Пацифікація - Автор невідомий
10. X. 1930. р. переведено ревізію в кооперативі «Союз Промисловців Гуцульщини», і хоч поліція нічого не знайшла, всеж заарештувала керманича Михайла Горбового. Протестуючи проти безправного арешту, М. Горбовий почав 16. IX. голодівку, жадаючи тим звільнення або доказу вини. Голодує вже 9 днів, бо суд легковажить його домагання. Він уже готується до смерти.
,»
Црогомишль, пов. Яворів.До Дрогомишля прийшла карна експедиція в четвер 9. жовтня 1930. р. Вже перед тим втікло багато людей до лісу; експедиція била всіх тих, які на селі попали їй під руку. В кооперативі знищено цілковито товар, а в ночі з четверга на пятницю знищено цілий будинок до підвалин.
Глещава, пов. Теребовля.і. жовтня прийшли до Глещави дві скадрони 9. полку уланів із Теребовлі, саме 3. і 4., під ком. nop. Войтовича і Ющака. Частина під командою Ющака впала до чит. «Просвіти», щойно викінченої (коштує дім понад 5 тисяч долярів), потім знищили кооперативу, забіраючи що можна, решту ж — сіль, нафту, цукорки, перець, яйця — помішали до купи і вилили туди оливу, оцет, чорнило й т. д. Щафи лоломали, в касі сокирою побили всі три замки, бо не було ключа під руками, а гроші забрали на очах громадських урядників (Білошицький Федір). Як із тим покінчили, то заходилися коло вікон і повибивали в цілім будинку шиби, в бібліотеці всі книжки порвали на шматки. В шафі, де були струменти церковної орхестри (16 струментів) зробили так: гелікон, що коштував 60 ам. дол. порубали сокирою, 2 тенори і корнетку також побили сокирою. бубон подерли. Вазонки з зіллям побили й повикидали, декорації подерли й поламали, всю оздобу й образи побили, лавки поламали, а погруддя Шевченка товкли о підлогу, доки не побили.
.*
Крива біля Козової.5. жовтая 1930. р. около 14,ЗО год. прийшли до хати Олександра Наконечною ви-вядовця Маєвскі і постерунковий Чулковскі. Його жінка, не прочуваючи нічо злого, відповіла, що чоловік пішов до села (Наконечні мешкають на мазурській кольонії). Около 15. години стрінув Наконечного в селі постер. Чулковські з Конюх, приділений до слідчої поліції в Кривім, і сказав: «Прошу зі мною до читальні». Під читальнею стрінули «вивядовця» Пастернака, який наказав завести Наконечного до імпровізованого поліційшого арешту, віддаленого яких 20 кроків од читальні. Там потрусив його поліцай Чулковскі, шукаючи зброї і віддав під догляд двом там присутнім поліцаям, з яких один називався Войцєх Островскі з Раю. Крім згаданих поліцаїв, були ще там: Петро Костів, студ фільософії; Михайло Галаса, абоольв. гімн.; Василь Орляк, селянин; Степан Волощук, селянин, всі четверо з Кривого, і Атаманчук, селянин із Ценева, четверо останніх були дуже побиті, а за хвилину привели Івана Ми іди шина з Кривого, якого поліц. Островскі зараз же, як той увійшов, ударив в лице.
Хтось дав знати жінці Наконечного, що чоловіка заарештували. Вона вибралася в дорогу до Кривого, довідатися, що сталося. Тим часом Наконечний побачив з арешту сусідського хлопця, що йшов до дому, покликав його, .передав йому свою палицю й наказав переказати своїй жінці, що він заарештований. Стрінувши дорогою згаданого хлопчину, Наконечна взяла в нього палицю. Коли вона прийшла до арешту, запитала іюліцішітів: «котрий із вал командантV» На де поліцаї відповіли: «комісар в у читальні». Жінка подалася туди. Там вона побачила 5 «вивядофців» і 2 поліцаїв і знова поспитала їх про комісара; вони вказали їй на «вивядовця» Владислава В рубля, що не ніби комісар. Наконечна попрохала його пустити чоловіка до дому. «Вивядовець» Врубель одповів, що йому не хочеться та що те все його не обходить, а решта поліцаїв почади глузувати, почім «вивядовець» Маевскі вхопив брутально жінку за ковнір, копнув ногою і викинув за двері. Жінка, хора на серце й нерви, почала на вулиці плакати, а поліцаї, повиходивши з читальні на двір, глузували. Цю сцену побачив Наконечний і попросив поліцая Островского дозволити вийти і заспокоїти жінку. Одержавши дозвіл, вийшов, а з ним поліцай Островскі з крісом як ескорта. Коли поліцаї, що стояли під читальнею, побачили це, то всі побігли до них; жінка обхопила чоловіка руками
Нутро читальні «Просвіти» в Отрільчу. Знищення підчас ревізії, 2/Х. 1930.
за шию. Поліцаї і «вивядовці» прискочили та одні почали Наконечного бити по голові, крижах і попід ребра, а инші 'били жінку, намагаючися відірвати одне від одного, з того зчинилася метушня, і в тій метушні хтось із поліцаїв здіймив палицю з руки жінки і хотячи, вдарити нею Наконечного або його жінку, вдарив по голові «вивядовця» Врубля, який по тім ударі сів на землю й почав гукати до решти поліцаїв: «беріть її, беріть її, інквізицію дайте». Тоді затягли Наконечного до арешту, де поліцай Островскі вдарив його прикладом у груди під саме серце, і він зімлів удруге; а поліцай Домґовскі з Бережан, ухопивши жінку за глотку, затягнув її до читальні, гукаючи: «Ту psiakrew kurwo, ja сі juz dam!» Приволікши свою жертву до читальні, почав її бити пястуком по голові, а відтак вирвав із її рук парасолю й бив нею де попало, аж поки не поламав її, а тоді вдарив пястуком межи очі. Жінка впала непритомна на землю. Поліцай Домґовскі, побачивши калюжу крові, витяг із печі попелу та засипав калюжу й ногами затер. Коли жінка лежала зімліла на землі, прибіг нишком поліцай Войцєх Островскі і вдарив її крісом по ногах, кажучи: «masz ty, psiakrew, kurwo!-», і вибіг. Омлілу жінку лишив поліцай Домґовскі в читальні, а сам вийшов. Коли жінка опамяталася, сіла на лавку. В -ту мить увіходить якийсь «вивядовець» (молодий високий бльондин), підходить до жінки, біля якої лежала її ручна торба, й, беручи ту торбу, каже: «ta psiakrew kurwa ma rewolwer», але, не знайшовши в торбі нічого, вдарив жінку в лице і в груди й вийшов. Потім прийшов поліцай Домґовскі