Нові коментарі
15 листопада 2024 18:15
Шановна пані Галино, дякуємо Вам за Вашу творчість! Ми виправили вказану Вами неточність. Дякуємо за проявлену увагу. З повагою, адміністрація сайту
З Божою правдою
3 липня 2024 02:48
Щиро вам дякую за увагу до моєї казки з книги казок ''Богданія''. На кожному з двох сайтів, з якого ви могли передрукувати цю казку, у змісті
З Божою правдою
Українські Книги Онлайн » Класика » Оповідання - Васильченко С. В.

Оповідання - Васильченко С. В.

Читаємо онлайн Оповідання - Васильченко С. В.
за вид.: Васильченко Степан. Повна збірка творів, вид. 3, т. 1, с. 86-90.

 

 

НАД РОССЮ

 

Вперше надруковано в жур. «Світло», 1911, № 2, с. 46-52, під назвою «Над Россю (Ескіз)». Увійшло до збірки «Оповідання» (1915).

Задум новели та первісна її редакція належить до часів вчителювання письменника на Богуславщині. На зошиті, що містить одну з перших редакцій оповідання «Над Россю», рукою автора зазначено: «Богуслав» (од. зб. 26).

В архіві письменника збереглося кілька варіантів оповідання «Над Россю». Вони засвідчують, що над жодним з «учительських» творів С. Васильченко не працював так багато, як над цим. Зіставлення різних варіантів новели, проведене В. Олійником (Творчість Степана Васильченка. К., 1979, с. 53), дає уявлення про характер роботи письменника над текстом: на початку першого варіанта автор змальовує головного персонажа (ім’я його Семко), що сидить перед куренем біля вогнища і згадує своє життя. Далі він фігурує як співрозмовник учительки Галі. У пізнішому варіанті у комірчину до хворого героя (тепер його ім’я Райко) замість Галі приходять два молоді вчителі-однодумці. Нарешті, в останньому - до Райка на пасіку приїжджають два вчителі - його антипод та колега-початківець, як і в останній редакції оповідання. На підставі спогадів письменника Є. Кротевича В. Олійник припускає, що прототипом Воблого став завідувач богуславської школи Верхолат, який відзначався своїм плазуванням перед шкільним попечителем (там же, с. 200). Крім того, загальний напрям роботи над оповіданням позначився прагненням Васильченка до лаконічності, стислості. Першодрук, зокрема, містив абзац, який був опущений у всіх подальших виданнях: «Довго ще розказував Райко про своє життя, розказував, як колись був без місця і ходив найматися за діда в царині, як зимою, слабий, замерзав у холодній квартирі, тільки випадкові гості, нагодившись на той час, обрятували його тоді од смерті». Характерно, що у першодруці автор прагнув мову свого персонажа - читача, слухача й водночас оповідача - індивідуалізувати, наповнити її діалектизмами, а почасти й просторіччями («невзгоди», «рішився», «тілько» та ін.). У пізніших виданнях відмінності між мовою автора і героя зведені до мінімуму.

Введений до оповідання образ вчителя, Райкового антипода, значно поглибив зміст оповідання, дав можливість авторові не лише порушити питання становища народних учителів у царській Росії, а й поставити проблему вибору молодим учителем життєвого шляху.

Подається за вид.: Васильченко Степан. Повна збірка творів, вид. 3, т. 1, с. 131-142.

 

 

З САМОГО ПОЧАТКУ

 

Вперше надруковано в газ. «Рада», 1911, 1 травня, під назвою «З самого початку. Ескіз». Увійшло до збірки «Оповідання» (1915).

Задум оповідання виник у перші роки вчителювання С. Васильченка. В «Записках вчителя» зустрічаємо виразну характеристику молодого сільського вчителя: «У мене ззаду щось кашлянуло... Озирнувся: за моїм стулом, підпираючи плечами стіну, стояв парняга; чуб - нестрижений, жужмом... випиралась, як на корові сідало, на шиї крохмальна манишка». Це був, виявляється, «учитель з Зеленого, Малинка на прозвання» (од. зб. 26).

Подається за вид.: Васильченко Степан. Повна збірка творів, вид. 3, т. 1, с. 156-163.

 

 

ВОЛОШКИ

 

Вперше надруковано в газ. «Рада», 1911, 19 травня. Ввійшло до збірки творів «Оповідання» (1915).

Твір, в якому утверджуються високі моральні принципи у взаєминах між людьми, не випадково названий «Волошки». Адже за народними уявленнями, як свідчить М. Костомаров, волошки - це традиційний символ святості та чистоти, символ привітності та шанобливості (Костомаров Н. Об историческом значении русской народной поэзии, 1843.- У кн.: Етнографічні писання Костомарова, К., 1930, с. 20).

Вміщуючи оповідання у збірці 1915 р., С. Васильченко зробив значні скорочення порівняно з першодруком. Наведемо окремі місця:

 

«Рада»

 

...вам, все б тільки гроші, та гроші!..- губи її болісно скривилися.

Мова матері стала тихенька й ласкава.

- Мати!..- гірко протягла Устина,- це така мати...

- Погарикай, погарикай довше,- кинула до неї мати.

- Вік мій заїсте ви тут. Устина зітхнула й притихла.

 

«Оповідання», 1915 р.

 

...вам усе б тільки гроші та гроші!.. (с. 4).

Мова матері стала тихенька й ласкава.

Устина зітхнула й притихла (с. 7).

 

«Рада»

 

Думкою полинула вона з рідної хати, де зазнала стільки мук, бачила стільки гидоти, в свій любий, омріяний куточок, що один тільки й лишився в неї.

 

«Оповідання», 1915 р.

 

Думкою полинула вона з рідної хати (с. 7).

 

«Рада»

 

...вишукуючи найкращі, найповніші з них,- тепер стоять далекі, чужі, нікому не потрібні... І здається Усті, що було те давно-давно, як була вона ще зовсім маленькою. Тепер їй не до того...

 

«Оповідання», 1915 р.

 

...вишукуючи найкращі, найповніші з них,- тепер стоять далекі, чужі, нікому не потрібні... (с. 9).

 

У відбитку оповідання з «Повної збірки творів» авторські виправлення незначні. Зокрема, С. Васильченко править слово «ворочається» на «вовтузиться»; «мова матері» на «мова материна».

Подається за вид.: Васильченко Степан. Повна збірка творів, вид. 3, т. 1, с. 49-55, з врахуванням виправлень автора, зроблених у відбитку, що зберігається у відділі рукописів Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка АН УРСР, ф. 39, од. зб. 48.

 

 

СВЕКОР

 

Вперше надруковано в журн. «Молода Україна», 1911, № 9, с. 2-7, під назвою «Свекор. Нарис». Увійшло до збірки творів «Оповідання» (1915).

З приводу оповідання «Свекор» українська письменниця, редактор журналу «Молода Ураїна», Олена Пчілка надіслала С. Васильченкові такого листа від 7 січня 1912 р.: «...Подаючи своє оповідання «Свекор», Ви не вважали потрібним навіть заходити до моєї редакції. Отже, виходить, що й мені слід минути особисту знайомість з Вами. Через те і я передам свою справу через інших. Ваше оповідання «Свекор» було надруковано в 9 ч. «Мол [одої] Укр[аїни]». Всіх стрічок вийшло 171, а позаяк у «Мол [одій] Укр [аїні]» платять по 2 коп. за рядок, то Вам належиться 3 р. 42 коп., котрі до сього листочка й прикладаю.

Чи писати Вам далі до «Молод[ої] Укр[аїни]» - не знаю. Писання Ваше мені подобається, здається дуже вдатним, але просити Вас до дальшого співробітництва не буду, бо не прошу нікого: одно те, що мета «Молод[ої] Укр[аїни]» всім відома, а друге,

Відгуки про книгу Оповідання - Васильченко С. В. (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: