Оповідання - Васильченко С. В.
За сюжетом оповідання «Свекор» С. Васильченко у радянський час написав однойменну дитячу п’єсу, яка публікувалася в журналі «Нова громада» (1924, № 36). Цього ж року у видавництві «Книгоспілка» п’єса вийшла окремою книжкою.
Подається за вид.: Васильченко Степан. Повна збірка творів, вид. 3, т. 1, с. 260-265.
КОРОЛІВНА
Вперше надрукована в газ. «Рада», 1911, 18 листопада, під назвою «Королівна (Школярська пригода)». Увійшло до збірки «Оповідання» (1915).
Готуючи оповідання до видання у збірці 1915 р., С. Васильченко зробив деякі скорочення. Зокрема, зняв зайву конкретизацію думок героя на початку твору: «Тепер тілько за все літо стала передо мною думка: що ж, справді, робити мені з тією осоружною географією?» Письменник органічніше поєднує також авторську мову з внутрішнім монологом героя. Порівняймо:
«Рада»
Мені здається, що я розумію його тугу... Знаю я, чого осмутнів ти, зелений гаю: б’ють тебе недосвіти, зоряниці в’ялять зимною росою ~. Знаю... Так то, гаю... В кожного своя печать...
«Оповідання», 1915 р.
Вітерок зимно студить, стиха шепоче, журбу в полі розвіває... Знаю я, чого осмутнів ти, зелений гаю: б’ють тебе недосвіти, зоряниці в’ялять зимною росою ~. Знаю... (с. 67)
Цей варіант і увійшов до третього видання Повної збірки творів.
Подається за вид.: Васильченко Степан. Повна збірка творів, вид. 3, т. 1, с. 71-80.
ЧАРІВНИЙ МЛИН
Вперше надруковано в газ. «Рада», 1911, 25 грудня, під заголовком «Чарівний млин (Святковий жарт)». Увійшло до збірки творів «Оповідання» (1915).
Порівняно з першодруком у виданні 1915 р. Васильченко зробив деякі скорочення. Наведемо найхарактерніші:
«Рада»
Ярошенкові немов світ свінув...- Та що ти, справді, колода яка? - щось шепнуло йому...
«Оповідання», 1915 р.
Ярошенкові немов світ свінув... (с. 196).
«Рада»
- Нахал, мужик…- крикнула вона йому у слід.
Ярошенко спинився на півдорозі:
- То подякуйте своєму дідькові, а мене нема чого лаяти! - кинув він, озирнувся і подався далі.
«Оповідання», 1915 р.
- Нахал, мужик...- крикнула вона йому вслід» (с. 199).
На свої оповідання письменник часто одержував позитивні відгуки. Один з них - лист читачки М. Войцеховської стосувався саме «Чарівного млина». Лист засвідчував, що мала проза письменника подобалась молоді і від нього вже чекали більших прозових форм: «Прочитала десятків зо два різдвяних (російських, польських, українських) оповідань і ні від одного не віє таким ароматом молодості, ні одне не обплутує тебе немов сіткою такою тонкою, ажурною, жартівливістю, як Ваше. І до Вас одного захтілося написати листа з подякою». У цьому ж листі читачка просить, щоб Васильченко написав великий роман, в якому підніметься на «весь свій зріст»: «...напишіть роман, гарний, тургенівський, в м’яких тонах роман, з життя нашої інтелігенції, якого не дасть Винниченко, бо це не його жанр, якого, мабуть, не діждемось од Коцюбинського.
Ви ж знаєте попів, учителів, літераторів - хіба Вам цього матеріалу мало?» А в кінці дописано: «Не забувайте, що Ваша сила не в тенденційності, а в об’єктивному повістярстві. Не забувайте своїх плюсів: 1) одухотворений імпресіоністський пейзаж; 2) тонкий інтимний гумор («В тінях липневої ночі», «Хуртовина»)» (од. зб. 483).
Подається за вид.: Васильченко Степан. Повна збірка творів, вид. 3, т. 1, с. 177-186.
УВЕЧЕРІ
Вперше надруковано в газ. «Рада», 1912, 29 січня, під заголовком «Увечері (Силуети)». Увійшло до збірки «Оповідання» (1915).
У виданні 1915 р. С. Васильченко скоротив зайву деталізацію обставин, за яких паненятко хоче теж подивитися виставу: «Спинився біля одного товариша, став стиха прохати.
Той припав до щілинки й - занімів. Скільки не благав його хлопчик, сіпав за штани, тяг на ногу,- він не повертав уже голови, тільки одмахувався рукою».
Без цих рядків оповідання увійшло до третього видання «Повної збірки творів» С. Васильченка.
Подається за вид.: Васильченко Степан. Повна збірка творів, вид. 3, т. 1, с. 209-215.
ДОМА
Вперше надруковано в газ. «Рада», 1912, 25 березня, під назвою «Дома (Малюнок)». Увійшло до збірки «Оповідання» (1915).
Порівняно з першодруком у збірці 1915 р. знято всього два рядки - після цитації колискової пісні в обох випадках: «Мов крізь сон буркотав рівний голос» та «Пішов по хаті тихий спів».
У рецензії на збірку «Оповідання» (1915) Л. Чулий (псевдонім письменника Л. Пахаревського) так оцінив твір: «К разряду лучших лирических вещей в книге относятся рассказы о чистой детской душе. Иногда эти рассказы полны захватывающего драматизма, иногда блещут тонким юмором, наподобие чеховских и короленковских рассказов о детях. Детское горе, глубокое, безутешное горе сирот, оставшихся без матери, в руках злой мачехи, прекрасно передано в рассказах «Дома» и «Відьма». Картина, нарисованная в первом, относится к лучшим страницам о детях» («Украинская жизнь», 1916, № 7-8, с. 142).
Подається за вид.: Васильченко Степан. Повна збірка творів, вид. 3, т. 1, с. 3-8.
ГРІХ
Вперше надруковано в газ. «Рада», 1912, 15 квітня, під назвою «Жарти весни». Ввійшло до збірки «Оповідання» (1915) під заголовком «Гріх».
У збірці 1915 р., щоб усунути різку межу між зображуваною реальною дійсністю та уявним світом героїні, знято кінцівку: «Настя зітхнула й зачинила вікно. Засвітила свічку й, протираючи заспані очі, почала перекладати погризені мишами, пожовклі книжки».
Подається за вид.: Васильченко Степан. Повна збірка творів, вид. 3, т. 1; с. 196-208.
ДОЩ
(Мініатюра)
Вперше надруковано в газ. «Рада», 1912, 6 грудня. Ввійшло до збірки творів «Оповідання» (1915).
З видання до видання передруковується майже без змін.
За соціальним звучанням Васильченкове оповідання «Дощ» перегукується з поезією Шевченка «На Великдень, на соломі».
Подається за вид.: Васильченко Степан. Повна збірка творів, вид. 3, т. 1, с. 81-85.
ОКСАНА
(Сторінка шкільного