Відверто про Клавдію - Деніел Кіз
Дякую Елісон Екер за її безцінну допомогу в роботі над деталями й швидке, продумане та ефективне розв’язання проблем.
Особлива подяка моїй доброзичливій і відданій редакторці Нессі Рапопорт, чий творчий видавничий підхід допоміг мені знайти форму й тон для цієї книжки.
Дякую моїм донькам Гілларі та Леслі за турботу й розуміння.
Понад усе за глибокі редакторські поради, за невтомні зусилля, з якими вона прослуховувала записи та вносила їх до системи автоматичного пошуку, щоб я міг звіряти деталі, і за вірність, терпіння й постійне заохочування дякую моїй дружині Авреї.
Деніел Кіз
всесвітньовідомий американський письменник. Єдиний автор, що здобув дві найпрестижніші літературні нагороди (Г'юґо і Неб'юла) за два твори з однаковою назвою — оповідання «Квіти для Елджернона» та однойменний роман.
Від автора романів-сенсацій «Квіти для Елджернона» і «Таємнича історія Біллі Міллігана»
Її звали Клавдія Яско. Колись вона звернулася до Деніела Кіза з проханням написати книжку за її історією...
У 1978 році в місті Колумбус, штат Огайо, сталося жорстоке вбивство. Клавдія зізналася, що вбивця — вона. Проте події в її викладі не відповідають висновкам слідчої групи. Хоча низка подробиць з її вуст вражає точністю: їх може знати лише той, хто перебував на місці злочину. Дівчину заарештували, та вбивства продовжилися. Клавдія вперто доводить свою провину, плутається у свідченнях. Вона має дивну особливість, якої сама не усвідомлює.
Ким Клавдія є насправді? І чи є вона взагалі? Бо все, що відбувається довкола неї, — ілюзія. І чомусь вона стала занадто реальною.
Примітки
1
«Кадилак Ельдорадо» — американський представницький автомобіль класу люкс. (Тут і далі прим. пер.)
2
Деррінджер — кишеньковий пістолет найпростішої конструкції.
3
Березневі іди — за давньоримським календарем 15 березня. Ця дата здобула популярність в історії, оскільки саме цього дня в 44 р. до Р.Х. було вбито Юлія Цезаря.
4
День Незалежності в США.
5
Йдеться про належність до ірландських католиків, символом яких є зелений колір на прапорі Ірландії, на відміну від протестантів — їхнім символом є помаранчевий колір.
6
Г’ю Гефнер (1926—2017) — американський видавець, засновник і редактор журналу «Плейбой».
7
Берт Рейнолдз (1926—2018) — американський актор, у 1970-х рр. був однією з найуспішніших зірок Голлівуду.
8
Саллі Філд (нар. 1946 р.) — американська актриса, пік популярності якої припав на кінець 1970-х — 1980-ті рр.; двічі здобувала «Оскар» за найкращу жіночу роль.
9
Йдеться про уславлених американських злочинців Джессі Джеймса (1847—1882) і Вільяма Генрі Маккарті, відомого як Біллі Кід, себто Малюк Біллі (1859—1881), про «подвиги» яких було знято понад три десятки фільмів.
10
Натяк на історію біблійного пророка Даниїла (Дан. 6:1—27).
11
Тут і далі цитати зі Святого Письма подані в перекладі Івана Хоменка.
12
Популярний американський дует «Сонні й Шер», який співав у стилях фолк і поп-рок, 1963 року створили подружжя Сонні (справжнє ім’я Салватор Філіп Боно) і Шер (справжнє ім’я Шелелін Саркесіан Ля Пієр).
13
Йдеться про картину «Аранжування в сірому й чорному. Мати художника» — найвідомішу роботу славетного англо-американського митця другої половини XIX ст. Джеймса Вістлера.
14
Фінальна фраза з фільму «Віднесені вітром», яку вимовляє Кларк Ґейбл у ролі Ретта Батлера. Одна з найпопулярніших фраз в історії кінематографу.
15
Йдеться про Кемп-Девідські угоди, підписані в 1978 р. ізраїльським прем’єр-міністром М. Бегіном і президентом Єгипту А. Садатом у Кемп-Девіді, США, у присутності американського президента Дж. Картера. Угоди стосувалися виводу ізраїльських військ із території Синаю і створення на територіях західного берега річки Йордан і в секторі Газа палестинського самоврядування.