Нові коментарі
15 листопада 2024 18:15
Шановна пані Галино, дякуємо Вам за Вашу творчість! Ми виправили вказану Вами неточність. Дякуємо за проявлену увагу. З повагою, адміністрація сайту
З Божою правдою
3 липня 2024 02:48
Щиро вам дякую за увагу до моєї казки з книги казок ''Богданія''. На кожному з двох сайтів, з якого ви могли передрукувати цю казку, у змісті
З Божою правдою
Українські Книги Онлайн » Класика » Хіба ревуть воли, як ясла повні - Мирний

Хіба ревуть воли, як ясла повні - Мирний

Читаємо онлайн Хіба ревуть воли, як ясла повні - Мирний
то вже й лiзе!.. - каже вона. А в са­мої очi - так i смiються, так i грають!

- Дурна ти... хiба що?


- Як що? Он, послинив... ве-е! - та й стала витирати ру­ка­вом щоку.


- Не одкусив же, - смiється Чiпка.


- Ото б добре, якби одкусив... Тодi б я тобi очi ви­драла.


- Якби подужала.


- Тодi б побачив...


Розмова знов унишкла. Вона кудись геть-геть дивила­ся, а вiн - на неї. Повiнув вiтрець; розiрвав димчасту хмар­ку, що застувала сонце; воно з-пiд неї виплило в своїй пи­шнiй красi й обдало їх хвилями блискучого свiту, наче га­рячим золотим дощем осипало. Жита зашамотiли, пiднi­маючи догори свої похиленi колоски.


Дiвчина прямо глянула Чiпцi в вiчi; якраз стрiлася з йо­го очима та, спустивши вниз довгi й густi вiї, запитала:


- Де ти був, що так довго тебе не видно було? чому ти сюди не приходив?


- Нiколи було, - не признається Чiпка, а сам собi поду­мав: чому я її не зустрiчав тут?


- Що ж ти робив? - вона йому.


- Коло хазяйства...


- А в тебе земля ще де є?


- Нi, нема.


- А хата є?


- Є.


- А батько та мати? брати та сестри?


- Одна мати.


- Де ж ти живеш?


- У Пiсках. А ти де?


- Тобi навiщо?


- А ти ж мене питала...


- Нащо ж ти розказував?


- Скажи хоч: як тебе зовуть?


- Так, як хлiб жують...


- Чия ти?


- Батькова та материна...


- Чудна ти!


Вiн прилiг грудьми на землю, пiдпер своє лице обома руками пiд щоки та пильно-пильно дивився на неї.


- Чи ти справдi налагодився мене з'їсти?.. Чого ти ви­трi­щив очi?


- Бо хороша дуже...


Вона осмiхнулася, навела на його свої чорнi очi – глади­ла ними, вабила...


- Iди вже собi додому... Чого ти прийшов?.. ковтнуть хоче! не дав вiнка доплести...


- Нащо ж ти побила?


- Чого ж ти лiз, безстиднику? Геть собi! - Та як пи­хор­не його руки своїми, - так Чiпка й клюнув носом у зелену тра­ву. Вона зареготалася молодим та дзвiнким смiхом, мов хто срiбло розкотив по золотiй тарiлцi.


Не вспiв Чiпка пiдняти голову, коли чує, щось гукає: "Галю!.. Галю!.. Галю!.."


Дiвчина кинулась, стрепенулася. Чiпка дивиться то на неї, то в той бiк, звiдкiля вчувся голос.


- Хто то? - питає вiн.


- Не знаю! - промовила вона. - Та як сполохнута пере­пе­л­ка, разом зiрвавшись з гнiздечка, прожогом пурхає вго­ру, - так вона одскочила вiд його, i - тiльки оком мор­гну­ти - майнула подовж жита.


