



Історія Країни Вовків - Гуцул
Вони спільно намагалися об'єднати Сакартвелло за владу над яким боролися османи та перси.
В результаті битви при Мурджахеті (1535) Імереті захопило Самцхе, одне з чотирьох князівство яке утворилося після розпаду єдиного Грузинського царства.
В 1541 син Ісмаїла перський шах Тамаз вторгся до Сакартвелло, переміг в битві за Тбілісі (1541). Цар тоді був на похороні малолітнього сина в Мцхета та влаштував партизанську війну.
В 1543 османський воєначальник Муса-паша вторгся на Кавказ. В битві при Караґаку (1543) його зустріло об'єднане військо Імереті та Гурії. Турки зазнали нищівної поразки, Муса-пашу було вбито.
Одначе, в битві на полі Сохоїста (1545) мусульмани відібрали Самцхе.
Через пів десятиліття перси знову вторгнулися, Луарсаб вперто протистояв їм. Ворогу вдалося перемогти в битві за Вардзію (1551), всі жителі включаючи монахів були вбиті. Навіть було післано навіть перських розбійників, та впіймати Луарсаба не вдалося.
В 1554 Тамаз в четвертє вторгнувся на Кавказ захопивши Лорі, розпочалася битва за Атенську фортецю. Не в змозі її взяти перси схопили одного селян та змусили вказати де знаходиться джерело що снабжає фортецю водою. Як наслідок місто прийшлось здатися. Щоб не потрапити у руки ворога, царівна Нестан-Дареджан прийняла отруту. Довідавшись про це, Луарсаб розбив персів.
В 1555 Іран та Туреччина підписали Амасійський мирний договір, за яким Сакартвелло розділили на схід і захід.
Та в битві при Ґарісі (1556) перське військо було знищено, Шахверді-Султана вбито. Помер і Луарсаб.
Після цього на трон вступив його син Симон І. Для боротьби з персами він звернувся до кахетинського царя Левана. В битві при Ціхедіді (1561) командир сторожового загону проявив халатність та відправився обідати в Великодню ніч. Скориставшись цим, перські кизилбаші зненацька напали. Картвели не розгубилися та дали бій. В ході битви помер син Левана, тому кахетинці вийшли з бою. Битву було програно.
Після цього картвели двічі розбили персів - в битві при Діґомі (1567) та в битві при Самадло (1568).
Того-ж року в битві при Янеті (1568) Імереті розбило Мінгрелію.
Під час наступного вторгнення в битві при Парцхісі (1569) картвели розбили персів, однак зрадник, якого пізніше скинуть з стіни Аламутської фортеці, впізнав та видав царя Симона І і того взяли до полону. Картлі сталого вассалом Персії.
В Чалдирській битві (1578) картлі-перську армію розбили османські війська. Після цього в битві за Тбілісі (1579) турки вперше захопили столицю. Та захопити всю Картлі в битві при Мухрані (1582) туркам не вдалося, їх 20-тисячне військо було розбите Симоном - мусульмани втікали з поля бою. В невдачі османи звинувачували князя Самцхе Манучара. Той втік, знову прийняв християнство та підняв повстання.
В 1590 Османська імперія перемогла Іран у війні. Шах Аббасах поступився туркам всією Сакартвелло. Європейці, спільно з царем Симоном намагалися утворити антиосманську коаліцію, але марно.
Симон І самостійно продовжив боротьбу з турками. В битві при Хатісопелі (1594) йому вдалося розбити мусульман, та через три роки османи захопили Ахалціхе (1597) а потім і Тбілісі (1597). Облога Ґорі (1598/9) тривала 9 місяців, настави Великий піст і турки розслабились. Однак цар Симон наніс різкий удар та захистив місто після чого пішов на Тбілісі.
Занепокоєні османи відправили більше війська, цар не встиг зібрати достатню армію. Вони закрилися у фортеці та вирішили, зрештою, дати бій. Перед битвою картвели попросили пробачення одне в одного за всі гріхи. В битві за Нахідурі (1599) чийсь кінь стрибнув на царя, воїни намагались підняти його та билися до самої смерті. Зрештою, вона знайшла їх всіх. Царя Симона було захоплено що турки святкували три дні, настільки важким суперником для них він був. Помер у полоні в 1611.
Ще за його життя трон зайняв син Георгій Х, а потім внук Луарсаб ІІ.
В 1609 на Сакартвелло відбулася навала турецько-татарської орди. Вони схопили сільського священника Тевдоре та наказали відвести в Цхіреті. Тевдоре відвів їх в інше місто. Зрозумівши що їх обманули, турки жорстоко мучили та вбили його.
В битві при Ташіскарі (1609) славнозвісний полководець Георгій Саакадзе на чолі 10 тис. воїнів стер з лиця землі 60-тисясну турко-татарську орду.
Георгій Саакадзе - відома та поважна особа в історії Сакартвелло, яку часто розмантизують. Він був азнауром та став моуравом (володарем Тбілісі, Цхінвалі та Двалеті), вірним прихильником царя Симона а потім і Луарсаба ІІ. Однак його зрадив сам князь що повірив феодалам ніби популярний Саакадзе хоче зайняти престол. В 1612 його було запрошено на полювання під час якого планувалося вбивство, та один з його прихильників попередив Георгія і той втік до Ірану, відданому сину Сакартаелло виявилося небезпечно на Батьківщині. В тому ж році Персія переключила увагу на Кавказ.
Однак, правитель Кахеті Теймураз І розбив перського воєначальника Алі-куліхана в битві при Ціцамурі (1615).
В 1616 шах Аббас знову вторгся до Сакартвелло. Цар втік до Імереті, однак партизани під керівництвом Давида Джандієрі билися до останнього за кожне село. В гніву перси палили все від церков і монастирів до виноградників.
В 1617 перський шах вбив 100 тисяч грузин, 200 тисяч забрав до полону.
Опікуном майбутнього правителя Картлі Симон-хана він зробив Георгія Саакадзе. Той примирився зі своїми ворогами і почав боротьбу за Сакартвелло.
Тим часом московити відмовили у допомозі Теймуразу І. Цар Луарсаб за відмову прийняти іслам в полоні скоріш за все був задушений, за що став святим. Те саме сталося з царицею Кетіван.
Шах Аббас обманув кахетинців нібито йде в похід на Імереті, ті провели його за що були вбиті в окрему стоячому шатрі де нібито ''роздавали подарунки''.
Зрозумівши це, кахетинці стали на бік Саакадзе.
В битві при Агаяні (1625) 30-тисячне військо Карачаґай-хана знищило кахетинський загін в 400 воїнів.