Нові коментарі
15 листопада 2024 18:15
Шановна пані Галино, дякуємо Вам за Вашу творчість! Ми виправили вказану Вами неточність. Дякуємо за проявлену увагу. З повагою, адміністрація сайту
З Божою правдою
3 липня 2024 02:48
Щиро вам дякую за увагу до моєї казки з книги казок ''Богданія''. На кожному з двох сайтів, з якого ви могли передрукувати цю казку, у змісті
З Божою правдою
Українські Книги Онлайн » Сучасна проза » Коли ти поруч - Світлана Талан

Коли ти поруч - Світлана Талан

Читаємо онлайн Коли ти поруч - Світлана Талан
щасливо, з очима, повними сліз, посміхнулася Даринка.

Розділ 38

– Давно у вас збільшилися залози? – запитала лікарка Даринку, коли та пішла на прийом.

– Кілька тижнів тому.

Лікарка, жінка у літах, із прямим сивим волоссям й окулярами в роговій оправі, похитала головою.

– А головні болі?

– Теж почалися кілька тижнів тому.

– Втома сильна?

– Так, – зізналася Даша. – Нудота і блювання.

– За своєю вагою не стежили?

– Стала на п’ять кілограмів менша.

– Таблетки приймаєте регулярно?

Даші стало ніяково, і вона зам’ялася.

– Ви не приймаєте ліки? – лікарка здивовано глянула на Дашу поверх товстих стекол своїх окулярів.

– Тільки останнім часом… У зв’язку зі скрутним матеріальним становищем, – сказала Даша, почервонівши та опустила голову, ховаючи обличчя у волоссі.

– Одягайтеся, – звеліла лікарка і сіла за стіл. Вона про щось думала якийсь час, потім зітхнула, нервово постукала ручкою по столу.

– Ідіть у відділення, – сказала вона Даші. – Там хоч щось є з ліків.

– Я не можу! – Даша підняла голову. – Розумієте, я працюю в хоспісі медсестрою. Там хворі, яким потрібна моя допомога. По суботах ми організовуємо літературні вечори, де я читаю їм вірші улюблених поетів…

Даша ще щось говорила швидко, палко, з ентузіазмом, а лікарка, яка побачила так багато на своєму віку, дивилася на худеньку, зовсім іще юну дівчину з довгою шиєю і гарними очима, і думала про те, що їй самій впору перебувати в хоспісі як пацієнтці, а вона зовсім не дбає зараз про себе, йдучи на самопожертву, що трапляється так рідко в наш час. Цю дівчину непокоїли хворі, до яких вона мусила поспішати і щось робити, щоб полегшити їм останні хвилини життя. «Звідки у неї сили? – думала лікарка, неуважно слухаючи розповідь Даші про квіти, які вона має по понеділках обов’язково принести у відділення. – Звідки стільки відкритості та щирості? І чому вийшло так, що саме її зачепила підступна хвороба, а не якого-небудь нелюда, котрий скоїв убивство? За що їй це? І як же їй допомогти, якщо у відділенні бракує медикаментів?»

– Так ви дозволите мені пролікуватись амбулаторно? – Даша з надією подивилася на лікарку. Так часто дивляться на неї хворі на СНІД, шукаючи підтримки і допомоги, а вона, лікарка, знає, що їм допомогти важко, а іноді просто неможливо.

– Якщо є гроші й можливість.

– Можливість є! – зраділа Даша, подумавши про те, що вона зможе і далі радувати хворих квітами та своїм читанням.

«Радіє так, ніби їй тільки-но сказали, що її діагноз – це помилка, що в неї не смертельно небезпечна хвороба, а легка застуда, і вона зможе перенести її на ногах», – завважила лікарка і, подарувавши посмішку дівчині, сказала:

– Домовмося так. Ви лікуєтесь амбулаторно під моїм наглядом. Але якщо поліпшення не буде – відразу до мене у відділення. Заперечення не приймаються.

– Спасибі вам, – сказала Даринка так, ніби дякувала за своє швидке одужання.

Похід в аптеку залишив Дашин гаманець майже порожнім, але на повний найближчий курс лікування грошей усе одно не вистачило.