Чiпка пiдвiвся, встав, випрямився, не спускав її з очей... Вона, як вихор, мчалася густим житом, воно тiльки розля­галося за нею, як розлягаються хвилi пiд натиском дужої руки, що керує човном. Далi та далi, пролинувши через квi­тучу луку, вона пiднялась на гору, стала з очей зникати... Чiпка пiдтюпцем побiг собi в догоню за нею... Вона окрила­ся за горою... Вiн напружив ноги, наче дога­няв злодiя; мча­вся стрiлою; миттю вискочив на гору, перевiв дух, глянув на долину - i йому в вiчi кинулось ось що. Коло хутора, гiн, може, зо двоє вiд гребеня того само­го згiрка, на котрiм стояв вiн, пiд двором стояла натоптувана жiнка, настави­вши руку над очима вiд сонця, та на всю околицю гукала Галю. Дiвчина бiгла прямо до жiнки, та ще здалека ози­валася: "Чого ви? Я - ось! Ось-ось - зараз!.. зараз..." - Не­за­ба­ром вона опи­ни­лася коло жiнки, та разом обидвi й пiшли у двiр.


- Ну, тепер же i я знаю, чия ти! - промовив голосно Чiп­ка й весело повернув назад.



Пiсля того - не пiзнати Чiпки: з лиця спала давня туга, очима не виглядав смуток; став вiн веселiший, привiтнi­ший; iнодi можна було й пiсню почути вiд його... Щастя йо­го манить до себе, пестить, голубить доброю надiєю; свiт йому любо усмiхається, хоч i бачить вiн у йо­му лиха бага­то, плачу, лементу... Вiн тепер дивиться на його не злим оком; прислухається чутким серцем; хоче­ться йому увесь мир обняти, втерти йому сльози, втихо­мирити горе...


Повернеться вiн до себе думкою, чує, як у головi борю­кається острах з надiєю: то надiя подужує острах, то острах - надiю. Оже надiя все-таки зверху! "А може... всьо­го на свiтi буває! Часом убогий покохає багачку, а багач­ка убогого, та й поберуться..." А страх знову сполохне надiю: "Може, москаль її пановi судовому кохає... не попусти, бо­же! зав'яне, помарнiє свiжий квiт її вроди пiд холодним, жовтим поглядом судовика... погаснуть яснi очi, поблек­нуть рожевi уста... захляне душа... Не доведи, господи! не одна душа згине, а разом аж двi! А може... - проривається наверх-таки надiя: - щастя, як трясця..." - I очi в його зася­ють радiстю; серце затрепече в грудях вi­льнiше...


З того часу - поле як причарувало його. Перебуде день, два, - та й iде... - "Може, хоч здалека побачу, коли не дове­де­ться побалакати..." - Ходить по полю, з ниви на ни­ву, вiд шляху до гори, вiд гори до шляху; всюди. никає, до всього додивляється... - "Отут її вперше забачив... осьдеч­ки вiнок плела... ось та мiсцина, де сидiли... сюди тiкала... а це, вид­но, недавно ходила, бо свiжий слiд..." Дививсь - не стя­ми­в­ся й звiдки, вихопилась та й почимчикувала житами, тiль­ки одежа матнається... Чiпка помiтив - бере­гтися стала.


- Ач, утекла!.. - мовить вiн голосно. - Ген-ген уже... за горою... Ну, та й дiвчина ж!!


I вертає вiн назад у Пiски, радий та веселий, що хоч здалека побачив.





VII


ХАЗЯЇН




Ну, а Грицько що?


Грицько - не промах. Як тiльки почув, що дiда в двiр бе­руть: "Е-е, коли так, мабуть, годi на баранах їздить, го­дi за вiвцями ганяти, - бо невеличка з них користь... Ось служив-служив, та тiльки й того, що на менi... Час, мабуть, про хлiб подумати". Подумав, - та тiєї ж таки весни й покинув дiда. Виходили на заробiтки пiщани, - потяг i Грицько з ними, ски­нувши через плече косу, а за спину - торбину з сухаря­ми, лихеньку свитину та не кра­щi й чоботи.


Невiдомi мiсця, котрi довелось Грицьковi вперше пере­ходити, люди, яких їм лучалося стрiчати, - все це мало не­звичайний пошиб на парубка. На все те вiн ди­вувався, рота роззявивши.


"Ач, як люди живуть! Ач, як будови помурували!.. якi дверi, вiкна повставляли... всього

Відгуки про книгу Хіба ревуть воли, як ясла повні - Мирний (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: