



Історія Країни Вовків - Гуцул
В 1798 трон посів син Іраклія - Георгій XII. Той намагався відновити Тбілісі та царську армію. Фатальною помилкою царя стала промосковська орієнтація: з допомогою імперії він намагався втихомирити внутрішніх ворогів. Своїм наступником він зробив Давида XII, та московія планувала зробити його генерал-губернатором нової губернії - царства Грузинського.
Родичі Іраклія II, що був доволі слабким як особистість, вимагали затвердити правителем старшого з роду, котрим був його син Юлон. Спочатку затвердивши, а потім відмінивши указ Іраклі ІІ став свідком боротьби проти себе.
26 червня 1799 московити ступили до Тбілісі.
24 червня 1800 Георгій ІІ через посла подав ноту у якій говорилося що не лише зовнішніми, але-й внутрішніми справами Картлі-Кахеті опікується московія, тоді як він сам повинен був стати обмеженим автономним правителем, висуваючи умову збереження такого статусу його нащадками.
Під час важкої хвороби Георгія XII верховна влада поступово перейшла до рук повноважного міністра російського уряду при грузинському царі - Коваленського й командувача російськими військами у Грузии - генерала Лазарєва.
В битві при Ніахурі (1800) об'єднані війська вперше розбили дагестанський Аварський каганат.
18 січня 1801 було оприлюднено маніфест приєднання Грузії до московії. 12 березня 1801 в результаті з мови було вбита імператора Павла І місце якого посів його син Алєксандр І. Ним було прийнято рішення ліквідації автономії Грузинського царства та встановлення прямого контролю.
Вже 24 березня Давида XII було усунуто від влади. Створений під керівництвом Лазарєва тимчасовий уряд діяв один рік.
12 вересня 1801 було оприлюднено маніфест про приєднання Грузії до московії. У квітні 1802 його було оприлюднено в Тбілісі та інших картвельських містах.
Проте незалежної залишалася інша грузинська держава - Імереті. Вассал цієї держави, Мегрелія, перейшла під московитський протекторат.
Соломон II у боротьбі з московитами намагався заручитися допомогою Персія та Туреччини. 20 квітня генерал 1804 Павєл Ціціанов увійшов до Імереті, через п'ять днів змусивши царя підписати указ про протекторат московії над Імереті. 4 липня конвенцію було підтверджено Алєксандром І.
Тим часом, хевсури та осетини були незадоволені таким діями казачєвства, як забивання селян батогами, кидання в яму та гвалт жінок. Вони підняли повстання у Мтіулеті (1804). Хевсури оточили московитів, але їх феодали побоялися Павла Ціціанова що невдало взяв в облогу Єреван. Тисячі цивільних було вбито.
В 1807 турки розбили московитів при Ахплкахалі. В битві при Млтаква (1809) дворянин Ніко Дадіані врятував імперію, розгромивши 9 тисяч турок. Та таким чином московити не втратили контроль над Кавказос.
Через підтримку повстання у Східній Сакартвелло (1809) Соломона ІІ заарештували та ув'язнений у Тбілісі, однак 11 травня 1810 втік до Османської імперії.
20 лютого 1810 Соломона ІІ відсторонено від влади.
Сакартвелло, вперше за три тисячі років історії, повністю втратив незалежність.