Нові коментарі
15 листопада 2024 18:15
Шановна пані Галино, дякуємо Вам за Вашу творчість! Ми виправили вказану Вами неточність. Дякуємо за проявлену увагу. З повагою, адміністрація сайту
З Божою правдою
3 липня 2024 02:48
Щиро вам дякую за увагу до моєї казки з книги казок ''Богданія''. На кожному з двох сайтів, з якого ви могли передрукувати цю казку, у змісті
З Божою правдою
Українські Книги Онлайн » Класика » Оповідання - Васильченко С. В.

Оповідання - Васильченко С. В.

Читаємо онлайн Оповідання - Васильченко С. В.
стильовою манерою оповідання співзвучне «На край света» І. Буніна.

Готуючи збірку оповідань 1915 р., С. Васильченко зробив суттєві скорочення, що значно підвищило мистецький рівень твору. Зокрема, письменник опустив порівняння, які порушували наростаючу динаміку дії, а відтак - послаблювали трагізм ситуації.

 

«Рада»

 

Незвичайний гук і гомін стоїть над селом, не полохливий гомін пожежі і не важкий, спокійний, як шум моря, гомін ярмарку,- інший якийсь гомін, що ще здаля будить у людини смутний і хвилюючий настрій.

 

«Оповідання», 1915 р.

 

Незвичайний гук і гомін ярмарку,- інший якийсь гомін, що ще здаля будить у людини смутний і хвилюючий настрій (с. 205).

 

Скорочено зайві варіації раніше вже художньо відтворених подібних ситуацій.

 

«Рада»

 

Сколихнулось море і схвилювалося, забрязгали збруєю, заголосили дзвінко і голосно баби, підняли плач діти, що до того спокійно гралися собі, не звертаючи ні на що уваги. Люди спліталися в обійми і так надовго завмирали. Серед гомону чулося дзвінке цілування, окремі виголоси: прощайте! не забувайте! споминайте!

Деякі нахилялись додолу і цілували землю. Інші молились на церковцю і примовляли.

- Прощай і ти, наша свята церковця! - вже нам більше не молитися в тобі!

 

«Оповідання», 1915 р.

 

Сколихнулось море і схвилювалося (с. 207).

 

Або:

 

«Рада»

 

Поселенці виїхали на гору. Все село стояло перед ними як на долоні: в зеленій траві, в білому цвіту, в золотому промінні.

З крайнього возу зскочив раптом чоловік, розхристаний і заплаканий, побіг назад по дорозі в село. Потім упав крижем на моріжок і уткнувся лицем в землю.

Два чоловіки злізли з воза, підійшли, взяли його за руки і повели назад.

- Не можу! не можу! - насилу вимовляв, схиливши голову на груди, розхристаний і п’яний чоловік.

В селі гуртками розходилися по домівках люди, заплакані, зворушені, і голосно розмовляли.

Село здавалось напівпокинутою пусткою.

 

«Оповідання», 1915 р.

 

Поселенці виїхали на гору. Все село стояло перед ними як на долоні: в зеленій траві, в білому цвіту, в золотому промінні.

В селі гуртками розходилися по домівках люди, заплакані, зворушені, і голосно розмовляли.

Село здавалось напівпокинутою пусткою (с. 208).

 

Подається за вид.: Васильченко Степан. Повна збірка творів, вид. 3, т. 1, с. 187-195.

 

 

ПАЦАНОК

 

Вперше надруковано в газ. «Рада», 1910, від 18 квітня, під назвою «Пацанок. Великоднє оповідання». Увійшло до збірки «Оповідання» (1915). Порівняно з першодруком оповідання зазнало істотних змін, спрямованих на посилення загального реалістичного звучання твору.

 

«Рада»

 

Вирізалися в небі золоті ріжки місяця і тихим боязким промінням бризнули на похмурі стіни і ржаві грати низенької обшарпаної тюрми.

 

«Оповідання», 1915 р.

 

Вирізались в небі перші зірки над низенькою обшарпаною тюрмою (с. 136).

 

Або:

 

«Рада»

 

В маленьке віконце, густо переплетене гратами, ледве пробивалося проміння місяця і білою картчастою хустинкою лежало на стіні.

 

«Оповідання», 1915 р.

 

В маленьке віконце, густо переплетене гратами, заглядало зоряне небо (с. 137).

 

Як бачимо, С. Васильченко знизив дещо піднесено-романтичну тональність, яка відповідала змістові суто великоднього оповідання і ставала зайвою при реалістичному письмі. Зіставлення обох варіантів оповідання свідчить про відчутне зростання письменника як майстра художнього слова.

Подається за вид.: Васильченко Степан. Повна збірка творів, вид. 3, т. 1, с. 111 - 121.

 

 

НА ХУТОРІ

 

Вперше надруковано в газ. «Рада», 1910, 25 квітня. Ввійшло до збірки творів «Оповідання» (1915).

У першодруку новели «На хуторі» є цікавий епізод про сліпого кобзаря Олеська, який композиційно випадав із новели. Письменник відчув це і розгорнув його в окремий твір «У панів» («Рада», 1910, від 25 грудня). У збірці «Оповідання» (1915) новела «На хуторі» друкується без епізоду про сліпого скрипаля Олеська.

Подається за вид.: Васильченко Степан. Повна збірка творів, вид. 3, т. 1, с. 223-228.

 

 

ВЕЧЕРЯ

 

Вперше надруковано в педагогічному журналі «Світло», 1910, № 4, с. 50-54. Увійшло до збірки «Оповідання» (1915).

З самого початку вчителювання (1898-1904 рр.) С. Васильченко почав вести щоденник «Записки вчителя», куди занотовував життєвий матеріал - факти й події з учительського і селянського життя. Матеріал цього щоденника став основою для багатьох пізніших художніх творів, зокрема для оповідань «Вечеря», «Вова», «Божественна Галя», «З самого початку». Подаємо відповідний уривок щоденникового запису:

«Був святий вечір - перша кутя. У кватирі Гриця горіла перед іконою лампадка, і трохи уютніше робилося в учительській непривітній пустці-кватирі. Гриць ходив, зложивши руки на грудях, з угла в угол, задумавшись. Завтра веселе свято, а тут скрута, нужда, самотина» (од. зб. 26).

Одна з нотаток щоденника дає змогу простежити також, як письменник добирав назву оповідання: «Вечеря? Вечеря. Свята? Обидва звеселіли і, звісно, засміялися. Вечеря?». Останнє слово підкреслене автором. Назва дає ключ до розуміння основної ідеї твору - не лише засудження нужденного становища сільських вчителів, а й ствердження високих моральних якостей народного характеру, носієм яких в оповіданні постає шкільний сторож дід Гордій.

Подається за вид.: Васильченко Степан. Повна збірка творів, вид. 3, т. 1, с. 56-62.

 

 

ВОВА

 

Вперше надруковано в газ. «Рада», 1910, 8 серпня, під заголовком «Антін Вова». Увійшло до збірки «Оповідання» (1915) під назвою «Вова». В іншій редакції російською мовою твір був надрукований під заголовком «Не устоял (Из жизни народного учителя)» в «Киевской газете», 1903 р., 19 грудня, за підписом С. Панасенко. Це перше друковане оповідання С. Васильченка. Наводимо його повністю.

 

 

НЕ УСТОЯЛ

 

(Из жизни народного учителя)

 

I

 

В квартире сельского учителя, в углу на дряхлом столике горела маленькая лампа, едва освещая голые стены, дощатую кровать и ветхие стулья.

Учитель надевал пальто, собираясь уходить. В коридоре заскрипели мерзлые сапоги, и в дверях, окруженный клубами пара, появился училищный сторож Онисько. Крякнув от

Відгуки про книгу Оповідання - Васильченко С. В. (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: