Лікарня на відлюдді - Олексій Михайлович Волков
— Валентине Івановичу, давайте без демагогії, — попросив гість, — ми приїхали працювати, а не дискутувати.
***
У кабінеті шефа папери перекидало зразу троє. Малевич був увесь червоний, знервований, із розстібнутим коміром. Головний хірург обласного управління Іван Іванович Вовк похмуро гортав сторінки історії хвороби щойно померлого хлопця, прооперованого з приводу шлункової кровотечі. Він мовчав. Говорили інші.
— А чому ви не викликали бригаду по санавіації? — домагався сухий, в окулярах — замначальника управління.
— Я ж пояснюю — у нас не було часу. Це була профузна кровотеча. Бригада прибула би за дві години. У нас на цей час основний етап операції було вже зроблено. Операцію проводила бригада з хірургів вищої та першої категорій. Тож ми не перевищили своїх повноважень. Хіба не так, Іване Івановичу?
Малевич повернувся до обласного шефа, шукаючи підтримки.
— Ну, загалом так, — погодився той.
— А хворий помер, — їдко додав замначальника. — Хлопець двадцяти семи років...
— Він поступив у геморагічному шоку третього ступеня, — зауважив Малевич, — таких хворих за даними ведучих клінік помирає до п'ятдесяти відсотків.
— Ну, звісно... Але цей випадок ми будемо вивчати. Так, Іване Івановичу? Ні, ми далекі від того, щоб вас зараз звинувачувати, але випадок розбиратиметься...
— Звичайно... — розвів руками Малевич.
До кабінету зазирнув Медвідь:
— Пробачте... Можна вас на хвилинку, Миколо Прокоповичу?
Поруч із Медвідем у коридорі стояла старша.
— Що там іще?
— Вимагають показати запас медикаментів для ветеранів, інвалідів і так далі...
— А де ми візьмемо? — обурився Малевич. — Нам що, дають щось? Навіть аптеки вже безкоштовно не дають для ветеранів, хоч по закону і повинні. Що, самі маємо купляти?
— Роздеруть, — похитав головою Ілля, — зараз перед виборами будуть землю рити копитами. Таку петицію напишуть, що ми за ветеранів не дбаємо — мало не здасться.
— Ну, то покажи їм щось! Покажи екстрений набір медикаментів.
— Ви що? Там у них такий перелік — я за голову взявся... Тисячі на три.
— От горенько...
— О! — несподівано сяйнуло старшій медсестрі. — А що, як покажемо їм платний кіоск?
— Ти що? Хоча чом би й ні? Табличку здери, не забудь.
— Молодець Люба, — похвалив Ілля, — хоч одним «жучком»
менше буде. Дістали вже...
— Дістали, — погодився Малевич. — Ох, Іллюшо, недоречно він помер... Хоча... Хіба ж таке буває доречно? Але тут подвійно...
А тим часом на Беженара насів інший перевіряючий:
— Ось дивіться, — він посунув до лікаря пачку історій, викопаних із архіву. — Ну, це вже взагалі смішно... Ви пам'ятаєте такого хворого?
— Звісно, пам'ятаю, — відповів Беженар.
— А як ви поясните, що в діагнозі разом із травмою констатовано алкогольне сп'яніння середньої важкості? Я правильно читаю?
— Абсолютно.
— Ось аналіз крові на алкоголь, — перевіряючий перегорнув кілька сторінок, — чорним по білому: п'ять і одна десята про— міль! А ви тут пишете — середня важкість. Такий хворий повинен лежати в реанімації. Це ж взагалі смертельна доза! А ви? Чим ви його виводили? Де інтенсивна терапія?
— Ігорю Петровичу, — незворушно відповів Беженар, — вам же відомо, що аналіз крові на алкоголь оформляється лише наступного дня. А хворий цей прийшов у відділення власними ногами і цілком вправно рухав язиком. Травму отримав за годину до цього на циркулярці, стругаючи дошки. А ви кажете — смертельна доза...
— Ви що, серйозно?!
— Читайте в історії, — показав пальцем Беженар, — «орієнтується у просторі та часі». Так що смертельна доза у наших людей для кожного індивідуальна.
***
А у хірургії з'явився головуючий грізної комісії у супроводі головної медсестри. Тут він і зустрівся з трьома, що прямували до ординаторської.
— Ну що, на якій стадії? — запитав начальник.
— Лишилося операційні журнали подивитися, історії померлих, та й напевно,все.
— Ну, давайте у темпі. Друга година. Зараз везуть до ресторану, а на п'яту я маю бути в управлінні. По оперативній діяльності давайте повний аналіз. А це... А це що за... явище?
Усі четверо вирячилися на людину, яка саме увійшла. Світло— зелені захисні штани зі стрілками до гостроти леза на згинах. Військовий кашкет, загнутий догори спереду, мав якусь незрозумілу, «ненашенську» форму. На сорочці кольору хакі з короткими рукавами красувалися незрозумілі погони. Темні дзеркальні окуляри з лінзами у формі крапель круто сиділи на охайно вистрижених чесних сивинах. Дійшовши до остовпілої групи перевіряючих чоловік, наче господар, запитав із диким американським акцентом:
— А кде місс Мерія? Несс... Как єто? Медсесчра?
Комісія лише кліпала очима.
— А, генерале! — дружньо гукнув до нього хворий із передачею, що кульгав поруч. — Та он вона.
— О! Місс Мерія! — зрадів той. — Я єст явілс'я на ін'єкцій! Ровно хаф паст ван!
Підбігши до «генерала», Маша схопила його за руку і, злякано озираючись на поважних гостей, потягла Івана Павловича подалі.
— Оу, йєс, йєс! — погоджувався він, — я єст понімай. Я єхат на базу, а когда возвращатся...
— Я не второпав... — промовив головуючий. — А це хто?! Що за генерал?
— Наче погони армії Сполучених Штатів... — невпевнено припустив інший. — Та й акцент...
— А то спостерігач із Пентагону, — кинув їм той самий хворий з передачею. — Генерал американський.
Та державні мужі, очевидно, не припускали думки, що з них можна глузувати.
— А що він тут робить?!
— Вивіз ракет контролює, — загадково посміхнувся дядько з села.
— Ні, що він тут, у них робить?
— Чиряк у нього на дупі, — відповів хворий, зникаючи у палаті. — Його завжди після мене перев'язують — здоровущий чиряк, я сам бачив.
— Може, у Карачинцях? — невпевнено припустив один із інспекторів. — Тут недалеко, я чув, аеродром військовий... колись був...
— Ні, ну вони зовсім озвіріли! — вибухнув головуючий. — Є ж циркуляр, що зобов'язує про поступлення іноземних громадян повідомляти до управління! А цей... ще й генерал, з Пентагону! Ну, я їм зараз зроблю обід...
***
Кривонога Соня якраз мила у клізмовочній, коли туди не погребували зазирнути троє високих гостей. Каналізація Тачанівської лікарні