Нові коментарі
15 листопада 2024 18:15
Шановна пані Галино, дякуємо Вам за Вашу творчість! Ми виправили вказану Вами неточність. Дякуємо за проявлену увагу. З повагою, адміністрація сайту
З Божою правдою
3 липня 2024 02:48
Щиро вам дякую за увагу до моєї казки з книги казок ''Богданія''. На кожному з двох сайтів, з якого ви могли передрукувати цю казку, у змісті
З Божою правдою
Українські Книги Онлайн » Наука, Освіта » Науково-практичний коментар Кримінально-виконавчого кодексу України - Колектив авторів

Науково-практичний коментар Кримінально-виконавчого кодексу України - Колектив авторів

Читаємо онлайн Науково-практичний коментар Кримінально-виконавчого кодексу України - Колектив авторів
злочин він ще не був засуджений).

Ця процедура заснована на певному порядку, передбаченому КПК Украї­ни і тим самим визначає процесуальне становище засудженого у розгляну­тих ситуаціях. Стаття 4101 КПК України встановлює лише одну підставу для тимчасового залишення або переведення засудженого з установи виконан­ня покарань до слідчого ізолятору — це необхідність провадження слідчих дій у справах інших осіб (тобто, де засуджений може бути свідком, потерпілим тощо).

Однак необхідність участі засудженого у провадженні процесуальних дій по іншій кримінальній справі може виникнути не тільки в період попередньо­го слідства цієї справи, а й після направлення її до суду. Тому цілком законо­мірним є те, що зі змісту ст. 4101 КПК України випливає ще одна підстава для тимчасового залишення або переведення засудженого з установи виконання покарань до слідчого ізолятора — необхідність його участі в судовому розгля­ді справи про злочин, вчинений іншою особою.

2. Питання тимчасового залишення засудженого або його переведення до слідчого ізолятора вирішується слідчим або органом дізнання і тільки за санкцією прокурора або за постановою суду, залежно від того, якою необхідністю викликана ця нагальна потреба.

Санкцію на такі дії може дати прокурор Автономної Республіки Крим, об­ласті, прокурор міста Києва, а також прирівняні до них прокурори, заступник Генерального прокурора України та Генеральний прокурор України.

3. Закон встановлює терміни, в межах яких засуджений з вищеназваних підстав може бути тимчасово залишений або переведений до слідчого ізоля­тора.

Якщо підставою є необхідність провадження слідчих дій у справах інших осіб, то засуджений може бути залишений чи переведений до слідчого ізоля­тора на термін:

— до двох місяців — за санкцією прокурора Автономної Республіки Крим, області, прокурора міста Києва, а також прирівняних до них прокурорів;

— до чотирьох місяців — за санкцією заступника Генерального прокурора України;

— до шести місяців — за санкцією Генерального прокурора України.

Після їх закінчення засуджений повинен бути направлений до місця від­бування покарання, подальше його тримання у слідчому ізоляторі не допуска­ється.

4. Якщо підставою є необхідність провадження за участю цього засудже­ного слідчих дій у справі про злочин, вчинений ним самим, та у зв’язку з роз­глядом в суді цієї справи, залишення чи переведення здійснюється на загаль­них підставах, а саме — шляхом обрання щодо такого засудженого міри за­побіжного заходу у виді взяття під варту, що чітко передбачає ст. 4 Закону України «Про попереднє ув’язнення». Така особа у встановленому зако­ном порядку притягується до кримінальної відповідальності, а потім щодо неї обирається міра запобіжного заходу, в тому числі і взяття під варту. Кри­мінально-процесуальний кодекс України передбачає обрання цієї міри за­побіжного заходу в разі порушення кримінальної справи за новий злочин відносно особи, яка відбуває покарання у виді позбавлення волі (статті 148, 155, 1652). Присутність засудженого при цьому не обов’язкова, вона необхід­на лише у випадку, коли така особа перебуває на волі (Постанова Плену­му Верховного Суду України № 4 від 25 квітня 2003 р. та ч. 4 ст. 1652 КПК України).

Іншого порядку переведення чи залишення засудженого у слідчому ізоля­торі (без обрання міри запобіжного заходу у виді взяття під варту) діючим за­конодавством не передбачено.

5. Через слідчий ізолятор здійснюється доставка засуджених з установ виконання покарань до суду, вирок відносно яких вступив у законну силу. Конвоювання підсудних (засуджених) здійснюється військовими частинами і з’єднаннями внутрішніх військ МВС України за місцем їх дислокації заліз­ничним, повітряним, водним та автомобільним транспортом. В окремих ви­падках (зокрема, коли у даному пункті немає військових частин (підрозділів) внутрішніх військ, ці завдання виконуються силами органів внутрішніх справ або службою охорони виправної колонії (Інструкція про порядок кон­воювання та тримання в судах підсудних (засуджених) за вимогою судових органів, «Службова книжка молодшого інспектора відділу охорони виправ­ної колонії»).

6. Якщо підставою залишення або переведення засудженого до слідчого ізолятора є притягнення його до кримінальної відповідальності та обрання щодо нього міри запобіжного заходу у виді взяття під варту (з огляду на не­обхідність провадження за участю цього засудженого слідчих дій у справі про злочин, вчинений цією ж особою чи у зв’язку з розглядом в суді справи про цей злочин), строки тримання у слідчому ізоляторі визначаються КПК України.

7. Стаття 156 КПК України встановлює, що тримання під вартою під час досудового розслідування не повинно тривати більше двох місяців. Коли у тер­мін, передбачений ч. 1 цієї статті, розслідування справи закінчити неможливо, а підстав для скасування чи заміни запобіжного заходу на більш м’який немає, він може бути продовжений:

1) до чотирьох місяців — за поданням, погодженим з прокурором, який здійснює нагляд за додержанням законів органами дізнання і досудового слід­ства, або самим цим прокурором, суддею того суду, який виніс постанову про застосування запобіжного заходу;

2) до дев’яти місяців — за поданням, погодженим із заступником Генераль­ного прокурора України, прокурором Автономної Республіки Крим, області, міст Києва і Севастополя та прирівняних до них прокурорів, або самим цим прокурором у справах про тяжкі й особливо тяжкі злочини, суддею апеляцій­ного суду;

3) до вісімнадцяти місяців — за поданням, погодженим з Генеральним про­курором України, його заступником, або самим цим прокурором в особли­во складних справах про особливо тяжкі злочини, суддею Верховного Суду України.

Якщо ці терміни закінчилися (і не продовжені у встановленому цим Ко­дексом порядку), орган дізнання, слідчий, прокурор зобов’язані негайно звіль­нити особу з-під варти. Аналогічно повинен вчинити і начальник місця до- судового ув’язнення — негайно звільнити з-під варти обвинуваченого, щодо якого постанова судді про продовження строку тримання під вартою на день закінчення строків тримання під вартою не надійшла (частини 1, 2, 6 ст. 156 КПК).

8. Коли засуджений залишається у слідчому ізоляторі через необхідність його участі в судовому розгляді справи про злочин, вчинений іншою особою, термін його тримання обмежується періодом розгляду справи в судовій інстан­ції

Відгуки про книгу Науково-практичний коментар Кримінально-виконавчого кодексу України - Колектив авторів (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: