Бережіть янголів своїх - Тетяна Брукс
— Скільки?
— П’ятдесят гривень на місяць. Ти ж знаєш, я веду листування, перекладаю листи американців чи там німців і відповіді на них, — почала рекламувати свої здібності Вероніка.
— Ну тоді ось тобі за перший місяць! — Женя дістала з гаманця купюру. — А з Поліною я порозуміюся.
Вероніка, стенувши плечима, сховала гроші. Дома на неї чекав лист одного з американських клієнтів — Кена — до своєї імовірної нареченої Оксани. Він писав (Вероніка переклала): «Привіт, Оксано! У нас на Алясці вже випав сніг. Я тобі казав, що я та інші водії машин прокладаємо дороги. А коли випадає сніг, то нічого робити вже неможливо. Разом зі мною працює один хлопець, він теж хоче приїхати до України й познайомитися з якоюсь хорошою жінкою. Може, в тебе є подруга (десь 40–45 років) для мого друга Майка? Нехай тоді вона йому напише й надішле своє фото. Ми вже відправили документи, тож, тільки-но отримаємо паспорти й візи, відразу купимо квитки. Із нетерпінням чекаю зустрічі, дорога Оксано! Мені сподобався твій лист. Твоя англійська стає дедалі кращою. Кен».
І Вероніка, уявляєте собі, відіслала мої фотографії! Ті, що їй дала Женя! У листі невідомому американцеві з далекої холодної Аляски вона розписала мої чесноти. Ні, звісно ж, якби лист був від мільйонера з Нью-Йорка, то Вероніка навряд чи зробила б це. А так — подумаєш, якісь там водії вантажівок мало не з кінця світу. Що вона втрачала?
Але ж я про це — ні сном, ні духом!
5
А за тиждень мені телефонує Женя.
— Полінко, мені треба з тобою поговорити…
— Щось трапилося? — занепокоїлася я.
Зазвичай упевнений голос Жені лунав напродив м’яко і втаємничено.
— Пам’ятаєш, тиждень тому ти зустрілася з Веронікою?
— Ну то й що?
І тут вона мені розповіла всю цю авантюрну історію.
— Ну, і що тепер накажеш робити? — ошелешено запитала я.
— Та чого ти лякаєшся? Вони повинні приїхати в лютому. Зазнайомитесь. Одного звуть Майк. Це тебе ні до чого не зобов’язує. Покажеш йому місто. Відпочинеш. Розважишся. Ніхто ж тебе не примушує одружуватися!
«А й справді, я вже сто років не відпочивала…» — раптом подумалося мені.
Невже я вже стільки років сама? Ні, у мене, звісно, був друг. І мені тоді здалося, що це саме та людина, яка мені потрібна. Я метушилася, готувала смачненьке, прала йому і його старенькому батькові…
Наближався Новий рік. Я нетерпляче питала, як і де ми будемо його зустрічати. А він мені:
— Ну-у, ти ж знаєш, у мене тато…
— Себто будемо в тебе, з татом зустрічати? — уточнила я.
Він стенув плечима.
І ось — тридцять перше грудня. Квартира моя блищить, насмажено-напечено, ялиночка пахне і сяє…
— Я їду, — сказав раптом мій друг, і я побачила, що він уже зібрав рюкзак.
— Але ж ми… я…
— А ти залишаєшся… І взагалі — я тобі нічого не обіцяв…
Той новорічний вечір я запам’ятала на все життя! Кажуть: як зустрінеш Новий рік, так його і проведеш.
І коли о десятій вечора мені зателефонував один добрий знайомий і спитав дозволу зайти привітати мене з Новим роком, а, зазирнувши на хвилину, лишився до ранку, я зрозуміла: наступного року ані голодною, ані самотньою я не буду.
Другого січня нового року — дзвінок у двері. Дружок заявився! З шампанським і цукерками і, наче нічого й не було, вигукнув:
— Ох, як я змерз! Ну ж бо, по шампусіку — і в ліжечко!
Мене наче батогом вдарили.
— А ти не «нукай», не запріг! І взагалі, не пішов би ти…
— Що-що ти сказала? — він був шокований.
— Те, що чув. Пі — шов — би — ти… — вимовила я дуже чітко.
— Ти… ти… добре подумала?
Ха! Чи добре я подумала? Та я взагалі не думала! Залишив жінку в новорічний вечір саму, а тоді заявився, наче нічого й не було. Ти ба, погрітися схотілося!
Отак я розпрощалася зі своїм коником-стрибунцем.
Посміхнулася: як зустрінеш Новий рік, так його і проведеш…
— Дівчата, я ж вільна! Давайте сюди вашого Майка!
6
Отож у мене невдовзі будуть гості… Справжнісінькі американці! Цікаво, які вони?
За радянських часів (саме тоді минули все моє дитинство, юність і зрілість) Америка була «імперією зла». Наша пропаганда твердила: оті багаті американці? Вони не можуть бути хорошими людьми. Капіталісти й експлуататори! Не дай Боже правоохоронні органи виявлять долари у тебе в гаманці або в квартирі. Це вже точно — в’язниця!
А я ніяк не могла второпати: чому ж вони живуть краще, якщо в них усе таке погане? Чому США — така могутня? Чому їхні бабусі й дідусі-пенсіонери подорожують всеньким світом, а наші «курорти» — убога латочка городу? Чому звичайнісінький водій вантажівки може прилетіти з Аляски в Україну, щоб зустрітися зі своєю віртуальною нареченою, а наші ледве зводять кінці з кінцями? Може, я щось випитаю у них?
Відшукала свої шкільні підручники з англійської. За винятком кількох слів, я не пам’ятала геть нічогісінько, тому дістала ще й російсько-англійський словник. Словник теж особливо не допоміг. Напередодні довелося взяти кілька уроків у Вероніки. За додаткову платню, певна річ. Щоб хоч поговорити з людьми на побутовому рівні.
Вероніка час від часу телефонувала мені, читала листи Майка. У всіляких клопотах пролетіло чотири місяці. Майк писав не часто, двічі чи тричі на місяць, але листи його були цікаві для мене. Він описував, чим займається, які гарні