Присмак волі - Володимир Кільченський
Після сніданку він став збиратися до табору, а Поліна з дочкою зі смутком мовчки поглядали на оте збирання.
— Так, дівчата мої, я зараз зайду у двір напроти, за нашими козаками, а увечері знову завітаю до вас... Згода? — заявив Андрій і пішов викликати на вулицю своїх друзів.
З двору вийшла старенька бабця і сказала, що хлопці ще сплять на сіннику — пізно вночі прийшли.
— Добре, бабуню, то будіть їх. Нехай зайдуть за мною, я чекатиму їх у Поліни, — промовив Підлужний і зраділо повернувся до двох любих йому дівчат, що допитливо визирали з-за тину на вулицю.
— Поки хлопці очуняють, ми з вами працюватимемо далі. Сьогодні ми з Соломійкою будемо майструвати двері до курника, а то лисичка курей покраде, — говорив Андрій, ідучи до дворища.
Знайшлися жердини та цвяхи, і він швидко збив двері, поробив до нихдерев’яні засуви. Через деякий час погукали Поліну, і вона із задоволенням поцілувала обох «майстрів», промовивши:
— Тепер узимку лисичка не зайде сюди. Дякую, Андрійку, ти гарний майстер.
— Гарний, гарний Андрійко. От якби він був нашим татком... Правда, матусю? — стрибала від радощів Соломійка.
— Правда, донечко. От Андрійко поб’є лишків та татар і буде нашим татком... — якось сумовито вимовила Поліна і пішла у своїх справах.
Незабаром у двір зайшли Санько Голота з Павлом Годиною. Підлужний, покликавши Поліну, поцілував її, обійняв Соломійку, і троє козаків вийшли з двору.
Прибули до табору і відразу побачили метушню, спричинену збиранням у дорогу. Вони не помилилися: підійшовши до свого куреня, дізналися, що завтра вранці мають вирушати в похід — штурмувати Бершадь та Лодижин. Хлопці й собі стали старанно готуватися до походу. Скупали коней у річці, перевірили збрую і підкови. Орлик, засумувавши за ці дні за Андрієм, тулився до нього щелепою та слухняно відгукувався на кожен оклик.
— Що, скучив за мною? Тепер довго будемо разом... Завтра в похід, — ніжно розмовляв з конем Підлужний.
До вечора все підготували, можна було хоч зараз вирушати в похід, і хлопці, змовившись, підійшли до десятника, щоб той відпустив їх на вечір у місто.
— Що, не накохалися? Добре, але до півночі щоб були тут! — поглянув на них суворо Петро.
Уже смеркало, і вся трійця дружненько попрямувала до міста, а назустріч ішли козаки впереміжку з повстанцями — хто юрбою, а кого проводжала дівчина чи молодиця. Дійшли до Поліниного двору, і Підлужний промовив до друзів:
— Збираємося тут, тільки-но місяць вигляне... Глядіть, не підведіть!
Павло з Саньком хутко розчинилися в темряві.
Андрій ступив на подвір’я і, не побачивши нікого, постукав тихо у двері. Там почулося легке шарудіння, і за якусь мить Поліна, відчинивши двері, припала до Андрієвих грудей.
— Любий, ти повернувся до нас... — ледве видихнула Поліна і стала цілувати його обличчя, руки, обпікала його губи жагучими поцілунками.
— Я не надовго, Полінко. Попрощатися... Завтра в похід... — ледве вимовив Андрій.
І тоді Поліна провела його до світлиці, з усією жагою кохання та близької розлуки притягнула до себе, опускаючись на ложе їхніх любощів. Невідворотність подій та розлуки знову розпалила в обох таку жагу кохання, що вони не відчували більше нічого, окрім щастя злиття їхніх сердець та тіл.
— Мій, мій... Не забуду тебе ніколи... — тільки й чув цей чаруючий шепіт Андрій.
Коли він побачив, що у віконце заглянув рожевий, з легкою щербинкою місяць, отямився, ще раз пристрасно поцілував Поліну і швидко схопився на ноги.
Став одягатися і відчув, як його вже захопила думка про завтрашній похід та обіцянка своєчасно повернутися до табору. Він попрямував до дверей, а позаду мовчки йшла Поліна. На порозі Андрій зупинився, ще раз поцілував уже такі рідні вуста і попрямував до воріт. Поліна неголосно намовляла:
— Не думай про нас, Андрійку... Головне, щоб ти живим лишився, а ми якось проживемо...
Побіля тину виникли дві тіні його товаришів, і Андрій неспішно вийшов до друзів. Щільно притулив половинку тину і ніжним поглядом ще раз попрощався з Поліною...
Задумка Петра ГусакаПо дорозі до табору всі мовчали, а прийшовши туди, завалилися спати, де хто знайшов собі притулок. Підлужного розбудив обозний, що вже підвів до воза коней:
— Уставай, козаче, — сказав дядько Панас. — Мабуть, пізно ліг учора? Та воно діло молоде... Гуляй, козаче, поки молодий...
Андрій виліз з-під воза і попрямував до озерця, де вже були Санько з Павлом. Вони старанно обмивали спини один одному.
— А давайте і мене швиденько покупайте! — замість привітання промовив Підлужний до хлопців, а ті, мов дурні, стати плескати на нього воду, не даючи йому сапнути.
Скупавшись, пішли сідлати коней у дорогу. Коли все було готове до походу, навідались до кухарів та поїли гарячої соломахи.
Військо пішло вперед, а десятка Гусака цього дня йшла позаду разом з приставленим до них іще