Нові коментарі
15 листопада 2024 18:15
Шановна пані Галино, дякуємо Вам за Вашу творчість! Ми виправили вказану Вами неточність. Дякуємо за проявлену увагу. З повагою, адміністрація сайту
З Божою правдою
3 липня 2024 02:48
Щиро вам дякую за увагу до моєї казки з книги казок ''Богданія''. На кожному з двох сайтів, з якого ви могли передрукувати цю казку, у змісті
З Божою правдою
Українські Книги Онлайн » Публіцистика » Артилерія Січових Стрільців у боротьбі за Золоті Київські Ворота - Роман Дашкевич

Артилерія Січових Стрільців у боротьбі за Золоті Київські Ворота - Роман Дашкевич

Читаємо онлайн Артилерія Січових Стрільців у боротьбі за Золоті Київські Ворота - Роман Дашкевич
„єдімая недєлімая Рассія”, у якій не сміє бути і назва „Україна”. Тепер ті російські Добровольці гналися за рештками української армії, щоб знищити все, що нагадувало б самостійну чи навіть федеративну Україну. Вони не скупчували всіх своїх сил проти комуністичної Москви, але проти України. Совєти били уже тоді денікіндів і вони відступали на цілому протисовєтському фронті, та мимо цього Денікін не кинув усіх своїх військ проти Совєтів, бо він хотів передусім знищити українську армію, українську державність. Тоді виявилося з ким гет. Скоропадський укладав федерацію, якою метою мало бути відновлення „великої Росії”, як про це і було сказано у його „програмі” з 14 листопада 1918 р.

У морозні дні, по снігах відступало голодне українське військо з Проскурова на північ до Староконстянтинова. По дорозі з Проскурова до Староконстянтинова є село Пашківці і села пашківської волости. Ті села побачили, що розбита українська армія відступає. Знайшли собі якогось царського офіцера і зорганізували збройні відділи, які нападали на дорозі до Староконстянтинова на військові обози та менші відділи війська. Так, це нападали ті, яким українська армія несла „землю і волю”. Це порода тих „татарських людей”, які за княжих часів визнавали і підлабузнювались татарам і, як „татарські люди”, нападали на дружини українських князів. Татари брали в ясир і їх дітей і жінок, не помагала рабська служба у татарів. Це та сама порода, яка за гетьмана Мазепи висліджувала козацьких старшин і козаків та продавала царському урядові, як „мазепинців”. Це та сама порода, яка за часів Української Центральної Ради вислуговувалася большевикам і руйнувала свою українську державу, бо уважала, що совєти сильніші, беруть верх. Тепер пашківська волость хотіла заслужити ласки у нового пана, який ішов і здавалося — брав верх, у солдатів „Юґа Росії”, у денікінців. Нападали на останки знеможеної української армії. Прн тім старалися, щоб щось зграбувати — коня чи віз, або стягнути військовий плащ із змерзлого стрільця, а може й сорочку, який умирав у тифозній гарячці. На щастя, таких виродків, як у пашківській волості було не багато в Україні. Навпаки, багато селян голосилися до українського війська, багато селян приймали у своїх хатах ранених чи хворих українських вояків і лікували їх.

Останки придніпрянської армії, а з ними стрілецька артилерія, докотилися до Староконстянтинова. Там був зорганізований у казармах, де восени був Кіш СС, великий шпиталь для хворих на тиф, які були в обозах. Цей шпиталь залишено під доглядом лікарки др. Зірки Ткачківської.

Згідно з наказом останки армії рушили зі Староконстянтинова далі на північ. По дорозі, не траплялося більше пашківських волостей і мороз не був сильний, тільки сніги утруднювали похід. Уряд, Штаб Армії примістилися у містечку Любарі. Там стала на квартирах Гайдамацька бриґада отамана Волоха. Ті гайдамаки не мали нічого спільного зі Слобідськими Гайдамацьким Кошем, ані з пізнішим 3-им Гайдамацьким полком Запорізького Корпусу. Був це новозформований відділ.

У Любарі примістилися ще — Волинська дивізія і Юнацька школа. У Новім Мирополі й околиці примістилися Запоріжці. Корпус СС став на квартирах у Новій і Старій Чорториї. Головний Отаман С. Петлюра мав надію, що у цьому куті поміж совєтським, польським і денікінським фронтами військо відпічне, переорганізується і перечекає якийсь час.

Та так не сталося.

З грудня 1919 р. отаман Волох зі своїми гайдамаками збунтувався. Напав у Любарі на державні інституції, забрав державну скарбницю і подався до большевиків, до містечка Чуднів. Цей „татарський” чоловік хотів заслужити ласку у червоних москалів, тож не пішов сам, а зі своїми гайдамаками та із зграбованою державною скарбницею. Та ласки там не зазнав, бо і ворог гидує підлими людьми. Цей перехід Волоха з його гайдамаками до большевиків добив морально останки українського війська.

Нехай будуть прокляті оті „татарські люди” по цілій Україні, чи це люди темні, шкурники, які хотять тільки наживи, грабунку, чи Волохи, Хименки, які кричали переможній українській армії „слава” і самі служили в тій армії, але коли побачили, що українська армія побита, то у своїй підлості, зажерливості нападали на цю армію. Юда Іскаріот який був, здається, чесніший, бо після продажу Ісуса Христа повісився. Нехай будуть прокляті Волохи, Хименки, Григорієви, які декламували, що вони за „неньку Україну” готові душу віддати, але тільки як довго Україна була сильна. Коли ж побачили, що москалі, все одно червоні чи білі, сильніші від України, побігли до москалів з поклоном, щоб заслужити ласку в них, по дорозі ще крали та грабили українське військове майно. Та ласки не дослужилися, а погинули з рук ворога.

Чи воно так було тільки в українському народі? Ні, і ще раз ні! В інших народів були також подібні Волохи, і то в народів державно вироблених, які століттями мали свою державу, але зрадники у державних народів не шкодили так дуже державі, як Україні. Україна по двох століттях неволі, будувала свою державу і націю. Тож не диво, що були зради й підлості.

По зраді Волоха Головний Отаман С. Петлюра переїхав до Січових Стрільців у Нову Чорторию. Головний Отаман перебув останній вечір перед виїздом у Польщу серед Січових Стрільців. Отаман Є. Коновалець запросив, здається, до школи, деяких стрілецьких старшин на вечерю. Зійшлося біля 30 старшин. На вечерю прийшов Головний Отаман Петлюра з отам. Є. Коновальцем. Сіли за стіл. Подали вояцьку вечерю. Була це страсна вечеря. Головний Отаман не сказав під час вечері ані одного слова. Зі стрілецьких старшин ніхто не відізвався не то до Головного Отамана, але навіть до свого сусіда. Було вже вирішено, що армія УНР перестає існувати.

Уночі з 5 на 6 грудня мав Головний Отаман С. Петлюра переїхати в Польщу.

По тій страсній вечері Головний Отаман устав. Стали всі старшини на „Позір”. Це востаннє прощали Січові Стрільці свого Головного Отамана, під якого командою воювали два роки за волю України, за українську державність. Настрій був тоді а усіх наче на кладовищі, коли прощають дорогу особу.

Головний Отаман С. Петлюра від’їхав на станцію Шепетівку, а звідти на невідоме, у Польщу.

На другий день команда Корпусу СС видала наказ, що Корпус СС розв’язується. Усіх Січових Стрільців звільняється з військової служби. Кожний може сам вибирати собі дальшу долю. Кожний може вибирати: або йти у запілля ворога і як

Відгуки про книгу Артилерія Січових Стрільців у боротьбі за Золоті Київські Ворота - Роман Дашкевич (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: