П'яте Правило Чарівника, або Дух Вогню - Террі Гудкайнд
— Але, як би там не було, вибачте за турботу, Магістр Рал, Мати-сповідниця. Я просто не хотіла, щоб ці крикливі ворони заважали вам за своїм звичаєм. Найкраще прогнати їх відразу. Тепер я постараюся, щоб він більше не відволікав вас.
— Спасибі, пані Фіркин! — Посміхнулася літній жінці Келен.
Та вже збиралася піти, але зупинилася.
— Пробачте, що кажу вам це, Магістр Рал, але у вас така чудесна посмішка! Коли ви посміхаєтеся, ви дуже схожі на одного мого друга.
— Правда? І на кого ж? — Неуважно поцікавився Річард.
— На Рубена. — Бібліотекарка почервоніла. — Дуже благородний чоловік.
Річард продемонстрував посмішку, яка настільки полонила її.
— Упевнений, він охоче вам посміхався, пані Фіркин.
— Рубен… — Пробурмотіла Келен, коли бібліотекарка пішла геть. — Нагадує мені Зедда. Він іноді любив називатися цим ім'ям.
Річард зітхнув, нудьгуючи по дідові.
— Хотів би я, щоб старий зараз був з нами! — Шепнув він Келен.
— Якщо вам щось знадобиться, — сказала через плече пані Фіркин, — будь ласка, без вагань питайте мене. Я досить непогано знаю культуру Андера і його історію.
— Так, звичайно. Дякую вам, — відгукнувся Річард і, користуючись тим, що літня дама повернулася до них спиною, під столом ласкаво погладив Келен по стегну.
— Річард! — Підвищила голос Келен. — Займайся справою!
Річард похитав головою. Було б куди простіше зосередитися на читанні, не відчувай він біля себе її тепла. Зачинивши книгу, він узяв наступну — книгу актів цивільного стану — і переглянув на предмет чого-небудь більш-менш корисного.
Втім, нічого корисного вони поки що не знайшли, зате Річард зумів виявити достатньо відомостей, щоб скласти в єдине ціле факти, які могли придатися. Без сумніву, бібліотека коштувала витраченого на неї часу. Це була дійсно бібліотека культури. Річард сумнівався, що більшість відвідувачів мали хоча б найменше уявлення про похмурої історії їхньої країни, захованої на видноті. На жаль, їм заважали упередження.
Річард зрозумів, наскільки сильно древні андерці до приходу хакенців залежали від керівництва, під яким в ті часи розвивалася країна. Їх захищала чиясь рука.
Судячи з записаних пісень і молитов і більш пізніх звітів про те, які почесті віддавалися цьому пастирю-захиснику, Річард сильно підозрював, що рука ця належала не кому іншому, як Йозефу Андеру. Подібне обожнювання цій людині сподобалося б, судячи з того, як характеризував його Коло. Річард упізнав багато чудес як ймовірну роботу чарівника. Коли він зник, жителі країни стали немов сироти, розгублені і пригнічені втратою, без допомоги ідола, якому поклонялися, але який більше не відповідав їм. Стародавні андерці залишилися одні й на милість сил, яких не розуміли.
Річард, потягнувшись, позіхнув. Від старовинних книг в бібліотеці тхнуло цвіллю. Цей аромат інтригував, наводячи на думки про давно приховані таємниці, але назвати його приємним було не можна. Річарду хотілося вирватися на сонце, на повітря.
Дю Шайю сиділа поблизу, ніжно погладжуючи живіт, і з великим інтересом розглядала книжку з картинками. Там були зображені дрібні тварини: тхори, ласки, куниці, лисиці. Читати мудра жінка бака-тау-мана не вміла, але картинки доставляли їй величезне задоволення. Вона в житті нічого подібного не бачила. Вперше на пам'яті Річарда її очі горіли таким захопленням. Вона була щаслива як дитя.
Тут же нудився Джіан. Точніше, досить непогано зображував, ніби нудиться. Річард знав, що воїн просто намагається здаватися непомітним, щоб спокійно спостерігати за оточуючими. Півдюжини д'харіанців патрулювали приміщення. А в дверях стояли андерські гвардійці.
Деякі з відвідувачів тут же покинули бібліотеку, побоюючись, що можуть заважати Магістрові Ралу і Матері-сповідниці. Залишилися дуже небагато. Шпигуни, надіслані стежити за ними, як припустила Келен. Річард і сам вже прийшов до такого ж висновку.
Він довіряв міністру не більше Келен. Із самих перших розмов про Андер її неприхована ворожість до цієї країни відбилася і на сприйнятті Річарда. І міністр культури не зробив нічого, щоб поліпшити первісне враження, але лише додав вагомості безсторонній інформації Келен.
— Ось, — постукав по сторінці Річард. — Ось воно знову.
Келен заглянула на сторінку. І гірко зітхнула, побачивши назву: Вестбрук.
— Написане тут підтверджує те, що ми знайшли раніше, — сказав Річард.
— Я знаю це місце. Маленьке містечко. Вельми непримітне, наскільки я пам'ятаю.
Річард підняв руку і жестом покликав літню бібліотекарку. Та негайно заквапилася до них.
— Так, Магістр Рал? Чим можу допомогти?
— Пані Фіркин, ви сказали, що добре знаєте історію Андера.
— О так! Це моя улюблена тема.
— Бачте, я виявив в декількох місцях згадку про містечко, іменоване Вестбрук. Написано, що там мешкав Йозеф Андер.
— Так, це так. Це біля підніжжя гір. Над долиною Наріф.
Келен вже про це говорила, але було приємно дізнатися, що бібліотекарка не намагається надурити їх або щось приховати.
— А там що-небудь залишилося після нього? Що-небудь, що йому належало?
Андерка радісно заусміхалася, задоволена, що сам Магістр Рал хоче дізнатися про Йозефа Андера, чиє ім'я носить її країна.
— Ах, ну звичайно! Маленька капличка Йозефа Андера. Там можна побачити навіть стіл, за яким він колись сидів, і ще ряд дрібних предметів. Будинок, в якому він жив, згорів буквально днями. Моторошна була пожежа! Але деякі речі вдалося врятувати, тому що їх на час ремонту перенесли в інше місце. Бачте, там протік дах, і вода руйнувала речі. Вітер зірвав місцями черепицю. А гілки дерева — вважають, що гілки, — вибили вікно. Був шквальний вітер і сильна злива, і вода залилася всередину. Постраждали дуже багато безцінних речей, що належали Андеру. А потім почалася пожежа — народ вважає, що від блискавки, — і будинок згорів дотла. Але деякі речі вдалося врятувати, як я вже