Спокута - Світлана Талан
– Мої документи ще не надіслали? – запитала Марта.
– Ще нема. Ти ж знаєш, яка в нас бюрократія! Доводиться довго чекати.
– А ви дзвонили туди? Запитували, чому й досі мовчать?
– Аякже! Дзвонила! Кажуть, щоб чекали.
– То дайте мені номер телефону, я сама подзвоню, – попросила Марта. – У мене вже є мобільник.
– Андрію, принеси папірець, де записаний номер інтернату, – сказала Ганна і штовхнула ліктем чоловіка.
Він подибав у кімнату, пошелестів там паперами й повернувся.
– Ну що? – глипнула на нього жінка.
– Вибач, але нема того папірця, – сказав винуватим голосом чоловік. – Нещодавно я перебирав папери, викидав непотрібні, тож, напевно, і з номером викинув.
– Викинув?! Куди ти їх подів? – «здивовано» розширила очі Ганна.
– Я ними пічку підпалив.
– От роззява! Я так і знала! – розпачливо промовила Ганна. – Що ж ми тепер робитимемо?!
– Нічого страшного, – заспокоїла Марта. – Ви мені дасте адресу, я сама поїду до інтернату. Упевнена, що там я все згадаю.
– Ой, Марто! – запричитала Ганна. – Коли вже лікарі не допомогли, то що тут поробиш? Треба змиритися з випробуваннями, які нам посилає Господь, і достойно їх зносити.
– Я хочу поїхати до інтернату, – чітко карбуючи кожне слово, промовила Марта і додала: – Я так вирішила.
– Ось і добре, – сказала улесливо Ганна. – Усе правильно, треба їхати туди, але не зараз. На носі свята, у людей річні звіти, клопоту по самі вуха. Та й керівництво, напевно, готується до свят. Чого їхати саме зараз, коли там не до тебе?
– Пізніше з’їздиш, – уставив Андрій.
– Після Різдва, – сказала Ганна. – Після свят і поїдеш.
– Гаразд, – зітхнула Марта. – Дайте мені адресу.
– А… А вона була записана на тому ж папірці… Що я спалив, – промимрив Андрій.
– То як мені дізнатися адресу? – Марта пильно подивилася на Ганну, і жінка не витримала той погляд, опустила очі й почала прибирати зі столу посуд.
– Трохи потеплішає, тож я з’їжджу до знайомої, на свою батьківщину, – спробувала пояснити Ганна. – Я ж не знала, що в моєї сестри була дитина, а це мені сусідка розказала, я звідти з нею поїхала в інтернат, знайшла тебе і забрала.
– Ви їздили туди і не знаєте куди? – у голосі Марти була іронія.
– А ти, Марто, гадаєш ми одразу тебе знайшли? – Ганна поставила руки в боки. – Спочатку поїхали в родове відділення, де ти народилася, потім – у будинок малютки. Стільки всього об’їздили! А я вже не молода людина, у голові – каша, тож усе забула! А ти… – жінка витерла кутиком хустки очі.
– Вибачте, – сказала Марта.
Вона подякувала за обід і пішла до своєї кімнати. Лягла на ліжко й закрила очі. Лікарі нічого не змогли зробити, щоб вона бодай щось згадала. Проте Марта знала, що в неї була дитина. Вона була впевнена в цьому, бо в її снах усе частіше був чорнявий хлопчик. Іноді вона чула його голос, а ось обличчя не бачила…
Марта прокинулася серед ночі. Вона так і заснула, не роздягнувшись. Їй знову наснився хлопчик. Він кликав маму, і той голос видався їй до болю знайомим. Тривога накотила на неї хвилею, і до ранку жінка не змогла заснути. Вона аналізувала знову і знову кожне слово, сказане вдень тіткою і дядьком, а на ранок була впевнена, що ті щось від неї приховують.
– Вдало розіграна сцена, – подумала Марта. – Але чому? І про що хочуть, щоб я не дізналася?
12Невеличке містечко принишкло серед лісів. Згори здавалося, що усі п’ятиповерхівки та приватні будинки накрилися білою ковдрою снігу, аби було тепліше, і завмерли до весни. Про життя в містечку нагадували лише поодинокі автівки на дорогах, рідше – міські автобуси та ще дим із димарів у приватному секторі.
– Ось тут я жив… колись, – сказав Микола Романові, зупинившись перед в’їздом до населеного пункту. – Десь тут заблукало моє дитинство.
– Я іноді заздрю людям таких містечок, де ніхто нікуди не поспішає, життя пливе тихо і розмірено, – сказав Роман.
– То лише на перший погляд. Життя – воно всюди однакове: народжуються одні, інші помирають, хтось хворіє, хто ходить щоранку на роботу, хіба що пенсіонерам поспішати нікуди, тож мають час погуляти у сквері, зіграти партію у шахи чи зрізатися в «дурня» на картах.
– Тоді, Миколо, чекатиму пенсійного віку, – пожартував Роман.
– Чому?
– Щоб переїхати жити в ось таке тихе містечко.
Насправді ж завмерлим місто здавалося лише згори. Коли чоловіки поїхали вулицями, то виявилося, що тут люди живуть своїм життям: стоять на зупинках, чекаючи транспорт, молоді мами прогулюються з дитячими візочками, люди йдуть до магазинів, та й автівок не так вже й мало на дорогах.
Микола мовчав. Він морщив лоба, петляючи вузькими провулками серед приватних будинків, і нарешті пригальмував.
– Ось то, – вказав він, – наш будинок.
Чоловіки вийшли з автівки і підійшли ближче. За парканом загавкав пес. Микола підійшов до металевої хвіртки, простягнув руку до дзвінка на стовпчику, його рука на мить завмерла, потім різко і довго тисла на нього.
– Кому там не терпиться? –