Увечері вона вирішила зателефонувати батькам і попросити їх допомогти. Перехрестившись у кут, вона прошепотіла: «Боже, допоможи» – і набрала номер телефону своїх батьків.

– Мамо, як ви? – запитала Даша. Вона почула знайомий голос матері, і чомусь до болю защеміло в грудях.

– Потихеньку-помаленьку. Корова отелилася, теличка у нас. Картопля в погребі проростати почала, треба обривати пагони, а то згниє.

– А тато як?

– Батько? І не питай, – зітхнула мати. – Пити знову почав. Підкосила нас ти, доню. Постаріли ми за рік, як за п’ять років.

– Пробачте, – тихо сказала Даша, – я ніколи не хотіла зробити вам боляче.

– Як ти себе почуваєш?

– Мамо, мені треба терміново пройти курс лікування. У мене не вистачає грошей на ліки. Знаєш же сама, як зараз усе дорого.

– Що, зовсім справи кепські?

– Не зовсім. Але мені дуже потрібні гроші. Ви не могли б з батьком мені допомогти? Ви ж знаєте – мені ні до кого звернутися по допомогу. Я у вас ніколи не просила грошей, навіть коли була дитиною. Але тепер мені дуже, дуже треба. Крім вас, у мене нікого немає.

– Я тобі не казала, що у Сашка Русланчик гепатит підхопив?

– Ні. І як він?

– Ще лежить у відділенні. Ми з батьком вислали деякі гроші на лікування.

Дашу від хвилювання кинуло в жар. Вона відчула, що остання надія починає зникати, як ранковий туман при перших променях сонця.

– Значить, ви мені не зможете допомогти? – згаслим голосом запитала Даша.

– Я поговорю з батьком, поки він не надрався як чіп, – сказала мати. – А потім тобі передзвоню.

Під час нестерпного чекання дзвінка від матері Даша згадала про людину, яка могла б їй допомогти, якби вона не викинула тоді візитівку з номером мобільного. Колись їй Георгій Арсентійович, батько загиблого хлопця-наркомана, сказав, що якщо знадобиться допомога, то можна до нього звернутися. Він, мабуть, був людиною заможною, але в той момент Даринка й уявити собі не могла, як буде колись потребувати матеріальної підтримки. Навіть працюючи медсестрою, вона мала поверхове уявлення про СНІД, про його підступність і жорстокість. Зараз, пізнавши в хоспісі багато пацієнтів зі страшним діагнозом СНІД, вона на власні очі побачила різні його форми. Він, наче огидний хробак, точив одних хворих ізсередини, в інших виривався назовні у вигляді фолікулітів, запалення залоз, різних карбункулів, паралізував центральну нервову систему, таївся під прихованою формою пневмонії, провокуючи активність туберкульозу в легенях, уражав зсередини шлунково-кишковий тракт, з’їдав на живій людині шкіру різними виразками, не щадив слизову поверхню рота і навіть статевих органів, не обминав очі й позбавляв зору. СНІД не гребував нічим. Він день за днем нагадував про свою присутність постійним болем, ані на хвилину не даючи забути про помилки людям, які десь спіткнулися. Тільки різниця була в одному: хтось безтурботно марнував своє життя, а хтось припустився однієї невиправної помилки. Йому було байдуже. СНІД не вмів прощати.

Дзвінок від матері, що прозвучав голосно в тихій кімнаті, змусив дівчину здригнутися. Мати сповістила, що завтра, прямо з ранку, вона перешле їй гроші. «Скільки можемо», – сказала мати, не назвавши суму. «Спасибі, мамо», – вичавила з себе Даша крізь сльози…

Повертаючись із поштового відділення, Даша відразу ж зайшла в аптеку і залишила там усі гроші, що отримала від матері. Вона вирішила пройтися пішки, подихати свіжим повітрям і трохи відволіктися від невеселих думок про те, що грошей усе одно не вистачило на повний курс лікування. Була середина лютого, але відлига і недавній рясний дощ змили весь сніг, а теплий вітер і

Відгуки про книгу Коли ти поруч - Світлана Талан (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: