральша, якби можна! Тепер уже не з одного, не з двох якихось повiтiв, а з цiлої губернiї саме спинкове панство, саме найзаможнiше купецтво знаходить тут щирий привiт, добру учту веселого й щедрого хазяїна...
Минав рiк; минав другий... Стояла на край села сиротою пустка, - завидувала палацу. Аж ось - випало й їй несподiване щастя: купив її у казнi за безцiнок давнiй знакомий - жид Гершко, причепурив трохи зокола облупанi боки, полатав, де попрогнивала, оселю, - та й завiв шинок. Щонедiлi, щосвята, а часом i серед будня, щоб не одстати од вельможного сусiди, - бенкетує тут п'яне море темної простоти... Оже ще й досi, пiд пiзнiй вечiр, подирає мороз поза шкурою веселих гуляк, як глянуть вони на хрест, що геть-геть здалека чорнiє над Ромоданом...