Сучасна теория грошей - Рендал Рей
Як зауважує Келтон, основна пропозиція MMT в економічній політиці звучить так: уряд повинен досягати повної зайнятості, не доводячи при цьому до інфляції. І досі ще ніхто не запропонував кращої ідеї, ніж програми ГЗ / РОІ. Тому ми не можемо відокремити опис від формулювання пропозицій у галузі економічної політики. Справді, MMT — це більше, ніж опис та пропозиції. Вона дає можливість зрозуміти економіку в цілому; репрезентує «погляд на світ», що починається з розуміння «природи» грошей.
Водночас більшість постулатів MMT може прийняти будь-хто. Якщо хтось хоче використовувати описову частину MMT, не погоджуючись із пропозиціями щодо економічної політики, будь ласка. Опис визначає рамки проведення економічної політики і залишає певний простір для полеміки про те, що повинен робити уряд. Коли ми зрозуміємо, що доступність — не проблема для суверенного уряду, який емітує власну валюту, питання, що він повинен робити, стануть першочерговими. І тоді вже можна буде подискутувати.
333 «Яструби інфляції» (англ. inflation hawks) — економісти, державні діячі, законодавці чи політики, які найголовніше завдання вбачають у стрімкому приборканні і навіть цілковитому усуненні інфляції як явища. У фінансовій та економічній літературі як синонім уживають інший термін — «золоті жуки».
334 Це твердження стосується групи економічно та промислово розвинутих країн і жодним чином країн колишнього радянського табору та деяких інших, які за останні 30–40 років пережили економічні кризи й девальвацію національних валют.
335 Див. книжку Ріка Вольффа «Криза кіпалізму: глобальний економічний занепад і що із цим робити», 2-ге вид., 2013 р. (https://www.amazon.com/dp/1566569362).
336 Яких можна зазнати під час кризи, коли багатство зберігається в портфелі активів, що складається з облігацій, інших цінних паперів, строкових банківських депозитів.
337 Коли борг номінований у національній валюті.
338 Які так само, як економічна депресія в США початку 30-х років ХХ століття, могли б спричинити нові хвилі дефляції.
339 Філліп Кейґан (1927–2012) — американський учений-економіст, професор Колумбійського університету, автор кількох книжок.
340 Пол Круґман — американський економіст, якому 2008-го було присуджено премію Центрального банку Швеції пам’яті Альфреда Нобеля за досягнення в галузі економічної науки (в медіа цю нагороду називають Нобелівською премією з економіки).
341 Дефіцити державних бюджетів становили 7,5 % та 9,1 % відповідно. У США цей показник був на рівні 9,6 %. Див.: http://www.imf.org/en/Publications/WEO.
342 Лат. Pax Britannica, або «Британський мир» — період світової гегемонії Британської імперії у світі в 1815–1914 роках, коли в Європі запанував відносний мир між країнами.
343 Від тривалого дотримання такого режиму були побічні ефекти, з якими країна має справу і нині.
344 У цей час песо незмінно було в обігу. Автор має на увазі відмову від фіксованого обмінного курсу та від нових позик в іноземній валюті.
345 Російська імперія та її комуністичний наступник Радянський Союз, який був водночас і фіскальним, і монетарним союзом. З досвіду України в СРСР ми знаємо, що фіскальний союз не гарантує міцності монетарного союзу.
346 Мається на увазі розсудливість суб’єктів економіки й особливо уряду щодо фіскальної політики. Натомість в Україні вважають, що фіксований обмінний курс гарантує загальну економічну стабільність.
347 Тобто позичати в іноземній валюті та / або підтримувати прив’язку обмінного курсу національної валюти до іноземної валюти чи золота.
348 Від англ. Continentals. Ранні паперові гроші, що були в обігу в ХVII–XVIII століттях на території нинішніх Сполучених Штатів Америки.
349 Доволі докладний опис цієї історії подано в книжці Адама Ферґюсона «Коли вмирають гроші», 2010 р. На жаль, українською її не перекладено. Але в блогах аналітичного відділу ICU можна ознайомитися з її оглядом (https://www.icu.ua/uk/research/blog/pro-nflyacyu-scho-ruynu-krani-ta-susplstva) та з порівняльним аналізом тодішньої Німеччини та України (https://www.icu.ua/uk/research/blog/okupacya-blokada-ekonomchn-nasldki-nmechchina-u-1923-roc-uroki-dlya-ukrani).
350 Англ. Zero interest-rate policy.
351 Насправді ФРС відійшла від ZIRP у грудні 2015 року.
352 Австрійська школа розглядає державне втручання в економіку як руйнівну і не потрібну дію. Одним із її основоположників був Людвіґ фон Мізес (1881–1973), який народився у Львові та виріс на Галичині і, за свідченнями його біографів, володів українською мовою (див. рецензію на книжку фон Мізеса «Запланований хаос» у блозі аналітичного відділу ICU: https://www.icu.ua/uk/research/blog/slovo-klasika-pro-kornnya-totaltarizmu).
353 До кризи 2008 року баланс ФРС становив 0,9 трлн доларів, а на початку 2015-го — 4,5 трлн доларів.
354 Низка бухгалтерських проводок на балансі комерційного банку, які зрештою приводять до дебету активного рахунку, «залишки на кореспондентському (резервному) рахунку в центральному банку» та кредиту іншого активного рахунку, наприклад, «цінні папери в портфелі банку».
355 Мається на увазі федеральний уряд і його бюджетна політика.
356 Англ. balance sheet recession. Стан в економіці, коли суб’єкти господарювання намагаються зменшити боргове навантаження, тобто за першої ж нагоди отримання доходу суб’єкт господарювання спрямовує його на погашення боргу, а не на споживання.
357 Термін «під водою» (англ. underwater) означає стан, коли борги перевищують ринкову вартість активів. Стосовно іпотеки цей термін означає стан боржника, коли ринкова вартість нерухомості через падіння цін нижча за залишок боргу перед банком.
358 https://doc.research-and-analytics.csfb.com/docView?language=ENG&source=ulg&format=PDF&document_id=930221251&serialid=WCjh4HraBteNnwZn29w46PybhgK%2BBIXDfe0rAQogpwQ%3D.
У цьому посібнику ми розглянули макроекономічні тотожності секторальних балансів, а також висновки, які слід зробити з наявної інформації про залишки та рух фінансових активів. Це фундамент для формування