вимагає зараз неможливої, неприродньої для сучасної доби уваги до себе. Він хоче, щоб спинились поїзди, заніміли радіо, завмерли динамо і всі рушили дивитись на його картину – автодафе, крематорій, у якому спопелився він сам. Може, це виглядає й не по товариському, може, для вас це виглядає й просто, як провокація, але я не сантиментальний чоловік й не дозволю собі… Ет, що там!.. Справа починає набирати небезпечного характеру, і я скажу по щирості, боюся я за вас, Абрик. Я не маю права не попередити людину, коли вона йде по принадному зеленому килиму трясовини. Не думайте, хороша моя, що я, як боягуз, чи шкурник, користуюся з нагоди чи відсутності П. й наклепую вам на нього, – я ще більше був би радий сказати це в його присутності, бо я не боюсь дивитися небезпеці просто в вічі. На мою думку, не треба говорити хворому, засудженому на смерть, що він ще буде жити сто літ, коли він сам знає, що кінець за плечима. Тоді бо він ще більше буде мучитись, перестане вірити людям, навіть своїм близьким, стане підозрілим і всюди бачитиме зраду… Мила Абрик, звідси виросте і хороблива ревність… Ревність тих людей, що хотять ще жить, і до тих людей, що будуть жить. Живий бо живе і бореться за життя за своє і всяке життя, що не йде в шкоду другому. Через те я вас і перестерігаю, Абрик. Я зрозумів, що межи вас сьогодні трапилось якесь серйозне непорозуміння; якась серйозна подія, якийсь зрив і злам у ваших відносинах, – я це передбачав. Більше того, я знав що П. виб’ється із своєї, хоч і не глибокої колії, і накоїть неможливих дурниць. Оскільки ж ви не маленька дитина, я сигналізую небезпеку і простягаю вам руку допомоги, колись ви скористаєтесь. Свого товариша я не ошукую й не зраджую його, бо не переслідую жадної егоїстичної мети, а лише виконую обов’язок там, де я переконаний, що не помиляюся…
– Ви просто жорстокий і сухий чоловік, а може, ще й заздрісний, – раптом перебила мене на півслові Абрик, – скажіть іще раз і востаннє, яка зараз година, і я лягаю спати!
– Ви помилились, одначе, у моїх намірах, – досить спокійно відповів я дівчині, – зараз пів на першу і лягати справді пора. Я тільки з вашого дозволу почитаю трохи…
– Будь ласка. Але… Не вважайте, що П. ревнує мене до вас, – це мені здалося… Або, в усякім разі, – це не ревність.
– Глибоко в цім переконаний…
Ми більше не перемовилися й словом. Виспавшись удень на кленовому листі, – я спати не хтів і ще довго читав. Абрик, здається спала, а П. не з’являвся цілу ніч.
Микола Скуба
Народився 6.12.1907 р. в с. Горбове на Чернігівщині. Рано почав читати. У 1921 р. вступив до Новгород-Сіверської семирічної школи. Після закінчення школи М. Скуба вступив до Київського кооперативного інституту. Опісля переїхав до Харкова, працював у газетах і видавництвах. У 1931–1932 рр. служив в армії у Дагестані.
У 1933 р. М. Скуба знову в Києві. Працює у видавництві «Молодий більшовик». Належав до літературних організацій «Молодняк» та «Нова генерація».
З 1925 р. вірші М. Скуби з’являються на сторінках газет і журналів «Комсомолець України», «Молодий більшовик», «Глобус», «Молодняк». Видав збірки поезій «Перегони» (1930), «Демонстрація» (1931), «Пісні» (1934), «Нові пісні» (1935). У 1937 р. підготував збірку «Сопілка», але поета арештували і книжка не вийшла.
Заарештували М. Скубу 12.09.1937 р., а вже 23.10.1937 р. його засудили до розстрілу. Вирок виконали у Києві 24.10.1937 р.
Весняне Знову стан, сміх і знову промені, А по-весняному гармошка знов — Налила весни вина у кров мені і жаги у кров. Знаю сам, що я уже закоханий Та не знаю хто вона така і палахка серце в п’янім тьохканні і чогось чека.