Нові коментарі
У неділю у 18:53
Суки где вторая часть
Серце пітьми - Джозеф Конрад
15 листопада 2024 18:15
Шановна пані Галино, дякуємо Вам за Вашу творчість! Ми виправили вказану Вами неточність. Дякуємо за проявлену увагу. З повагою, адміністрація сайту
З Божою правдою
3 липня 2024 02:48
Щиро вам дякую за увагу до моєї казки з книги казок ''Богданія''. На кожному з двох сайтів, з якого ви могли передрукувати цю казку, у змісті
З Божою правдою
Українські Книги Онлайн » Публіцистика » Артилерія Січових Стрільців у боротьбі за Золоті Київські Ворота - Роман Дашкевич

Артилерія Січових Стрільців у боротьбі за Золоті Київські Ворота - Роман Дашкевич

Читаємо онлайн Артилерія Січових Стрільців у боротьбі за Золоті Київські Ворота - Роман Дашкевич
партизан, далі воювати, або йти додому, на схід, на придніпрянську Україну, чи на захід, у Галичину, під Польщу.

Перестав існувати Корпус Січових Стрільців, який воював за українську державність два роки. Перестала існувати Гарматна Бриґада Січових Стрільців, якої батерії воювали на всіх українських фронтах.

Командир 7-ої батерії СС пор. Чорний (пізніший полковник) вирішив зі своєю батерією, інакше кажучи з гармашами Гарматної Бриґади СС, організувати збірну батерію і йти у запілля ворога. Йому передано набої, найсильніші коні і все гарматне майно. До нього перейшли всі ті гармаші, що рішилися воювати у запіллі ворога. Інші розійшлися — хто на схід, хто на захід. 2-ий і 6-ий гарматні полки, які були приділені до Української Галицької Армії ділили з нею долю до кінця. 2-ий полк був приділений ще під Львовом до 2-го Галицького корпусу, а 6-ий полк, у складі двох далекострільних батерій і одної важкої 6-ти дюймової гавбичної батерії, був у розпорядженні Начальної Команди УГА. Це був здається одинокий полк важких гармат і гавбиць у цілій українській армії. По договорі УГА з денікінцями оба полки втратили свою назву „Січові Стрільці”. Командирів полків — сот. Володимира Зарицького і сот. Якова Бутрима усунено з команди полків.

3-ту гавбичну батерію 2-го полку прицілено до полку от. Юліяна Шепаровича, а обі легкі батерії до полку от. Ярослава Воєвідки. В цей спосіб розформовано 2-ий гарматний полк. Коли ж у районі Бершаді була армія УНР під командою ген. Павленка у І. зимовому поході, то одна легка батерія покинула УГА і прилучилася до неї. Так, що у зимовому поході було дві батерії Гарматної Бриґади СС. Друга легка батерія 2-го полку продержалася до кінця існування УГА і увійшла під командою командира полку сот. Зарицького до дивізії ген. Кравса. При переході в Карпатах на Чехи, батерія залишила гармати, а тільки з кіньми перейшла на Закарпаття, де зложила зброю. Останки 6-го важкого гарматного полку з командиром батерії сот. Катхе і пор. Олексієм зложили зброю 10 травня 1920 р. полякам.

Гарматна Бриґада Січових Стрільців, яка складалася із шести гарматних полків і мала 20 батерій, якій початок дало 12 гармашів у половині лютого 1918 р., по майже двох роках боїв за волю України перестала існувати.

Розходилися гармаші. Прощалися з гарматами, якими добували стрілецьку славу, прощалися з кіньми, які не раз серед куль несли їх на ворога, прощалися зі стрілецьким товариством. Стрілецькі гармаші! Вони віддали все, що могли, щоб у боях здобути волю Україні. Здається, небагато було такого, що могли зробити, а не зробили. Розходилися, несучи спомин про стрілецьку славу, коли їх по містах і селах вітали окликами „Слава”!. Розходилися, несучи спомин про важкі бої двох років, у яких ллялася кров ворога і своя. Розходилися, несучи із собою спомин, що жили у своїй вільній українській державі. Розійшлись зі спомином, що боронили цю державу у найлютіших боях. Несли тугу за волею, за вільною Україною, у якій жили.

Розійшлися. Просили Бога, щоб дозволив їм бути ще вояками вільної України, а коли ні, то бодай, щоб дозволив умерти вільними у своїй Державі.

Подяка

Історію Гарматної Бриґади СС написав я на підставі збережених записок, а також доповнень, які дали мені мої колишні товариші зброї.

Сердешно дякую їм за те.

Спеціально дякую Шановним: майорові Володимирові Зарицькому за його вставку: "Історія 3-ої Легкої Батерії 4-го гарм. полку СС", Степанові Брілеві за труд у справі друку, а В-ву „Червона Калина” за видання книжки.

Ген. — хор. д-р Роман Дашкевич

Куфштайн, 1965.

(Австрія).

Примітки
1

Досі не подавано військових ступенів старшин, підстаршин батерії, подавано військові ступені інших старшин: піхоти, команди СС, бо їх ступені були переведені військовими наказами. До Січових Стрільців вступав кожний, як рядовик, без огляду, який військовий ступінь мав в австрійській чи російській армії. По якомусь часі признавано чи назначувано військовий ступінь. По зорганізуванні батерії признано і старшинам батерії військові ступені. Від цього місця будуть подавані військові ступені старшин і підстаршин такі, які дані особи мали у даному часі.

(обратно)
Оглавление Перша батерія СС. Організація Галицько-Буковинського Куреня Січових Стрільців Відділ гармашів Батерія СС має гармати і коні Кростишвські семінаристи Батерія бере участь у боях Офензива на Київ У дорозі на Київ Батерія у Києві Переворот Гетьмана Скоропадського Список гармашів-старшин, підстаршин і рядовиків 1-ої батерії Січових Стрільців перед складенням зброї: Батерія СС у Запоріжців Гармаші СС у Білій Церкві Повстання проти Гетьмана Скоропадського Бій під Мотовилівкою Облога Києва Артилерійська група Гарматна бриґада Січових Стрільців Здобуття Києва У здобутому Києві Друга війна України із Совєтами Проголошення Соборности України Поділ Гарматної Бриґади СС на полки Безпорядки в Україні Бої на Лівобережжі і під Києвом Гарматна Бриґада СС у Чорному Острові Усі стрілецькі батерії у боях
Відгуки про книгу Артилерія Січових Стрільців у боротьбі за Золоті Київські Ворота - Роман Дашкевич (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: