Житія Святих - Червень - Данило Туптало
Не багато ж часу минуло, як погана та жінка єврейка, Божим гнівом вражена, життя закінчила. Ісаак же знову в пустелю повернувся, прийшов до преподобного, припав до чесних ніг його, плачучи й сповідаючись із гріхів своїх. І вчинив своїм поверненням і покаянням радість велику преподобному і всім отцям пустельним, і навчений був від великого отця прийняти попередню віру, і в ангельський образ знову одягнувся. І подвизався великими трудами, плачучи й ридаючи через гріхи свої. Проживши подальші дні свої в покаянні добродійно і богоугодно, до Господа відійшов. Те грішник отримав молитвами Паїсія преподобного, покаявшись і спасшись, нам же, що чуємо це преславне, славити й оспівувати належить Христа Бога, що так звеличив угодника свого.
Старець же один, який був з учнями Паїсія преподобного, мав світські звичаї. І коли приходили до преподобного ченці задля користи і слухали богонатхненних слів його, слухав з ними і той старець, але користи не приймав. Бо не мав у собі добре обробленої і зволоженої землі, але було серце його тверде, наче камінь, тому добре насіння божественних слів не могло в ньому вкоренитися ані прорости. А що гірше, не лише не приймав користи, а й ображав словами святого. Відходячи з-перед лиця його, насміхався зі слів преподобного перед иншими братами, розбещене говорив, протилежне й неправедне, як же світські й безчинні зазвичай роблять, і блазнювали деякі від тих образ, що чули від нього. Минуло досить часу, не терпіли брати чути розбещених його слів ані не сміли про те сповістити отця — пішли до одного боголюбного і добродійного подвижника й нарікали на того поганого звичаями старця. Подвижник же той, вставши, пішов з ними до великого Паїсія. Тим часом святий на самоті в богомисленні вправлявся, почув голос (ангельський), що казав: «Хай відомо тобі буде, отче, що старець той, з учнями своїми перебуваючи, є причиною спокус і згіршення для инших братів. Треба стримати безчинний його звичай і заповідями виправити». Святий же Паїсій почутому голосу відповів, кажучи: «Давно б це зробив, якщо б знав, що зможу його виправити. Але тому що готовий диявол на згубу його і, прийшовши, прикликає його підступами в тенета свої, не смію сказати йому нічого строго, аби слово моє, за гірке прийнявши й за образу собі маючи, не пішов від братів і з пустелі у світське не увійшов, — я ж буду тоді загибелі його причиною. І буду перед Богом винним, що одного брата, ворогом поборюваного, не зміг терпіти. Належить же молитися за нього, щоб зцілився від такої пристрасти». Те мовивши, почав молитися до Бога за старця того — і зразу бачив духа хульного, безсоромного, що виходив зі старця. Після цього прийшли брати до отця з подвижником тим боголюбним. І швидше, ніж почали вони слово про безчинного старця, прийшов і він за ними. Припав до ніг отця святого, сльозами змочував їх, торкався і прощення просив, і виправлення життя свого обіцяв. І був відтоді лагідний і покірний. Богонатхненних слів із уст преподобного, що виходили на насолоду, послухавши, прийняте повчання ділом виконати намагався. І незабаром багатьох перевершив чеснотами, і вправний був відлюдник, допомогою і молитвами Паїсія святого, який випросив йому велику милість від Господа. Але про це досить. Хочу ж (каже автор) розповісти про чудо страшне і преславне, від якого ж нема иншого вищого у словах повідання, що було таке.
Одного дня, коли став преподобний Паїсій на молитві в печері своїй, прийшов до нього Спас із двома ангелами, як же давно до патріярха Авраама, і сказав: «Радій, Паїсію, сьогодні тобі випадає дати нам спочинок з дороги, якщо люб'язно нас приймеш». Він же, велику сердечність