ЖАРТ. Із життя психів - Тетяна Винокурова-Садіченко
Аби цих сліз не було, Інка вирішила відволіктися, чимось зайнятися. Почала збирати хмиз, будувати з нього хатку. Потім дістала з кишені запальничку, підпалила. Багаття вийшло невеличке, але гарне. Її маленьке власне багаття. Вона сіла поруч, почала тихенько наспівувати:
Сонечко-Сонце, визирни в віконце,
Гори-гори ясно, щоби не згасло…
Ось тобі обрядова пісня…
Стало легше. І вона заспівала знову. І знову. Від цієї пісеньки, яку вона співала тихенько і трохи невправно, потроху вивітрювався зсередини незрозумілий біль, зникало розчарування. Їй було добре біля цього багаття. І знову відчула близькість розуміння. Розуміння… Голова не боліла, проте дедалі дужче йшла обертом. Думок не було, і вона тихенько співала: «Сонечко-Сонце…»
Якось непомітно посвітліло небо. Багаття згасло, і вітер розвіював попіл. Від цього ставало сумно. Потроху забувалося відчуття цього багаття, потроху віддалялося вже таке близьке чергове просвітлення.
- Кицю!
Вона не зраділа навіть Богданові, який раптом з’явився поруч. Лише вичавила мляву посмішку.
- Гей, ти чого? - обережно спитав він.
- Ти - свиня, - сказала вона.
- Не сподобалося? - зрозумів він.
- Який же це зліт?! - підхопилася Інка. - Це ж дискотека! Парад покручів! Вони ж тупі, як… як… я не знаю що!
- Інко, - він перебив, сказав тихо, спокійно, проте вона замовкла, - Інко, а чого ти чекала? Відьми й повинні бути дурепами. Вони ж чаклують. А розум, здатність мислити - вбивча сила для чар.
- То чого ти мене сюди припер?! - знову спалахнула вона.
Він знизав плечима:
- Тобі зараз теж не можна мислити…
Вона підскочила до нього, гукнула, стаючи навшпиньки, щоб заглянути просто у вічі:
- Але я здатна! Відчуй різницю, Богданчику: «не можна» і «не здатна взагалі»!
Раптом він засміявся:
- Ти сердишся, кицю. Молодець.
- Що? - не зрозуміла вона.
- Летімо додому, - він показав Інці на швабру. Та спокійно висіла у повітрі. Інка тяжко зітхнула, звично сіла, вчепилася руками. Подумала, що тепер, мабуть, на все життя залишиться у поганих стосунках із швабрами.
- Поїхали, - сказав Богдан і клацнув пальцями. Коперфілд, люто подумала Інка, чимдуж заплющуючись і відчуваючи, як холоне всередині.
Янгол (7)
Борис ніяк не міг знайти часу для його пацієнта. А варто було б. Просто, конче необхідно. Минув уже тиждень, як Янгол заспокоївся. Настільки заспокоївся, що стало трохи аж лячно. Не те щоб дуже лячно, але спиною пробігав легесенький холодок. Щось було не так. Він уже не спалахував, майже не говорив, навіть не стрибав туди-сюди стежкою під час прогулянки, не поглядав звично у вікно, не розводив філософію. Він якось замовк, згас, затих. Та чомусь Василю Анатолійовичу здавалося, що це затишшя - саме з тих, що бувають перед стихійним лихом. Янгол на щось чекав. Завмер, зачаївся і терпляче вичікував. Василь Анатолійович нервував. Це вже перетворилося в манію. Щоранку він приходив до лікарні й одразу ж кидався до Янголової палати, перевіряв замки, ґрати і лише потім, трохи заспокоївшись, ішов до себе. Дивна річ: тепер він майже вірив, що якогось пречудового дня пацієнт і справді полетить. І з кожною наступною перевіркою переконувався в цьому.
- Як справи, Янголе?
- Добре.
Він дивився у стелю. Останнім часом він постійно дивився у стелю. І навіть цей погляд змінився. Раніше такі погляди казали: дістали, ідіть геть, тепер же вони не казали нічого, були просто спокійними поглядами.
- Щось уже змінилося? - раптом спитав Василь Анатолійович.
- Ви про що? - спокійно спитав Янгол. Спокійно, майже без емоцій, хіба з насилу помітним холодним подивом.
- Нещодавно ти казав, що нічого не змінилося. А зараз?
Він замислився. Чи просто вирішив не відповідати. Як він може?! Ти ж Янгол, дідько б тебе узяв, подумки аж скрикнув лікар, ти повинен, чуєш, повинен відповідати на запитання! Він був уже ладен розвести полеміку, вислухати від пацієнта будь-що, з усім погоджуватися, аби лиш той припинив це мовчазне і таке впевнене (Господи, яке ж упевнене!) вичікування.
- Янголе, давай поговоримо, - попрохав він, - будь ласка, давай поговоримо.
- Про що?
А, може, це просто його чергова депресія? Та ні, не схоже. Тоді це був гіркий, втомлений спокій. А тут спокій людини (пробачте, янгола), яка знає, що правда на її боці й невдовзі вона вам це доведе. А поки що посмикайтеся, побризкайте слиною, наводячи нові й нові докази, покричіть, погаласуйте. Потім він скаже лише слово, одне-однісіньке, і ви зрозумієте свою помилку, будете кивати йому, вимушено сміятися й вибачатися… Хоч про що-небудь, будь-що, Янголе. Просто давай поговоримо. Ти лякаєш мене, проте ще не залякав. Тільки заговори - а там побачимо, хто кого.
Раптом якась войовнича певність, рішучість загорілася в лікарі. Чи не певність відчаю, подумав він. Янгол мовчки чекав на його відповідь. Навіть не чекав, йому, здавалося, було все одно, просто дозволяв відповісти.
- Про світ, - сказав Василь Анатолійович, - ми завжди про нього розмовляли.
- Ми не розмовляли. Ви питали. Я відповідав.
Ах, ну звичайно ж! Його милість кидала нам подачку, а ми вдячно хапали її. Звичайно. Саме так і було.
- Добре. Тоді запитання. - Василь Анатолійович намалював у повітрі коло. - Чому його світи переходять один в інший? Чи не краще було б зробити їх, - він почав тицяти пальцем у повітря, - окремими крапками?
- Нескінченність, - коротко відказав Янгол.