Фотографія Пелле з дружиною була встромлена на приладовій панелі ліворуч, між кермом і дверима. Пелле провів пальцем по гладенькій масній поверхні. Він повернувся на своє звичайне місце в Ґамлебюен, але, схоже, тільки марнував тут час: тиха літня пора, і виклики, що миготіли на екрані дисплея, надходили зовсім з інших кінців міста. Однак надія завжди є. Він побачив, як якийсь чоловік вийшов з воріт старої фабрики. Він ішов швидко, вигляд мав зосереджений і, з усією очевидністю, мав кудись їхати. Він хотів подати знак єдиному таксі на стоянці зачекати на нього, перш ніж машина рушить і поїде геть. Аж раптом він зупинився і притулився до стіни. Зігнувся. Він стояв просто під вуличним ліхтарем, тож Пелле міг ясно бачити, як вміст його шлунка виплеснувся на асфальт. Ні, він його у своє таксі точно не пустить. Хлопець присів навпочіпки і блював. З Пелле таке траплялось не раз, тож він відчував присмак жовчі в роті вже від самого споглядання такої картини. А хлопець витер рота рукавом своєї фуфайки, випростався, поправив ремінь своєї торби на плечі і рушив до Пелле. Вже коли він підійшов зовсім близько, Пелле зрозумів, що це той самий хлопець, якого він підвозив годину тому. Хлопець не мав достатньо грошей, щоб дістатись до притулку. А тепер він показує Пелле, що хоче знову кудись їхати. Пелле натиснув кнопку центрального замка і трішечки опустив скло. Він зачекав, доки хлопець підійде і спробує відчинити двері.
– Вибач, приятелю, я тебе не візьму.
– Прошу тебе…
Пелле подивився на нього. Сліди сліз на щоках. Бог знає, яке лихо його спіткало, але то вже його проблеми. Може, й справді доля була несправедливою до хлопця і йому є на що нарікати, але таксист не виживе в Осло, якщо впускатиме в свою машину чужі халепи.
– Слухай, я бачив, як тебе вивертало. Якщо ти наблюєш мені в машині, це тобі стане у тисячу крон, а мені коштуватиме цілого дня роботи. Крім того, останнього разу, коли ти брав таксі, ти вишкрібав дрібні монети з кишені. Тому я тебе не можу взяти, розумієш?
Пелле підняв скло і втупився у простір перед собою в надії, що хлопець піде своїм шляхом, не створюючи йому проблем, але був готовий рушити геть, якщо виникне така потреба. Лишенько, як болить сьогодні нога! Краєм ока він побачив, як хлопець порпається у своїй торбі, з якої він, зрештою, щось витяг і притиснув до вікна.
Пелле трохи повернув голову. То була банкнота у тисячу крон.
Пелле похитав головою, але хлопець непорушно стояв на місці. Чекав. Пелле не надто непокоївся – хлопець сьогодні ввечері, трохи раніше, не завдав йому жодного клопоту. Навпаки, замість вимагати, щоб Пелле завіз його далі, ніж вистачало суми, – як вчинила б більшість людей, кому бракує грошей, – він подякував, коли Пелле зупинився, щоб випустити його там, де показував лічильник. Подякував йому так щиро, аж Пелле відчув провину, що не довіз його до притулку, – це забрало заледве ще дві хвилини.
Пелле зітхнув і натиснув на кнопку, яка розблокувала двері.
Хлопець влаштувався на задньому сидінні.
– Дякую, дуже тобі дякую.
– Куди?
– Спершу в Берґ, будь ласка. Я просто залишу там дещо. Я буду страшенно вдячний, якщо ти зачекаєш… Тоді в Центр Іла. Я сплачу наперед, звісна річ.
– Нема потреби, – сказав Пелле, заводячи мотор.
Його дружина була права, коли казала, що він надміру добрий для цього світу.
Частина третя
Розділ 21
Була десята ранку, і сонце вже пекло щосили на вулиці Вальдемара Тране, коли Марта припаркувала тут свій «гольф-кабріолет». Вона вийшла з машини і, проминувши нову кондитерську, легкою ходою підійшла до входу в їдальню Центру Іла. Марта зауважила, що на ній затримують погляд чоловіки і навіть деякі жінки, повз яких вона проходила. Взагалі, в цьому не було нічого незвичайного, але сьогодні вона, здавалось, привертала особливу увагу. Марта пояснювала це своїм винятково піднесеним настроєм, хоча сама не знала, яка може бути конкретна причина. Вона ж бо вже встигла посперечатися зі своєю майбутньою свекрухою про дату весілля, з Ґрете, менеджером Центру – про розклад чергувань, а з Андерсом – практично про все на світі. Можливо, вона була в гарному настрої, бо сьогодні був її вихідний, а ще Андерс на вихідні поїхав зі своєю матір’ю в їхній будиночок на узбережжі, і цілих два дні сонце щедро сяятиме для неї.
Коли вона увійшла в кафе, всі параноїдальні голови обернулись на неї. Всі, крім однієї. Вона всміхнулася, помахала тим, хто озвався до неї, і підійшла до двох дівчат за стійкою. Віддала одній з них ключ.
– Усе буде гаразд. Ти просто маєш один раз пройти через це. І пам’ятайте, що вас двоє.
Дівчина кивнула, але вона була помітно блідою.
Марта налила собі кави в чашку. Вона стояла спиною до обідньої зали. Вона усвідомила, що говорила трохи голосніше, ніж треба було. Вона обернулася і всміхнулась нібито здивовано, зустрівши його погляд. Підійшла до столика, де він сидів на самоті. Піднесла чашку до губ і заговорила, так її й тримаючи.
– Ти так рано?…
Він підняв брову, і вона усвідомила, яким безглуздим має видаватись її зауваження, – адже було вже по десятій.
– Більшість наших мешканців, як правило, встають дуже пізно, – швидко додала вона.
– Це правда, – всміхнувся він.
– Слухай, я хочу вибачитись за вчорашнє.
– Вчорашнє?
– Так. Андерс зазвичай не такий. Але іноді він… Хоч би там як, він не мав права так поводитись. Називати тебе наркоманом і… ну, ти знаєш.
Стіґ похитав головою.
– Тобі нема за що вибачатись, ти не зробила нічого поганого. Ані твій друг. Я справді наркоман.
– А я – кепський водій. Це не означає, що людям вільно заявляти це мені в обличчя.
Він засміявся. Вона бачила, як сміх пом’якшує його риси, – він тоді видавався ще молодшим.
– І ти все одно за кермом, я бачу, – кивнув він у бік вікна. – Твоя машина?
– Так, я знаю, це розвалюха, але я ціную незалежність і свободу, що вона мені дає. Правильно?
– Не знаю, я ніколи не сідав за кермо.
– Ніколи? Справді?
Він стенув плечима.
– Як сумно, – сказала вона.
– Сумно?
– Ніщо не може зрівнятися з поїздкою кабріолетом