Пацифікація - Автор невідомий
Коли військо входить до села, воно реквірує збіжжя, молоко, хліб, яйця і городо пішу, очевидно, без заплати. Громада, ;ю якої прийдуть такі «гості», мусить платити ні тільки за харчі і папиткн, але шо давати на «тютюн». Деякі нещасні села були рей доваиі військом по три і по чотири рази. Ук|>аїнці говорили мені, що страхіття, як попи перебули за посді.ишх чотирнацять днів, — польські війська почали свої карн: експедиції при кінці іи'ікчши — неревшпають всі лиха, яких вони зазнали підчас світової війни або підчас: |юсійсько-иолі>ської війни з 1820 року».
Польська мілітарна акція була помстою за систематичну кампанію терору ведені країнськпми конспіраторами проти польської приватної власности. Ця кампанія почалася у червні місяці ц. р. але досягла наїївисшого розвитку в серпні та вересні. Подекуди це носить характер виразної подібності! до виступів проти англійських земельниї власників іі Ірландії у so-тих роках минулого століття.
Стаиікіїїіие 'українців — каже кореспондент — е ще тим некорисне, що хоч вони творять найбільшу національну меншість в Евроиі, вони не мають нікого,- хто боронив би їхніх прав перед Ліґою Народів. Німецька національна меншість, наприклад, що живе на ПІлігку або в поліськім коридорі, може ]>ахувагп на Німеччину як заступника своїх справ не]м'д Ліґою Націй. Але українські жалоби до Ліги Націй постійно опиню. вилися їв коші, тому що.нема нікого в секретаріяті Ліґп, в Женеві, хто займався б як-небудь цими людьми. Можливо, каже кореспондент, що ця нездібність українців здобути в Лізі Націй послух для своїх жалоб, а також віддалення Східної Галичини від західної Европн додали відваги польським військовим лідерам, що вони можуть допускатися безкарно насильства в цій провінції.
Ніхто не може робити закиду польському урядови з того, що він вислав чотири ескадіюнн кавалерії до Галичини, шобп поборювати терористичну кампанію, коли показалося, що цивільна влада не здібна завести порядок. Але варварське поведення жовнірів .иідчяс їхньої ^пацифікації» обурює почування українських селян до такої міри, що в цілій Східній Галичині панує небезпечний. дух неспокою. В теперішнім часі хвиля пожарів припинена, за винятком окремих випадків одного-двох вогнів. Але ненависть до польської влади зросла тепер серед українських селян наслідком TaUUC варварських методів до того, що не буде легко її усунути».
Американський кореспондент про „пацифікацію'' Negley Farson, кореспондент кількох американських часописів, розповідав в ню-йорськім тижневику «The Nation» з 7. І. 1931. р. про свої вражіннн з побуту в с. Гаї, біля Львова, та з поліційної станиці у Львові. Подаємо переклад частини статті.
«Все вийшло з того, що я легковірно скористав із запрошення польського амбасадора в Вашингтоні, який сказав, щоб кореспонденти аме риканських часописів самі поїхали, коли хотять, до Східньої Галичин» і переконалися як мало правди є в повідомленнях про польські звірства підчас «пацифікації» української моньшини.
«Це приняття запрошення впакувало мене на. поліційну станицю, де я перебув пять годин муки політичного переслухання, яке, хоч ведене в вишуканою чемністю, скінчилося на тому, що мене від тої хвилі не покидали шпигуни. Між ними була одна погана дівчина, яка лазила за мною по вулицях Львова і сиділа перед дверми ресторану, коли я'йшов їсти, і псувала мені ввесь апетит».
Далі пише він про те. що бачив у селі Гаях, під Львовом.
«Багато селян було на дворі, загортаючи спої хатки в соломині «овер-ковти» (загату)... Розмовляв із ними. Так. жовніри були на селі. Збили Загато народу. Хлопці втікали з ома іі ховалися в лісі, але кавалерія ви-полошила їх як перепелиць. і>ноіі били. Одного. Тютька, вбили».
«В селі Гаях зібрав я докладну історію про замордовання Михайла Тютька, який номер is. жовтня під побою польськими кавалеристами. Мене заарештовано. Тібїьнк поляки кажуть, «поставлено під нагляд», в селі Гаях, опісля перевезеш» па простому возі з соломою до головної дороги і під поліціїпіою ескорте.ю назад до Львова, де наступного дня. коли
Дах 0ЛИНШ1ИІІ, ікідіравлошіїі багнетами Н-иіт.т. з нутра). ФільнАрок о. о. Васнліііїн у 'Зеленій, mm. Г>учач.
власти вже знали, що я довідався про правдивий стан річи щодо замор-дування Тютька, — потвердили його смерть, -але сказали, що він помер од «серцевого удару». «Я маю докази, що ще" одна особа померла від побиття, в поблизкій окрузі».
«В розмові зі мною Митрополит Шеитицький, голова- уніятської церкви у Львові, якого Пастирський Лист польська влада сконфіскувала 10. листопада, сказав, що найменню трьох селян згинуло від ночував брутального побиття польськими салдатами.
«В Юрському шпиталі у Львові, охороненому мурами, як належному до митрополитанського церковного подвірря бачив я одинацять селян, яких тіло було змасакрованс на шматки. Ці жертви лежать уже нятий тиждень, а коло них ходять милосердні сестри».
Кореспондент описує далі що українських селян пеі>еслідують наче диких звірів, і те як бють селян, а навіть жінок і дітей священиків. «Було лише небагато з багатьох сел. щоб до них не «завітали» 'жовніри. Один чоловік шістидееяти двох років розповів мені, як кавалерія в'їхала до його села женучи селян перед собою м'ов худобу. Селян загнали до клуні, де двадцять чоловіків поклали через лавки та били грубими палицями. Деякі з них дістали двісті ударів. Коли хто зомлівав його оживлювали зимною водою та далі батожили. Ще пятьдесят селян приходили до цього шпиталю на лік^вйння своїх ран. Сотки инших лежать по віддалених селах, не маючи змоги користуватися медичною допомогою, бо українські лікарі, які пробували прийти до них, були арештовані. Так фактично стоїть справа».
Своє оповідання Фарсон кінчає сливами:
«Фактом є, що проти всіх тих людей немає ніякосінькоґо обвинувачення. їх Польща лише пацифікувала».
Англійські парляментарі в обороні українського
народу.
Петиція в імені української, меншини в Польщі.
До п. Sire Eric Drummond, головного секретаря •Союзу Народів, Женева. ВИ. П. — —
Ми, підписані члени бритійськоґо парляменту, просимо вас предло-жити Раді Союзу Народів наступну петицію щодо порушення та небе»-иеки дальшого порушування договору, підписаного Польщею, Центральними та Союзними Державами 29. червня 1919. р. та заґвараитованого
Союзом Народів.
З огляду на наглість справи, ми пропонуємо, щоб негайно скликано Комітет Трьох для розгляду змісту цієї петиції, згідно з третьою резолюцією, принятою Радою Союзу Народів на 51. засіданні.
Далі закликаємо вас зажадати безстороннього розсліду цих фактів.
Нові