Сказання Земномор'я - Урсула К. Ле Гуїн
Так що він дуже цінував ці вільні години: вони здавалися йому справжніми побаченнями з Розою. Він завжди любив її, з раннього дитинства, тільки не розумів тоді, що любить її більше за всіх на світі. Коли він був з нею, навіть коли він всього лише сидів у доках, думаючи про неї, він відчував себе живим, повним сил. А ось в будинку Майстра Хемлока і в його присутності він себе по-справжньому живим ніколи не відчував! При ньому він відчував себе ніби «трохи мертвим». Тобто не зовсім мертвим, а ледь-ледь. Але не живим.
Частенько, сидячи на сходах біля причалу, він слухав плескіт брудної води внизу, пронизливі крики чайок, перестук молотків і вереск пил, що доносився з доків, і тоді, якщо закрити очі, він бачив свою кохану так ясно і так близько від себе, що, здавалося, міг її торкнутися. І він подумки простягав руку, чомусь в той же час подумки граючи на арфі, і дійсно торкався її, своєї Темної Троянди. Він відчував її руку в своїй, і її щоку, прохолодну через холодний вітер і таку ніжну, шовковисту, і знаходив губами знайому грудочку землі, присохлу до її щоки… Подумки він навіть розмовляв з нею, і вона йому відповідала, і її знайомий, трохи хриплуватий голос вимовляв його ім'я: «Діамант…»
Але варто було йому рушити назад, до будинку Хемлока, вулицями Південного порту, і вона відразу зникала. Він клявся собі, що буде думати про неї всю ніч, але образ її розчинявся майже миттєво, і на той час як він відкривав двері будинку, він уже звично бурмотів черговий перелік імен або ж відразу запитував, що буде на обід, тому що більшу частину часу був голодний. А з власної волі вибрати годинку і збігати в порт, щоб мати можливість подумати про Темну Розу, він ніяк не міг.
І в підсумку він буквально жив заради тих недовгих годин, що здавалися йому справжніми побаченнями з коханою; він мріяв тепер тільки про одне: як би скоріше знову відчути під ногами прибережну гальку, побачити гавань і далеку лінію горизонту. Адже тільки там він згадував те, що варто було згадувати!
Пройшла зима, минула холодна рання весна, а вже ближче до літа, коли нарешті стало зовсім тепло, один з батьківських погоничів привіз Діамантові лист від матері. Діамант прочитав його і тут же пішов до Майстра Хемлока.
— Мій пане, я отримав від матері листа: вона запитує, чи не можна мені провести цього літа хоча б місяць вдома?
— Навряд чи це доцільно, — пробурмотів чарівник, а потім, немов нарешті помітивши Діаманта, відклав перо і сказав: — Молодий чоловіче, я змушений запитати тебе, чи хочеш ти продовжувати заняття зі мною?
Діамант був настільки приголомшений, що не знав, як відповісти. Йому навіть на думку не спадало, що він може самостійно вирішувати такі питання.
— А ви, пане мій, як думаєте? Чи вважаєте ви, що мені слід їх продовжувати? — запитав він нарешті.
— Навряд чи це доцільно, — повторив чарівник.
Діамант думав, що після таких слів зазнає величезного полегшення, але відчув лише сором: його визнали негідним, відкинули!
— Простіть мене, мій пане! Мені дуже шкода, що так вийшло, — сказав він, і в голосі його прозвучало досить гідності, щоб Хемлок підняв очі і подивився на нього.
— Ти міг би вирушити на Рок, — зронив він.
— На Рок?
Діамант ще більше розгубився. Його розгублений вигляд явно дратував Хемлока. Юнак не знав, що чарівники звикли швидше до надлишкової самовпевненості молодих магів, хоча і сподіваються завжди, що скромність до таких зверхників прийде пізніше. Якщо взагалі прийде.
— Ну так, я, по-моєму, ясно сказав: на Рок. — Судячи з тону Хемлока, повторювати він теж не звик. А потім, оскільки цей хлопчисько, цей тупоумний, зіпсований, розсіяний, мрійливий хлопчик став йому навіть подобатися, особливо завдяки своєму терпінню і відсутності звички скаржитися, він зглянувся над ним і сказав: — Тобі слід неодмінно або відправитися на Рок, або знайти де-небудь такого чарівника, який зміг би навчити тебе того, що тобі дійсно підходить. Зрозуміло, тобі, як майбутньому магу, необхідно і те, чому тебе можу навчити я. Перш за все знанню імен. Мистецтво магії починається і закінчується знанням імен. Але твоє обдарування лежить в іншій площині. До того ж у тебе погана пам'ять на слова. Її, до речі, необхідно невпинно тренувати. Однак мені абсолютно ясно, що деякі — і навіть досить значні! — задатки у тебе є, і тобі їх необхідно розвивати, при цьому, безумовно, привчаючи себе до дисципліни! Однак тобі потрібен інший учитель, який зможе дати тобі більше, ніж я, та й навчить тебе краще, ніж я. — Ось так часом скромність породжує скромність і дає настільки несподівані плоди, та ще й в такі моменти, коли цього найменше очікуєш. — Якщо ти захочеш вирушити на Рок, — продовжував Хемлок, — я відправлю з тобою листа з проханням, щоб тобі особливу увагу приділив тамтешній Майстер-Заклинатель.
— Ага… — тільки й пробурмотів Діамант зніяковіло, бо мистецтво справжнього Заклинателя — це, можливо, найбільш таємниче і небезпечне з усіх магічних мистецтв.
— Втім, можливо що я не маю рації, - продовжив Хемлок своїм звичайним сухуватим рівним тоном. — Можливо, твій дар слід розвивати Майстру Путівнику. А можливо, це простий звичайний талант, яким цілком може зайнятися Майстер Метаморфоз… Я поки не впевнений…
— Але я по правді…
— О так! Ти надзвичайно повільний! І особливо в тому, що стосується розпізнавання своїх власних можливостей. — Це було сказано досить неприязним тоном, і Діамант напружився.
— Я вважав, що мій талант — тільки в музиці, - вимовив він нарешті.
Хемлок навіть слухати його не став і зневажливим жестом відкинув цю ідею.
— Я говорю з тобою про Істинне Мистецтво, — сказав він. — І скажу тобі абсолютно відверто: напиши скоріше батькам — я теж їм напишу — і повідом їм про своє рішення відправитися в Школу Чарівників на острів Рок, якщо ти вирішиш відправитися саме туди, або ж у Великий Хавнор, якщо Маг Реста погодиться взяти тебе в учні, а я думаю, він погодиться — завдяки моїм рекомендаціям. Але з'їздити додому на канікули я тобі не раджу. Зустрічатися з родичами, друзями,