Мир хатам, війна палацам - Юрій Корнійович Смолич
Керенський пересмикнув плечима. В кімнаті було зовсім тихо. Чути було, як на вулиці перед під'їздом приглушено гуркоче включений мотор машини Керенського.
Петлюра ґречно посміхнувся:
— Невже ж таки, пане міністр, ви будете заперечувати проти такої дрібниці, яка, проте, є також логічним висновком з попереднього, щоб українізовані частини з інших фронтів були передислоковані на Україну? Це — пункт третій. — Петлюра лагідно, як вмовляють вередливу дитину, додав: — Однаково для ліквідації німецького прориву на Південно–Західному, українському, фронті вам доведеться перекидати частини з інших фронтів, і мені відомо, що ви вже заготовили відповідний наказ главковерху Брусілову…
— Брусілов вже не главковерх. Верховним буде Корнілов! — зойкнув Керенський.
— …Корнілову! — погодився Петлюра. — І нічого поганого не буде, якщо перекидатимуться саме українізовані частини.
Керенський знизав плечима. Він дослухався до гудіння мотора на вулиці перед під'їздом.
— Я можу… дати згоду… на це, — прохрипів він і зразу залементував: — Але армія повинна іти в наступ!
— Ну от! — цілком задоволений, мовив Петлюра. — Таким чином, залишається тільки четвертий пункт: автономія!
— Ах, панове! — сплеснув руками Грушевський. — Це ж чиста софістика! Ми ж автономію проголосили, а раз і власну армію матимемо, то автономію вже практично здійснено. Олександре Федоровичу! Ви ж таки досвідчений і талановитий юрист!
Керенський ще раз знизав плечима. Йому не лишалося нічого іншого, як знизувати плечима. Раптом він здригнув — що це? З пустинної вночі вулиці почувся якийсь гуркіт. Кулемет? Ні, то по брукові цокали кінські копита. Кіннота?
Терещенко зробив крок до вікна, щоб подивитись.
— Ні, ні! — гукнув Керенський. — Не відчиняйте! Поручик! Що там таке?
Але тепер можна було розібрати і крізь зачинені вікна: за цоканням копит чувся м'який шурхіт шин. То котилась коляска «на дутиках».
За хвилину Галечко вже стала на порозі. Хоча їхала вона екіпажем, а не бігла, але груди їй рвучко здіймались.
— Прошу панство… — перемагаючи задишку, ледь вимовила хорунжеса, — але то є… певне непорозуміння… прошу, панове!
— Непорозуміння? Вони зовсім і не повставали?
— Ні, вони повстали, прошу панство… Вони роззброїли юнкерів Миколаївського училища, що хотіли були переступити їм шлях. А автомобільна колона вже обсіла банк, щоб його захопити… Тільки ж, прошу панство, вони… проти всіх!
— Що ви торочите? Як — проти всіх?
— Вони кажуть… Перепрошую, пане міністре, — звернулась Галечко до Керенського, — геть Тимчасовий уряд! Але ж вони… Перепрошую, пане презес, — Галечко звернулась до Грушевського, — кажуть також: геть Центральну Раду!
— Що?!
Тепер вже остовпіли всі.
— Прецінь, так, прошу панство! Вони заєдно гукають «геть війну!» І кажуть, — перепрошую, — коли й Центральна Рада за війну, то геть і Центральну Раду разом із Тимчасовим урядом. Перепрошую…
— Я ж казав, що це — більшовики! — зарепетував Керенський. — Він визвірився на остовпілих Грушевського, Винниченка й Петлюру: — Ось ваші… українські частини, якими ви хочете спекулювати! Машину, поручик!
— Куди ж ви, Олександре Федоровичу? — запитав Терещенко, поспіхом зводячись. — Я вважаю, що й нам усім…
Але в цю хвилину всі знову принишкли. З вулиці почулося торохкотіння автомашини — не тієї, що стояла перед під'їздом, а якоїсь іншої, що наближалась знизу, від Бессарабки.
— Мені здається, — приглушено проказав Винниченко, — вони вже їдуть тими машинами, що захопили в авіапарку…
Пополотнілий Грушевський прошепотів зовсім ледь чутно:
— Але ж… ніхто не знає, що ми тут… Може, вони проїдуть собі мимо?
Гуркіт машини вщух під вікнами. Вхідні двері внизу у вестибюлі гучно хряпнули.
— Прошу панство, — промимрила Галечко, — у двір є вихід…
— Так, так, — швидко сказав господар, — а з двору в сад, аж до Ґалаґана і на Фундуклеївську. Поки не пізно…
Та було вже пізно. По сходах хтось шпарко біг, перестрибуючи зразу через кілька східців. Потім залунали швидкі кроки по всій анфіладі, ближче та ближче: хтось поспішав десятьма залами другого поверху.
Всі закам'яніло дивились на двері. Де ж ад'ютант, де барон Нольде? Чому вони не лягають впоперек порога, щоб тілом своїм, життям своїм оборонити своїх шефів?
7
Двері розчинились. На порозі з'явилась ставна постать в офіцерському френчі. Це був штабс–капітан Боголєпов–Южин, старший офіцер для особливих доручень при командуючому військовим округом.
Шумне зітхання видерлось з усіх грудей. Це були не повстанці — свої, а зовсім чужа людина, проте в цю хвилину він і був — свій…
Офіцер виструнчився перед Керенським:
— Пане міністр! Дозволите доповісти?
— Як з повстанням? Яких вжито заходів?
— Повстання ще не ліквідовано, але всі сили гарнізону піднято. Юнкерські школи вже сполучилися з полком Богдана Хмельницького, і є надія, що діятимуть спільно. Повстання іде під більшовицьким гаслом «геть війну».
Бунт організованих дезертирів, пане міністр! Але є справи серйозніші. Накажете доповідати, чи… — Він позирнув на Грушевського, Винниченка,