Від нікчеми до надлюдини - Ігор Кузьма
У жовтні Dragon успішно доставив на станцію півтонни корисного вантажу, а в перспективі повинен вміщати екіпажі з семи астронавтів. Загальний пакет замовлень від державних і комерційних структур на 50 запусків ракет SpaceX на сьогодні становить близько $ 4 млрд., за консервативною оцінкою, вартість компанії становить близько $ 2,5 млрд.
Але Маск не поспішає з IPO. Для нього всі досягнення SpaceX — лише підготовка до здійснення головної мрії — експедиції на Марс. До кінця свого життя мільярдер хоче стати піонером-колонізатором Червоної планети. Для цього в рамках SpaceX ведуться розробки проекту Mars Colonial Transporter (MCP). Інженери Маска трудяться над інноваційними ракетними двигунами і космічними кораблями для доставки людей з Землі на Марс (на базі Falcon може бути створена ракета Grasshoper,яка вміє приземлятися вертикально, а в другому поколінні Dragon технічно вже здатен добиратися до Марса, запевняє Маск). На думку 42-річного бізнесмена, через 10–20 років фантастика може стати реальністю. «Я б хотів померти на Марсі. Тільки не розбившись об поверхню планети», — жартує мільярдер.
На прикладі Елона Маска можна простежити шлях людини, що втілив дитячі мрії, адже багато людей в дитинстві хотіли полетіти в космос, і незабаром це можна буде здійснити, адже бізнес прийшов в космонавтику, а від цього виграють дуже багато, адже космічний туризм в недалекому майбутньому стане реальністю, в тому числі і завдяки Елону Маску. «SpaceX хоче бути компанією, яка зможе посприяти переселенню людей на інші планети, оскільки, я думаю, це найграндіозніша мета, яка може стояти у житті. І хоча ніколи не можна забувати про більш приземлені речі, дуже корисно мати такий своєрідний Святий Грааль, пошук якого стає довгостроковою метою і головним джерелом натхнення.»
Маск — вимогливий перфекціоніст і педант в технічній сфері. Його здобутки в гаузі фізики допомагають бачити об'єктивні істини і відокремлювати їх від емоційних оцінок і спекулятивних прогнозів. Він просто мислить масштабно. Наприклад, він замислюється про засіб громадського транспорту під назвою «гіперпетля». Цей електричний надзвуковий апарат повинен доставляти людей з Лос Анжелеса в Сан Франциско (350 миль) за 30 хвилин. Планами створення «Петлі» Маск вперше поділився з журналістами у вересні 2012 року. Тоді він не привів технічних специфікацій проекту, обмежившись туманним терміном «п'ятий вид транспорту» (після залізниці, авіації, автотранспорту та судноплавства). «Це буде дещо, що ніколи не буде потрапляти в катастрофи, буде мінімум вдвічі швидше літака, буде живитися сонячною енергією і вирушати в дорогу не за розкладом, а рівно в той момент, коли потрібно вам», говорив бізнесмен в інтерв'ю Bloomberg. Зі своїми розробками Маск має намір вийти безпосередньо на губернатора Каліфорнії Джеррі Брауна і президента США Барака Обаму. Hyperloop, на його думку, повинен стати альтернативою планам влади з прокладання між Сан-Франциско і Лос-Анджелесом швидкісної залізничної магістралі вартістю під $ 70 млрд. (А з урахуванням витрат сума може вирости і до $ 100 млрд., впевнений бізнесмен). «Вони пропонують Каліфорнії найповільніший поїзд-експрес з найвищим показником будівельних витрат на милю шляху. Це неправильні рекорди», — обурювався підприємець. 12 серпня 2013 року «Петля» обзавелася 57-сторінковою презентацією концепту. Мова, як з'ясувалося, йде про замкнуту надземну магістраль в формі сталевої труби (точніше, двох паралельних труб, з'єднаних в кінцевих точках маршруту), всередині якої майже зі швидкістю звуку в умовах зниженого тиску (для зменшення опору повітря) переміщається герметична алюмінієва капсула на аеродинамічній подушці. «Розганяє» конструкцію електромагнітний імпульс. Сама капсула пропускає повітря через порожнину в носовій частині і викидає через «сопла» на жолобах нижній панелі, утворюючи повітряний прошарок, — схожа технологія застосовується в поїздах на магнітній подушці.
«Велика труба» буде складатися з 100-метрових відрізків, які будуть підняті на пілонах на висоту 20 метрів (опори необхідно будувати на відстані 45–90 метрів один від одного). Потреби проекту в електроенергії зможуть на 100 % задовольняти сонячні батареї, розміщені вздовж усього маршруту. А тут якраз і припала синергія з іншими проектами Маска: двигуни і електронну «начинку» капсули можуть успадкувати від Tesla Motors, в сонячній енергетиці краще за всіх розуміють інженери SolarCity, а SpaceX поділиться з «Петлею» сплавами для виробництва транспорту, випробуваними в космосі. Всередині транспортного човника зможуть розміститися до 28 осіб (якщо підвищити бюджет проекту з $ 6 млрд. до $ 10 млрд., конструкція Hyperloop дозволить перевозити по три автомобіля в одній капсулі). Відстань між Сан-Франциско і Лос-Анджелесом в 600 км «Петля» буде долати за 35 хвилин в комфортних для людини умовах (як виражається Маск, «буде суперзатишно і тихо, ніякої турбулентності»). Стартовий поштовх капсули для пасажирів буде порівнянний з розгоном літака по злітній смузі. Близько 70 човників на лінії зможуть курсувати з мінімальним інтервалом в 30 секунд (безпечна дистанція між капсулами — приблизно 8 км). Інвестиції повинні окупитися за 20 років за умови вартості квитка на інноваційний транспорт $ 20 і перевезення за цей термін 7,4 млн. Пасажирів в кожну сторону. Перша «Петля» приблизно повторить маршрут каліфорнійської автомагістралі Interstate-5. Маск обіцяє пасажирам безпрецедентний рівень безпеки. «Hyperloop не звалиться з небес і не зійде з рейок», — запевнив винахідник. Інженери з команди проекту врахували можливість екстреного гальмування при розгерметизації капсули і навіть запропонували мостобудівні антисейсмічні рішення в конструкції пілонів для нівелювання ризику руйнування землетрусом. Раціональним рішенням «Петля» стане для великих міст, розташованих на відстані не більше 1500 км один від одного. Для далеких дистанцій більше підходить авіація, вірить винахідник.
Маск попередив: сам він поки не готовий присвятити достатню кількість часу «Петлі» (йому і так важко справлятися одночасно з керуванням SpaceX і Tesla), хоча в будь-якому випадку залишається інвестором і згоден профінансувати створення прототипу.