Шрам - Марина та Сергій Дяченко
Смаглявий юнак опинився поруч, ніби тільки й чекав цього окрику.
— Свічі… Дай їй свічі в руки й одну — на голову…
— Ні-і! — Іта розплакалася. Деякий час тишу порушували тільки її сумні схлипування.
— Давай так, — схоже, Со ллю прийшла блискуча ідея, — кидок — поцілунок…
Іта підвела на нього заплакані очі; секунди зволікання було досить.
— Ліпше я! — І Фета, відтіснивши товаришку, встала під дверима й прийняла з рук регочучого Карвера палаючі свічкові недогарки.
…Десять разів зрізав клинок тріпотливе полум’я, ще двічі встромлявся в дерево прямо над дівочою маківкою і ще тричі проходив на палець від скроні. П’ятнадцять разів лейтенант Егерт Солль цілував скромну служницю Фету.
Рахували всі, окрім Іти — вона вийшла на кухню ридати. Очі Фети закотилися під чоло, влучні руки лейтенанта ніжно лежали на її талії. Хазяйка дивилася сумно й із розумінням. У Фети виявили гарячку, і пан Солль, стурбований, сам узявся відвести її до дівочої кімнати. Втім, він був відсутній не так уже й довго, а коли повернувся, його зустріли піднесеними, злегка заздрісними поглядами.
Ніч перетнула найвищу свою точку й цілком могла називатися ранком, коли компанія залишила нарешті гостинний заклад. Дрон сказав у спину Егерту, якого таки добряче хилитало:
— Усі матері в околиці лякають доньок лейтенантом Соллем… Ти — пройдисвіт!
Хтось хіхікнув:
— Купець Вапа… Ну, той багатій, котрий купив порожній будинок на набережній… Отож він привіз із передмістя… молоду дружину, і — що ти думаєш? — йому вже донесли… Бійтеся, кажуть, не чуми й зубожіння, бійтеся гуарда на ім’я Солль…
Усі зареготали, і тільки Карвер насупився, почувши згадку про купецьку дружину. Кинув крізь зуби:
— Отож-бо я думаю… Хтось бовкнув з сердечної простоти, а купець тепер очей не стуляє… Сторожує…
Він роздратовано труснув головою — видно, купецька дружина не перший день обіймала його думки, а ревнивий чоловік її встиг досадити вже самим своїм існуванням.
Егерт, похитнувшись, зупинився, і блаженна байдужість на його обличчі потроху поступалася місцем інтересу.
— Брешеш?
— Коли б брехав, — відгукнувся Карвер неохоче. Схоже, розмова ставала для нього обтяжливою.
Уся компанія потроху спинилася, хтось заінтриговано гмикнув.
Егерт витяг з піхов шпагу, свою знамениту, древньої роботи шпагу, й урочисто протяг, звертаючись до вузького леза:
— Даю обітницю… Купець не вбережеться ні від чуми, ні від зубожіння, ані…
Останні слова його потонули в новому спалаху реготу. Карвер спохмурнів і втяг голову в плечі.
Славне місто Каваррен було настільки ж древнім, наскільки й войовничим. У жоднім іншім місті не жили пліч-о-пліч стільки славних нащадків древніх династій, у жоднім іншім місті не зростала поряд така кількість генеалогічних дерев. Ніде більше не цінувалися так високо відвага й уміння володіти зброєю — зрівнятися із цією доблестю могло лише вміння випестувати бійцівських вепрів.
Будь-який дім у Каваррені міг за необхідності витримати натиск багатосотенного війська — такими міцними й товстими були стіни, так неприступно темніли вузькі вікна, так багато сталевих шипів то там то сям стирчало з воріт і дверей. У підвалі кожного будинку дбайливо зберігався цілий арсенал найрізноманітнішої зброї, а над дахом гордо майорів прикрашений бахромою прапор. Із зовнішнього боку воріт зазвичай красувався герб, сам вигляд якого змусив би дременути цілу армію, бо чимало там було пазурів і зубів, спопеляючих очей і люто вискалених пащ. Саме ж місто обнесене було фортечним муром, а ворота укріплені настільки загрозливими атрибутами, що, надумав би навіть Харс — Покровитель Воїнів атакувати Каваррен — наклав би головою чи поли б урізав та ходу!
Та найбільше Каваррен пишався своїм елітним полком, полком гуардів. Варто було в хоч настілечки шанованій родині народитися синові, як батько відразу домагався зарахування рум’яного малюка до славних військових шеренг. Жодне свято не минало без параду. Вулиці й без цього спокійного містечка невпинно патрулювалися, шинки процвітали, а матері строго закликали дочок до розсудливості, час від часу відбувалися й дуелі, про які потім говорили довго й із задоволенням.
Утім, гуарди славилися не тільки пиятиками й пригодами. в історії полку були перемоги в кровопролитних війнах, які досить часто спалахували в давні часи. Нинішні гуарди, нащадки славних бійців минулого, не раз проявляли військове мистецтво в сутичках зі злобними, добре озброєними бандами розбійників, що раз по раз наповнювали навколишні ліси. Всі шановані люди міста в молоді літа побували у сідлі й зі зброєю в руках.
Однак найстрашнішою подією в історії міста була ніяка там не війна чи облога, а Чорний Мор, що явився в Каваррен багато десятиліть тому і за три дні скоротив кількість городян мало не вдвічі. Проти Мору безсилими виявилися й стіни, і укріплення, і гостра сталь. Каварренські старики, які пережили в дитинстві Мор, полюбляли розповідати онукам страшні історії; від усіх цих жахів юнаки могли збожеволіти, якби молодість не мала щасливу здатність — випускати у ліве вухо настанови, які щойно влетіли в праве.
Егерт Солль був плоттю від плоті рідного Каваррена, його вірним сином і втіленням доблесті. Коли б умер він зненацька, у двадцять з половиною років, то міг би, очевидно, стати духом Каваррена; втім, у гарну біляву голівку потрапляло все що завгодно, тільки не думки про смерть.
Очевидно, Егерт узагалі не вірив у її існування — і це той, хто вже встиг убити двох на дуелі! Обидва випадки мали широкий розголос, але, оскільки йшлося про честь і було строго дотримано всіх дуельних правил, про Солля говорили радше з повагою, аніж хоч трішки засуджували. Розповіді ж про інші двобої Солля, у яких супротивники його відбулися ранами чи каліцтвами, просто слугували хрестоматійними прикладами для юнаків і підлітків.
Утім, віднедавна Егерт бився на дуелі все рідше й рідше — не тому,