Оповідання - Васильченко С. В.
Сюжет оповідання виник у Васильченка в перші роки вчителювання, що засвідчують «Записки вчителя», зокрема занотована там розповідь «Вечірка»: «Мені кинулась у вічі своєю дитячою щирою веселістю, дзвінким сміхом та цікавістю чорноокенька гарненька дівчина-підліток. Після узнав я, що то теж колега, вчителька церковної школи, через що її і звали тут усі «божественною вчителькою»... Якось пришилось їй побувати на спектаклі, що грав у недалекому містечку гурток аматорів. Гра зробила таке враження на дівчину, що, вернувшись додому, затіяла вона зробити щось подібне з своїми учнями у себе на квартирі. Вечором, як позіходились до неї ночувати школярі та школярки, вона вимазала собі і усім мордочки у сажу, повдівала їх у простині та одіяла, понамотувала тряп’я на голови і вчинила «спектакль» (од. зб. 26).
У першодруку оповідання закінчувалось словами: «Розігнавши школярів по домівках, о. Лука розбудив сторожиху Сусану, поговорив трохи з нею, потім сів на свою бричку і поїхав».
У збірці 1915 р. письменник змінив кінцівку, надавши оповіданню гумористичного колориту. Цей варіант оповідання передруковувався у всіх наступних виданнях.
Подається за вид.: Васильченко Степан. Повна збірка творів, вид. 3, т. 1, с. 122-130.
ЦИГАНКА
Вперше надруковано в газ. «Рада», 1910, 27-31 жовтня, під заголовком «Циганка (З шкільного життя)» за підписом «Панасенко». В кінці публікації позначено: «Ічня. Сент. 1910 р.» Окремим виданням вийшло 1911 р. у Катеринославі. Увійшло до збірки «Оповідання» (1915). Редакція 1911 р. зазнала істотних змін у порівнянні з першодруком: скорочено окремі сцени та епізоди, внаслідок чого композиція стала стрункішою, зроблено доповнення за рахунок зовсім нового розділу (починаючи від слів «Ніхто в школі не мав стільки прізвищ...» і до слів «Прокидаючись ще в постелі...»), що значно поглибило характеристику образу Піхтіра. Остання редакція, на відміну від попередньої, не торкнулася змісту твору та його композиції. Були зроблені лише незначні лексичні та стилістичні правки з метою домогтися виразнішої художності малюнка. Всі наступні видання здійснювались на основі другого тому «Повної збірки творів», який побачив світ 1927 р.
«Циганка» належить до тих поодиноких творів письменника, що здобули позитивні відгуки критики у дожовтневий час. У рецензії на катеринославське видання, яка друкувалася на сторінках газети «Рада» 1912 р., 17 березня, вказувалося, що Васильченко в молодій українській літературі має цілком окреме, своє власне місце. Відзначалися спокійний, не завжди об’єктивний, але щирий, сердечний тон його оповідань, позбавлений нервозності, рефлексій письменників-декадентів, звичайність і в той же час цікавість сюжету, вміння знайти відповідні барви, котрі засвідчували неабиякий артистичний смак і художнє чуття письменника. А в рецензії на збірку Васильченка «Оповідання» 1915 р. М. Могилянський назвав «Циганку» «справжньою поемою селянської школи» (газ. «Речь», 1916, 11 січня).
Готуючи цей твір до друку у радянський час, С. Васильченко написав до нього таку примітку: «До революції був заведений такий порядок, щоб дівчата з хлопцями разом у одній школі не вчились. Народні однокласні школи поділялись на дівчачі й хлопчачі. Двокласові сільські школи були тільки для хлопців. Тільки іноді дозволялося в старші групи двокласної школи приймати і дівчат. В цьому оповіданні проводиться та думка, що од того не тільки немає ніякої шкоди, а навпаки - шкільне життя стає для учнів жвавішим, веселішим, більш яскравим, коли учаться в йому дівчата й хлопці» (од. зб. 358).
Подається за вид.: Васильченко Степан. Повна збірка творів, вид. 3, т. 2, с. 47-98.
У ПАНІВ
Вперше надруковано в газ. «Рада», 1910, 25 грудня, під назвою «В панів (Різдвяне оповідання)». Увійшло до збірки «Ескізи».
До сюжетної основи першодруку оповідання включена нова частина, яка виникла на основі епізоду про сліпого кобзаря Олеська з раніше написаного оповідання «На хуторі» («Рада», 1910, 26 квітня): «Потім згадували вони ще про якогось сліпого скрипаля Олеська. Дорогий був той чоловік - Олесько, хоч часто п’яний валявся з своєю скрипочкою по бур’янах та ровах. Гірке було життя Олеськове. Усі бачили, та ніхто не чув, щоб жалівся він на нього коли словами. Словами він міг тільки попрохати собі у добрих людей чого-небудь, коли був тверезий, та голосно лаятися, як був п’яний. Своє ж горе, свої жалі оддавав він де-небудь на безлюдді живій струні, а струна уже голосно плакала і далеко односила Олеськову тугу. Не раз серед глухої ночі будила людей пекуча струна, і тоді люди казали, що то десь під тином проснувся Олесько та й засумував.
Іде, бувало, Олесько степом, сяде один собі край битого шляху, поставить біля себе пляшину з горілкою, щільно, мов дитину, притулить до грудей свою скрипку, схилить низенько до неї свою пропащу головоньку - і заплачуть, заквилять струни, немов у тій скрипці озивається живе Олеськове серце. І бачили люди, що плакав тоді Олесько своїми незрячими очима. І плакали разом з ним чужі люди, що проїжджали мимо нього степом.
Такий був гіркий п’яниця, бездімний бурлака сліпий Олесько. Пером земля йому... Замерз в хуртовину, як п’яний вертався з весілля з чужих хуторів».
Редакція оповідання «В панів» 1911 р. художньо досконаліша порівняно з першодруком, і тому лише з незначними змінами вона передруковується у всіх наступних виданнях.
Подається за вид.: Васчльченко Степан. Повна збірка творів, вид. 3, т. 1, с. 63-70.
В ХУРТОВИНУ
Вперше надруковано в газ. «Рада», 1911, 6 січня. Ввійшло до збірки творів «Оповідання» (1915).
У збірці 1915 р. порівняно з першодруком зроблена незначна стилістична правка, змінено ім’я та по батькові старшини - Каленика Кириловича на Василь Миронович. У збірці 1924 р. письменник на початку оповідання ввів пряму мову чорта і цим увиразнив перехід до розмови про нічних мандрівників - старшини та писаря. У «Повній збірці творів» авторська правка значніша. Скорочено на початку оповідання пряму мову старшини: «- Чорт, це така погань, що в дорозі його не треба згадувати: або обламає, або обмарить - а так не минеться». Після слів: «Щось дмухнуло під самим носом у старшини - сірник погас... другий, третій» випущено рядки: «...старшина озирнувся: - Так, ніби якийсь дідько навмисне гасить». У фразі «Писар, закутуючись у кожух, поволі лічив», він робить уточнення «спокійно поволі лічив». А до звертання «- Антоне Агафоновичу!» додає: «Та що ж це ви?! - промовив з докором старшина».
Подається