Оцеола, вождь семінолів - Майн Рід
Ще один мисливець, Везерфорд, жив поблизу, на сусідній плантації. Та вони майже ніколи не розлучалися.
Свого часу обидва дуже постраждали від ведмежих пазурів, від щелеп і хвостів алігаторів, від індіанських томагавків. Коли вони сходилися удвох або збирали у своїх оселях друзів, то завжди оповідали про свої пригоди, особливо такі випадки, де їм тільки дивом вдавалося уникнути вірної смерті. І часто можна було чути, як вони говорили: «Найстрашніші випробування нам довелося перенести у клятому палаючому сосновому лісі, коли нас оточили десять тисяч червоношкірих!».
Та ми знаємо, вони благополучно виплуталися і з цієї біди та прожили ще довге життя, залюбки розповідаючи про свої пригоди і прикрашаючи їх найфантастичнішими вигадками.
Примітки1
Форштевень – передня частина корабля. – Прим. ред. (тут і далі).
(обратно) 2Каравела – старовинний вітрильний корабель із трьома або чотирма щоглами, на якому іспанці й португальці здійснювали морські подорожі.
(обратно) 3Покахонтас (1595—1617) – донька індіанського вождя Поухаттана. У 1614 р. вийшла заміж за англійця Джона Рольфа задля поліпшення відносин між англійцями та індіанцями.
(обратно) 4Метис – нащадок від шлюбу між представниками різних рас.
(обратно) 5Пальмето – карликова пальма.
(обратно) 6Мулати – нащадки від шлюбу білих із неграми.
(обратно) 7Самбо – нащадки від шлюбу індіанців з неграми.
(обратно) 8Квартерони – нащадки від шлюбу європейців і метисів чи іспанців і мулатів; майже нічим не відрізняються від європейців.
(обратно) 9Маїс – кукурудза.
(обратно) 10Вендета – кривава помста (від італ. vendetta – «помста»).
(обратно) 11Бюффон (1707—1788) – французький натураліст, біолог, математик, природознавець.
(обратно) 12Гумбольдт Александр (1769—1859) – німецький природознавець, географ і мандрівник.
(обратно) 13Лья´нос (ісп. llanos, множина від llano – «рівнина», від лат. planus – «плаский», «рівнинний») – поширена назва певних рівнинних регіонів у місцях інтенсивної іспанської колонізації в Америці. Тропічні степи й савани.
(обратно) 14Апу´ре (ісп. Apure) – річка у Венесуелі, ліва притока Оріноко.
(обратно) 15Маса – шанобливе звертання.
(обратно) 16Війна 1818 року – війна Сполучених Штатів з Іспанією, що мала загарбницький характер. Затівалася задля відвоювання території Флориди, яка на той час належала Іспанії. Приводом до початку війни стало те, що індіанські племена криків і семінолів надавали прихисток рабам-утікачам із плантацій. У 1819 році Іспанія поступилася Сполученим Штатам Америки Флоридою, отримавши грошову компенсацію.
(обратно) 17Скватери – поселенці, що захопили необроблені землі під час колонізації.
(обратно) 18Лета – міфічна річка забуття.
(обратно) 19Старий Гікорі – прізвисько Ендрю Джексона (1767—1845), президента США в 1829—1837 рр., який обстоював інтереси дрібних фермерів, ремісників і робітників, був запеклим ворогом індіанців. Гікорі – сорт надміцного американського горіха.
(обратно) 20Status quo – становище, що склалося.
(обратно) 21Асієнда – великий маєток.
(обратно) 22Ідеться про президента Е. Джексона.
(обратно) 23Великий Батько – ще одне прізвисько президента Е. Джексона.
(обратно) 24Форт Кінг – названий на честь одного з офіцерів американської армії, що відзначився у бою. Цей звичай поширюється на всі форти. (Прим. авт.)
(обратно) 25Війна Чорного Яструба – у 1832 році індіанське військо очолив вождь Чорний Яструб і боровся проти білих. Зрештою Чорний Яструб програв і плем’я переселилося на Захід.
(обратно) 26Адоніс – за давньогрецькою міфологією – прекрасний юнак, коханий богині Афродіти.
(обратно) 27Ендіміон – у давньогрецькій міфології – вродливий юнак.
(обратно) 28Кір – могутній давньоперський цар, що правив у 558—529 рр. до н. е.
(обратно) 29Ксенофонт (бл. 430—355 рр. до н. е.) – давньогрецький історик.
(обратно) 30Qui pro quo (лат.) – одне за інше.
(обратно) 31Франсиско Пісарро (1471—1541) – іспанський завойовник, що підкорив Перу іспанській короні.
(обратно) 32Гласіс (лат. glatia – спад, спадина, нахил, похилість) – оборонна споруда, пологий насип перед ровом, що служив захистом укріплення та перешкодою для противника при наступі на головний вал. Гласіс покращував маскування фортифікаційної споруди та обстріл місцевості перед нею.
(обратно) 33Так називають жінок у індіанців.
(обратно) 34Маркітанти – дрібні торговці.
(обратно) 35Вампуми – нанизані на шнури циліндричні намистини з черепашок.
(обратно) 36О tempora, о mores! (лат.) – відомий вислів Цицерона «Що за часи, що за звичаї!»
(обратно) 37Із коренів китайської шипшини семіноли готують конте – щось на зразок желе, смачну і поживну страву. (Прим. авт.)
(обратно) 38Американська революція – війна за незалежність англійських колоній у Північній Америці в 1775—1783 рр. Фіналом цієї війн було підписання мирової угоди (3 вересня 1783 р.), згідно з якою Англія визнала незалежність Сполучених Штатів. Під час війни частина індіанців розділилися в думках: були прибічники повсталих, були індіанці, що зберігали нейтралітет, однак більшість боролися на боці англійців.
(обратно) 39Дитина розділяє долю своєї матері. І цей звичай існує не лише у семінолів, а й у всіх американських індіанців. (Прим. авт.)
(обратно) 40Це був своєрідний каламбур – спершу семіноли належали до величезного племені мускогів (криків). З невідомої причини вони відділились від них і оселилися на півдні, у Флориді, тим самим отримавши від своїх колишніх родичів ім’я, що носять і донині – «утікач». (Прим. авт.)
(обратно) 41Мається на увазі Англія, де 14 серпня 1834 р. було прийнято закон про робітні будинки, в яких до жебраків ставились як до каторжан. (Прим. авт.)
(обратно) 42Талахасі – столиця штату Флорида.
(обратно) 43Тампа – порт на Західному узбережжі Флориди.
(обратно) 44Гадж-Єва – дослівно – навіжена жінка; від Hajo – навіжений і Ewa, або Awah, – жінка. Філологи звернули увагу на подібність цього слова племені мікосукі з єврейським іменем, що означає «матір людей». (Прим. авт.)
(обратно) 45Хуна – довга спідниця, прикрашена аплікаціями; елемент традиційного одягу індіанців.
(обратно) 46Іє-їла – вигук здивування. Зазвичай промовляється протяжно. (Прим. авт.)
(обратно) 47Чітта-міко – «король змій», назва гримучої змії у семінолів, до якої індіанці відчувають забобонний страх. (Прим. авт.)
(обратно) 48Халвук – змій.
(обратно) 49Хінклас – добре.
(обратно) 50Карахо – іспанська лайка.
(обратно) 51Хо, хо,